Jump to content

Discoteque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Discoteque"
Këngë nga The Roop
Publikimi21 janar 2021
Gjatësia3:01
ProducerLaisvūnas Černovas, Vaidotas Valiukevičius
"Discoteque"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiLituania
PerformuesThe Roop
GjuhaAnglisht
KompozitorëVaidotas Valiukevičius, Robertas Baranauskas, Mantas Banišauskas, Laisvūnas Černovas, Kalle Lindroth, Ilkka Wirtanen
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 4-ta
Pikët në Gjysëm-Finale203
Vendi në FinaleE 8-ta
Pikët në Finale220
Paraqitjet tjera
◄ On Fire (2020)   

"Discoteque" është një këngë nga grupi lituanez pop-rock The Roop. Kënga u publikua si një shkarkim digjital më 21 janar 2021 dhe është planifikuar ta përfaqësojë LituaninëFestivalin Evropian të Këngës 2021.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga do ta përfaqësojë Lituaninë në Festivalin Evropian të Këngës 2021, pasi fitoi finalen e Pabandom iš naujo!, shfaqja kombëtare e përzgjedhjes e organizuar nga Lietuvos radijas ir televizija.[1] Më 17 nëntor 2020, EBU konfirmoi se shorti i ndarjes gjysmëfinale për garën 2021 nuk do të mbahej. Në vend të kësaj, gjysmëfinalet do të paraqesin të njëjtën përbërje të shteteve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020, i cili u mbajt në 28 janar 2020 në Bashkinë e Roterdamit. Lituania u vendos në gjysmëfinalen e parë, që do të mbahet më 18 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e parë të shfaqjes.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreditë e adaptuara nga Tidal.[2]

Listat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafiku (2021) Pozita më e lartë
Lituania (AGATA)[3] 1

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajon Data Formati Etiketa Ref.
Të ndryshme 21 janar 2021 Shkarkim digjital, transmetim Musica Publica [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Roop wins in Lithuania". Eurovision.tv (në anglisht). 6 shkurt 2021. Marrë më 6 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Credits / Discoteque / THE ROOP – TIDAL". Tidal (në anglisht). Marrë më 7 shkurt 2021.
  3. ^ "2021 4-os savaitės klausomiausi (TOP 100)" (në lituanisht). AGATA. 29 janar 2021. Marrë më 7 shkurt 2021.
  4. ^ "‎Discoteque - Single by THE ROOP". Apple Music (në anglisht). Marrë më 7 shkurt 2021.
Parardhësi 
The Roop
me "On Fire"
Lituania në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
E panjohur