Jump to content

Mata Hari (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Mata Hari"
Këngë nga Samira Efendi
Publikimi15 mars 2021
TekstshkruesAmy van der Wel, Josh Earl, Tony Cornelissen, Luuk van Beers
ProducerAmy van der Wel, Josh Earl, Tony Cornelissen, Luuk van Beers
"Mata Hari"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiAzerbajxhani
PerformuesSamira Efendi
GjuhaAnglisht
KompozitorëAmy van der Wel, Josh Earl, Tony Cornelissen, Luuk van Beers
TekstshkruesAmy van der Wel, Josh Earl, Tony Cornelissen, Luuk van Beers
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 8-ta
Pikët në Gjysëm-Finale138
Vendi në FinaleE 20-ta
Pikët në Finale65
Paraqitjet tjera
◄ Cleopatra (2020)   

"Mata Hari" është një këngë nga këngëtarja azerbajxhanase Samira Efendi. Kënga e ka përfaqësuar AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 mars 2020, transmetuesi Azerbajxhan İTV konfirmoi se Samira Efendi do të përfaqësonte Azerbajxhanin në garën 2021.[1] Një teaser për Mata Hari u publikua në 11 Mars 2021 në kanalin zyrtar të Eurovision YouTube.[2]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65- të i Konkursit të Këngës Eurovision do të zhvillohet në Roterdam, Hollandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale në 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe në 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe " Pesë të Mëdhenjve ", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Azerbajxhani do të performonte në gjysmën e dytë të gjysmë-finales së parë të konkursit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Efendi is coming: Azerbaijan confirms "Cleopatra" singer for Eurovision 2021". Wiwibloggs (në anglisht). 20 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Teaser - Efendi - Azerbaijan 🇦🇿 - Eurovision 2021". YouTube (në anglisht). Marrë më 2021-03-11.
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.