Sugar (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Sugar"
Këngë nga Natalia Gordienko
Publikimi4 mars 2021
TekstshkruesSharon Vaughn
ProducerDimitris Kontopoulos, Philipp Kirkorov
"Sugar"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiMoldavia
PerformuesNatalia Gordienko
GjuhaAnglisht
KompozitorëDimitris Kontopoulos, Philipp Kirkorov
TekstshkruesSharon Vaughn
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 7-ta
Pikët në Gjysëm-Finale179
Vendi në FinaleE 13-ta
Pikët në Finale115
Paraqitjet tjera
◄ Prison (2020)   

"Sugar" është një këngë nga këngëtarja moldave Natalia Gordienko. Kënga e ka përfaqësuar MoldavinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1][2]

Promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 mars 2021, Natalia Gordienko zbuloi një reklamë të shkurtër të këngës.[3] Më 4 mars 2021, Natalia Gordienko do ta zbulojë këngën në Teatrin Crave në Moskë, Rusi. Kënga do të interpretohet në Channel One të Rusisë më 8 mars.[4][5]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 janar 2021, TRM konfirmoi se Natalia Gordienko do ta përfaqësojë Moldavinë në garën e vitit 2021.[6]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[7] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[8] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Moldavia do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "🇲🇩 Moldova: Natalia Gordienko's Eurovision Entry Titled "Sugar"?". Eurovoix (në anglishte britanike). 2021-02-14. Marrë më 2021-02-15.
  2. ^ "Sugar! Moldova's Natalia Gordienko shares Eurovision 2021 song title". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2021-02-14. Marrë më 2021-02-15.
  3. ^ ""Sugar" snippet! Natalia Gordienko teases Eurovision 2021 song and video". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2021-03-01. Marrë më 2021-03-04.
  4. ^ "🇲🇩 Moldova: Natalia Gordienko to Perform on Russia's Channel One on March 8". Eurovoix (në anglishte britanike). 2021-03-01. Marrë më 2021-03-04.
  5. ^ "Russia: Eurovision stars confirm they are guests for national final show". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2021-03-01. Marrë më 2021-03-04.
  6. ^ "Natalia Gordienko returns for Moldova". Eurovision (në anglisht). 2021-01-26.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  8. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  9. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.