Queen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Queen
Queen - montagem.png
Të dhëna
PrejardhjaFlag of England.svg Londra, Anglia
ZhanretHard rock
Vitet aktive1970 -
Shtëpitë diskografikeParlophone, Hollywood
Faqja e internetitqueenonline.com
AnëtarëtBrian May
Roger Taylor
Ish-anëtarëtFreddie Mercury (i vdekur)
John Deacon
Queen (1984)
Queen + Paul Rodgers (2005)

Queen ishin një grup muzikor nga Anglia. Grupi u themelua në Londër në vitin 1970. Ata fillimisht përbëheshin nga Freddie Mercury (vokal, piano), Brian May (kitarë, vokal), John Deacon (kitarë bas), dhe Roger Taylor (bateri, vokal). Veprat e hershme të Queenu ndikuan nga progressive rock, hard rock dhe heavy metal, por grupi guxoi në vepra më shumë konvencionale dhe radio-miqësor duke inkorporuar stile të tjera, të tilla si arenë rock dhe pop rock, në muzikën e tyre. Para se ti bashkohej grupit Queen, Brian May dhe Roger Taylor kishin luajtur së bashku në një band quajtur Smile me basistin Tim Staffell. Freddie Mercury (atëherë i njohur me emrin e tij të lindjes të Farrokh "Freddie" Bulsara) ishte një tifoz i Smile dhe i inkurajoi ata që të eksperimentojnë regjistrimit me teknikat më të përpunuar pas largimit të Staffell në 1970.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antarët e bandës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antarët e sotshëm
Ish-anëtarët
 • Freddie Mercury – vokalisti kryesor, piano, kitar (1970–1991; përshkak vdekjes së tij)
 • John Deacon – kitare bas, piano (1971–1997; i tërhequr)
Queen Afatgjata+ vokalistët
Vokalistët të tjerë të ftuar
Anëtarët e turneve
 • Morgan Fisher – tastjere, piano (1982)
 • Fred Mandel – tastjere, piano (1982)
 • Spike Edney – tastjere, piano, guitar, vokali i dytë(1984–present)
 • Jamie Moses – guitar, vokali i dytë (2005–2009)
 • Danny Miranda – bass guitar, vokali i dytë (2005–2009)
 • Rufus Tiger Taylor – vokali i dytë, bateri (2011–present)
 • Neil Fairclough – guitar, vokali i dytë (2011–present)
Early members[2][3][4]
 • Mike Grose – bass (1970)
 • Barry Mitchell – bass (1970–1971)
 • Doug Ewood Bogie – bass (1971)
Afati kohor


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Angermiller, Michele Amabile (27 gusht 2014). "Watch Lady Gaga Join Adam Lambert Onstage in Homage to the Queen "Mothership"". The Hollywood Reporter. Marrë më 26 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mr.Scully. "Queen on tour". Queenconcerts.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ queen, official, Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon (27 qershor 1970). "Queen Live – 1970". Queenonline.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 4. ^ queen, official, Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon. "Queen – FAQs (11 January 2011)". Queenonline.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.