Maps (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Maps"
Këngë nga Lesley Roy
Publikimi26 shkurt 2021
TekstshkruesPhilip Strand, Emelie Eriksson, Lesley Roy, Lukas Hällgren
ProducerPhilip Strand, Emelie Eriksson, Lesley Roy, Lukas Hällgren
Flag of Ireland.svg "Maps"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiIrlanda
PerformuesLesley Roy
GjuhaAnglisht
KompozitorëPhilip Strand, Emelie Eriksson, Lesley Roy, Lukas Hällgren
TekstshkruesPhilip Strand, Emelie Eriksson, Lesley Roy, Lukas Hällgren
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 16-ta
Pikët në Gjysëm-Finale20
Paraqitjet tjera
◄ Story of My Life (2020)   

"Maps" është një këngë e këngëtares irlandeze Lesley Roy. Kënga e ka përfaqësuar IrlandënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 dhjetor 2020, RTÉ konfirmoi se Lesley Roy do ta përfaqësojë Irlandën në garën 2021.[1] Kënga u prezantua premierë në RT Breakfast 2fm Show Show më 26 shkurt 2021.

Të njëjtën ditë, u publikua një video muzikore për këngën, e filmuar nga Ais Brady në Malet Wicklow.[2] Ajo e interpretoi këngën drejtpërdrejt për herë të parë në Late Late Show atë mbrëmje.[3]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[4] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[5] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Irlanda do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së parë të konkursit.[6]

Listat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafik (2021) Pozicioni më i lartë
Irlanda (IRMA)[7] 76
Top 20 i Irlandezve Homegrown (OCC)[8] 3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lesley Roy's story continues for Ireland". Eurovision (në anglisht). 2020-12-17.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Moloney, Eoghan. "Revealed: Ireland's Eurovision entry 2021 - Lesley Roy's 'Maps'". The Irish Times (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Fowell, Ian. "IRELAND: LESLEY ROY GIVES FIRST LIVE PERFORMANCE OF 'MAPS' ON THE LATE LATE SHOW". ESCCovers.com (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  5. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  6. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  7. ^ "Irish Singles chart | Top 100 by IRMA" (në anglisht). IRMA. 26 shkurt 2021. Marrë më 5 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  8. ^ "Irish Homegrown Top 20 | Official Charts Company" (në anglisht). Official Charts Company. 5 mars 2021. Marrë më 5 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)