Luca Hänni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luca Hänni
2018-05-13 ZDF Fernsehgarten Luca Hänni-7826.jpg
Hänni në ZDF Fernsehgarten në maj, 2018.
Informacione
Lindja8 tetor 1994 në Bern, Flag of Switzerland.svg Zvicër
ZhanriPop, eurodance
Profesion(e)Këngëtar, tekstshkrues, model, valltar
LabelUniversal Music Germany
Instrument(e)Vokal, kitarë, piano, bateri
Vite aktiv2012-sot
Webfaqja
lucamusic.ch/en

Luca Hänni (lindur më 8 tetor 1994) është një këngëtar, tekstshkrues, kërcimtar, model dhe personazh televiziv zviceran. Ai u bë i famshëm në vitin 2012 pasi fitoi sezonin e nëntë të Deutschland sucht den Superstar, versioni gjerman i serisë Idol.[1] Ai ishte i pari jogjerman që e bëri këtë dhe gjithashtu fituesi më i ri i shfaqjes.[2] Debutimi i parë i Hänni-t, "Don't Think About Me", kryesoi në listat e këngëve teke në Austri, Gjermani dhe Zvicër. Ajo u pasua nga publikimi i albumit të tij debutues, My Name Is Luca (2012), i cili debutoi sipër Listave të Albumeve austriake dhe zvicerane dhe u bë një bestseller në të dyja vendet. Albumi i tij i dytë në studio, Living the Dream, publikuar më 2013, u bë albumi i tij i dytë radhazi numër një në Zvicër.[3]

Në vitin 2019, Hänni përfaqësoi Zvicrën në Festivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "She Got Me", duke përfunduar në vendin e katërt.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hänni lindi në Bern, Zvicër.[4] Gjatë kopshtit ai mori mësime në bateri. Në moshën nëntë vjeçare, ai mësoi të luante kitarë dhe piano.[5] Pas mbarimit të shkollës, ai filloi të stërvitej si murator, i cili më vonë u ndal në vitin 2012, për dy vjet, në favor të karrierës së tij muzikore.

Që nga viti 2020 ai është në një lidhje me partneren e tij të vallëzimit Let's Dance, Christina Luft.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012–2013: DSDS dhe suksesi pasues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, Hänni aplikoi në sezonin e nëntë të RTL show talentesh Deutschland sucht den Superstar, adaptimi gjerman i ekskluzivitetit të Idol. Më 28 prill 2012, ai arriti në finale. Atje ai garoi kundër Daniele Negronit dhe fitoi shfaqjen me 52.85 përqind të votave të audiencës.[6] Në atë kohë, Hänni u bë i mituri i vetëm, për më tepër i pari jo-gjerman DSDS-fitues. Si çmim ai mori 500,000 euro dhe një kontratë regjistrimi me Universal Music Group. Për më tepër, ai dhe kontrabandisti Negroni morën kurse për arsimimin e makinave dhe shoferëve. Kënga e parë dhe koronimi debutues i Hänni "Don't Think About Me" u publikua më 2 maj 2012. Një sukses i menjëhershëm, kënga arriti statusin e artë në Zvicër brenda katër ditëve të para të lëshimit dhe debutoi në krye të listave të vetme në Austri, Gjermani dhe Zvicër. Kjo bëri që Hänni të ishte qytetari i parë zviceran që arriti numrin një në Listat e Këngëve Gjermane pas 52 vjetësh. "Don't Think About Me" shiti më shumë se 100,000 kopje gjatë gjithë skemës së saj.

2017–sot: Festivali Evropian i Këngës, Dance, Dance, Dance dhe Let's Dance[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hänni që përfaqëson Zvicrën me këngën "She Got Me" në Festivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv.

Në vitin 2017, Hänni shërbeu si zëdhënës i votimit të Zvicrës në Festivalin Evropian të Këngës 2017 që u mbajt në Kiev, Ukrainë.[7] Në të njëjtin vit, ai u shfaq si një garues në sezonin e dytë të shfaqjes së talenteve konkurruese të RTL Dance Dance Dance, partner me fituesin e Deutschland sucht den Superstar Prince Damien. I konsideruar si një nga pararendësit e shfaqjes përgjatë gjithë konkursit, ai përfundimisht u vendos i pari në konkurs në tetor 2017.[8] Në dhjetor 2018, ai publikoi këngën "Bei mir" të cilën e promovoi me një shfaqje vallëzimi në Helene Fischer Show në të njëjtin muaj.[9] Kënga dështoi të futej në tabela.

Në mars 2019, Hanni u shpall si përfaqësuesi i Zvicrës në Festivalin Evropian të Këngës 2019Tel-Aviv, Izrael. Zgjedhur nga transmetuesi zviceran SRG SSR përmes një procesi të përzgjedhjes së brendshme, ai performoi këngën "She Got Me", një këngë pop-dance, e cila ndërthur elemente ritmike dhe të Lindjes së Mesme dhe u shënua së bashku me një ekip kompozitorësh kombëtarë dhe ndërkombëtarë në një kamp zviceran të shkrimeve të këngëve. Më 16 maj 2019, Hänni mori pjesë në gjysmëfinalen e dytë të Festivalit Evropian të Këngës, duke u vendosur në vendin e katërt në gjysmëfinale me 232 pikë dhe duke u kualifikuar në finale më 18 maj. Në finale, ai u vendos në vendin e pestë me televotim dhe i shtati me juritë ndërkombëtare, duke mbledhur gjithsej 364 pikë dhe duke dalë në vendin e katërt.[10] Kjo shënoi rezultatin më të lartë të Zvicrës që nga "Moi, tout simplement" i Annie CottonFestivalin Evropian të Këngës 1993. Gjithashtu, "She Got Me" u bë hiti i dytë numër një nga Hänni në Zvicër.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • My Name Is Luca (2012)
 • Living the Dream (2013)
 • Dance Until We Die (2014)
 • When We Wake Up (2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bernd Peters; Denise Kylla (28 prill 2012). "Luca Hänni ist neuer "Superstar"". Hamburger Morgenpost (në gjermanisht). Marrë më 28 prill 2012.
 2. ^ Stich, Juliane (28 prill 2012). "Luca Hänni gewinnt DSDS 2012". Augsburger Allgemeine (në gjermanisht). Marrë më 28 prill 2012.
 3. ^ "Ein Schweizer ist Deutschlands neuer Superstar". Die Welt (në gjermanisht). 28 prill 2012. Marrë më 28 prill 2012.
 4. ^ "DSDS 2012: Kandidat Luca Hänni" (në gjermanisht). RTL. Marrë më 21 prill 2012.
 5. ^ "Switzerland sends Luca Hänni with 'She Got Me' to Tel Aviv". eurovision.tv (në anglisht). Eurovision. 7 mars 2017. Marrë më maj 19, 2019.
 6. ^ "Schweizer ist Deutschlands neuer Superstar". nzz.ch (në gjermanisht). Neue Zürcher Zeitung. 29 prill 2012. Marrë më maj 19, 2019.
 7. ^ Jensen, Charlotte (13 maj 2017). "Voting order and spokespeople for Grand Final 2017". eurovisionary.com (në anglisht). Eurovisionary. Marrë më maj 19, 2019.
 8. ^ "So war das Finale von "Dance Dance Dance" 2017". rp-online.de (në gjermanisht). RP-Online. Marrë më maj 19, 2019.
 9. ^ "Bei mir". amazon.de (në gjermanisht). Amazon. Marrë më maj 19, 2019.
 10. ^ "Platz 4: Luca Hänni holt die Schweiz aus dem ESC-Sumpf". aargauerzeitung.ch (në gjermanisht). Aargauer Zeitung. 19 maj 2019. Marrë më maj 19, 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Zibbz
me "Stones"
 Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës 
2019
Pasardhësi 
Gjon's Tears
me "Répondez-moi"