Mika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Mika

Michael Holbrook Penniman Jr., i njohur edhe si Mika (Bejrut, 18 gusht 1983), është një këngëtar britanik. Ai ishte vendosur kohët e fundit sipas kontratës nga Casablanca Records dhe Universal Music.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mika lindi ne Bejrut te Libanit si i treti prej gjithesej pese femije te nje nene libaneze dhe babai amerikan.Si pasoje e luftes zivile ne Liban familja e tij largohet nga mesi i viteve 80,si fillim ne Paris dhe me vone ne Londer. Per shkak te Dyslaxis (Legasthenie) pati ne shkolle shume probleme , per te cilat ai vihej shpesh ne loje nga bashkemoshataret.Per kete aresye e jema i dha 1 vit mesim privat ne shtepi.Ne kete kohe Mika filloi te interesohej per muziken.Ne moshen 11 vjecare Mika pati debutet e para si kengetar ne theatrin e Opera Royal ( Royal Opera House),ne pjesen e Richard Strauß Gruaja pa Hije.Ne moshen 19 vjec ai largohet nga shtepia e prinderve per te studiuar Gjeologji.Dy jave me vone regjistrohet ne Kolegjin muzikor te Londres.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka kontratë me Casablanca Records dhe Universal Music. Sipas disa burimeve thuhet që emri i tij i lindjes është Michael Holbrook Penniman. Vlen të thuhet se për një kohë të shkurtë ai zuri vendet e para të muzikës në shumë vende të Evropës. Në SHBA ka vendin XXVI.

Ç== Diskografia ==

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Single[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]