Jump to content

Russian Woman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Russian Woman"
Këngë nga Manizha
Publikimi2021
TekstshkruesOri Avni, Ori Kaplan, Manizha
ProducerOri Avni, Ori Kaplan, Manizha
"Russian Woman"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiRusia
PerformuesManizha
GjuhaAnglisht, Rusisht
KompozitorëOri Avni, Ori Kaplan, Manizha
TekstshkruesOri Avni, Ori Kaplan, Manizha
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 3-ta
Pikët në Gjysëm-Finale225
Vendi në FinaleE 9-ta
Pikët në Finale204
Paraqitjet tjera
◄ Uno (2020)   

"Russian Woman" është një këngë e interpretuar nga këngëtarja ruso-taxhikane Manizha që e ka përfaqësuar Rusinë në Festivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam.[1]

Festivali Evropian i Këngës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga u zgjodh për të përfaqësuar Rusinë në Eurovision Song Contest 2021, pasi Manizha u zgjodh përmes Yevrovidenie 2021 - Natsionalnyy Otbor. Gjysmëfinalet e garës 2021 do të shfaqin të njëjtën renditje të vendeve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020. Rusia u vendos në gjysmëfinalen e parë, që do të mbahej më 18 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e parë të shfaqjes.

  1. ^ "Manizha's 'Russian Woman' wins on International Women's Day". Eurovision.tv (në anglisht). 8 mars 2021. Marrë më 8 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)