Zucchero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zucchero lindi më 25 shtator të vitit 1955Roncocesi, Emilia-Romagna me emrin e vërtet Adelmo Fornaciari, është këngëtar i mirënjohur italian i muzikës Rock.

Emrin e tij artistik (Zucchero=Sheqer) ai e përdori për shkak të një historie të bukur nga fëmijëria. Një mësuese e shkollës fillore i tha atij se ështe i ëmbel si Sheqer dhe e quajti me nofkën "marmellata e zucchero"(Marmalatë dhe Sheqer).

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Un Po di Zucchero (1983)
 • Zucchero and the Randy Jackson Band (1985)
 • Rispetto (1986)
 • Blue's (1987)
 • Snack bar Budapest (Soundtrack) (1988)
 • Oro incenso & birra (1989)
 • Zucchero sings his hits in English (1990)
 • Zucchero (1991)
 • Zucchero Live at the Kremlin (1991)
 • Miserere (1992)
 • Diamante (1994)
 • Spirito divino (1995)
 • The Best of Zucchero Sugar Fornaciari's Greatest Hits (1996)
 • Bluesugar (1999)
 • Overdose d'amore the ballads (1999)
 • Bluesugar & White Christmas (1999)
 • Shake (2001)
 • Spirit cavallo selvaggio (2002)
 • ZU & Co (2004)
 • ZU & Co live at the Royal Albert Hall - (2004)
 • Fly (2006)