Freddie Mercury

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Freddie Mercury ishte një këngëtar, kompozitor anglez. Ishte kengetari kryesor i një bande rroku qe quhej Queen. Ai lindi me 5 shtator 1946 dhe vdiq më 24 nëntor 1991.

Disa nga këngët me të famshme të bandës ishin: We will rock you, Show must go on, We are the champions, Bohemian Rhapsody, Don't stop me now, Somebody to love etj. Ai lindi ne Zanzibar dhe për disa kohe kur ishte fëmije jetoi ne Indi. Ai është cilësuar si një nga zërat me te mire. Freddie Mercury vdiq nga bronkopneumonia kur ishte vetëm 45 vjeç. Për nder te tij janë ngritur edhe disa statuja.