Jump to content

Rihanna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rihanna
Rihanna më 2018
U lind në
Robyn Rihanna Fenty

20 shkurt 1988 (34 vjet)
Saint Michael, Barbados
Profesioni
 • Këngëtare
 • aktore
 • dizajnere mode
Vite aktiviteti2003–present
Organizata
Works
Bashkëshort/ëtChris Brown (2007–2009; 2012–2013)
ASAP Rocky (2020–sot)[1]
Fëmijë1
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Labeli
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Barbadosit
Titullar
Në detyrë
20 shtator 2018
Faqja në rrjetrihanna.com

Robyn Rihanna Fenty (lindur më 20 shkurt 1988), është një këngëtare dhe aktore barbadiane. Lindur në Saint Michael dhe rritur në Bridgetown, ajo së pari hyri në industrinë e muzikës duke regjistruar kaseta demo nën drejtimin e producentit rekord Evan Rogers më 2003. Ajo përfundimisht nënshkroi një kontratë regjistrimi me Def Jam pas audicionit për presidentin e atëhershëm, hip hop Prodhuesi dhe reperi Jay Z.. Në vitin 2005, Rihanna u bë famë me publikimin e albumit të saj të debutuar në muzikën Music of the Sun (2005) dhe A Girl Like Me (2006), të dyja u ndikuan nga muzika e Karaibeve dhe arritën kulmin në dhjetëshen e parë të tabelës amerikane të Billboard 200.

Ajo mori kontrollin krijues për albumin e tretë të saj në studio, Good Girl Gone Bad (2007) dhe miratoi një imazh publik si simbol të seksit ndërsa reinventonte muzikën e saj. "Umbrella" u bë një sukses i madh në karrierën e saj, pasi ajo fitoi çmimin e saj të parë Grammy për Best Rap / Sung Collaboration me Jay Z në vitin 2008. Pas lëshimit të katër albumeve të njëpasnjëshme në platinum, duke përfshirë fituesin Grammy Unapologetic (2012 ), Ajo u njoh si një ikonë pop. Albumi i saj i tetë i studios Anti (2016) dhe "Plani" i tij kryesor kanë arritur numrin një në Billboard 200 dhe Hot 100. Shumë prej këngëve të saj janë në mesin e individëve më të shitura të të gjitha kohërave, përfshirë këtu edhe single "Umbrella" "Merrni një Përkuluni", "Disturbia", "Vetëm Vajza (Në Botë)", "S & M", "Ne Gjetëm Dashurinë", "Diamante" dhe "Qëndroni" në të cilën ajo është artisti kryesor dhe bashkëpunimet e saj " Jeto Jetën tënde "(me TI)," Duaje Rrugën Tuaj "dhe" Përbindëshin "(të dy me Eminemin).

Me shitjet prej mbi 250 milionë disqesh në mbarë botën, Rihanna është artistja e dytë më e shitur e muzikës femër e të gjitha kohërave. Ajo ka fituar 14 këngët e para dhe 31 tekjet më të mira në dhjetëshen e parë në SHBA dhe 30 këngët më të mira në 10 në MB. Vlerësimet e saj përfshijnë nëntë Grammy Awards, 13 American Music Awards (përfshirë Icon Awards), 12 Billboard Music Awards, gjashtë Guinness World Records dhe Çmimin e Presidentit të NAACP. Time e quajti atë një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë më 2012 dhe 2018. Forbes e renditi atë në mesin e dhjetë të famshëmve më të paguar më 2012 dhe 2014. Që nga viti 2022, ajo është femra muzikante më e pasur, me një vlerë neto të vlerësuar prej 1.4 miliardë dollarësh.[2][3]

Përveç muzikës, Rihanna është e njohur për përfshirjen e saj në kauza humanitare, sipërmarrje dhe industrinë e modës. Ajo është themeluese e organizatës jofitimprurëse Clara Lionel Foundation, markës kozmetike Fenty Beauty dhe shtëpisë së modës Fenty nën LVMH; ajo është gruaja e parë me ngjyrë që drejton një markë luksoze për LVMH.[4] Rihanna gjithashtu ka ndërmarrë aktrim, duke u shfaqur në role kryesore në Battleship (2012), Home (2015), Valerian and the City of a Thousand Planets (2017), dhe Ocean's 8 (2018). Ajo u emërua si ambasadore e arsimit, turizmit dhe investimeve nga Qeveria e Barbadosit në vitin 2018 dhe u shpall Hero Kombëtare e Barbadosit në ditën e parë të republikës parlamentare të vendit më 2021, duke i dhënë asaj të drejtën e stilit të "The Right Excellent" për jetën.[5] Rihanna do të kryesojë shfaqjen e pjesës së parë për Super Bowl LVII më 12 shkurt 2023.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, në Saint Michael, Barbados.[6] Ajo është e bija e kontabilistes Monica (née Braithwaite) dhe mbikëqyrësit të magazinës Ronald Fenty.[7][8] Nëna e saj është një afro-guyaneze, ndërsa babai i saj është një barbadian me prejardhje afrikane, irlandeze, angleze dhe skoceze.[9][10][11][12] Rihanna ka dy vëllezër, Rorrey dhe Rajad Fenty, dhe dy gjysmë motra dhe një gjysmë vëlla nga babai i saj, secili i lindur nga nënat e ndryshme nga marrëdhëniet e tij të mëparshme.[13][14] Ajo u rrit në një shtëpi njëkatëshe me tre dhoma gjumi në Bridgetown dhe shiti rrobat me të atin në një tezgë në rrugë. Fëmijëria e Rihannës u ndikua thellë nga varësia e babait të saj ndaj kokainës dhe alkoolizmit që kontribuoi në martesën e tendosur të prindërve të saj. Babai i Rihanna-s dhunonte fizikisht nënën e saj dhe Rihanna përpiqej të futej mes tyre për të prishur zënkat.[15]

Si një fëmijë, ajo shkoi nëpër shumë skanime të CT për dhimbjet e kokës torturuese që vuajti: "[Mjekët] madje mendonin se ishte një tumor, sepse ishte aq intensive".[13] Deri në moshën katërmbëdhjetë vjeç, prindërit e Rihannës Kishte divorcuar dhe shëndeti i saj filloi të përmirësohej.[8][16] Rihanna u rrit duke dëgjuar muzikë reggae dhe filloi të këndonte rreth moshës shtatë vjeçare.[13][17] Ajo mori pjesë në Shkollën Fillore Charles F. Broome dhe në Shkollën Combermere, ku ajo studioi së bashku me lojtarët e ardhshëm ndërkombëtarë të kriketit Chris Jordan dhe Carlos Brathwaite.[18][13] Si një 11-vjeçare, Rihanna ishte një kadet e ushtrisë në një program nënushtarak, ku këngëtarja dhe kantautori i mëvonshëm barbadian Shontelle ishte rreshteri i saj stërvitje.[19][20] Edhe pse fillimisht donte të mbaronte shkollën e mesme, në vend të kësaj ajo zgjodhi të ndiqte një karrierë muzikore.[21]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003-2005: Fillimet dhe debutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2003, Rihanna, kur ishte 15 vjeçe, jeta e saj mori një kthese të madhe, pasi një shoqe e saj e prezantoi me një producentë muzike, Evan Rogers, që ishte me pushime në Barbados me gruan e tij. Ai e ndihmoi atë që të regjistronte kënge në Amerikë. Ai pastaj e çoi që të punonte me Jay-Z[22], i cili i siguroi një sukses shumë të madh pastaj.

Në 2005, Rihanna studio albumin e saj debutues, Muzika e Diellit, e cila arriti kulmin në shkallën e dhjetë më të lartë e chart Billboard 200 dhe karakteristika Billboard Hot 100 goditi vetëm "pon de replay". Më pak se një vit më vonë, ajo lëshuar albumin e saj të dytë në studio, A Girl Like Me (2006), i cili arriti kulmin brenda pesë lartë e chart albume Billboard, dhe prodhuar së pari një numër të saj të SHBA goditi të vetëm, "SOS", si dhe Billboard Hot 100 entries dhjetë "Unfaithful" dhe "Break It Off". Albumi i tretë Rihanna's studio, Good Girl Gone Bad (2007), ku kulmin në numrin dy në Billboard 200, paraqiti pesë dhjetë hits përfshirë tre numri i SHBA e goditur teke-"Umbrella", "Take a Bow" dhe "Disturbia", dhe goditi në të gjithë botën "Don't Stop the Music". Ky album u propozua për nëntë Grammy Awards, duke fituar Best Rap / Sung Bashkëpunimi për "Umbrella", e cila përmban Jay-Z[23]. albumin e saj të katërt në studio, Vlerësuar R, u lirua në nëntor 2009, dhe i thatë në numrin katër në Billboard 200. i parë tre teke, "Russian Roulette", "Hard" dhe "Rude Boy" i thatë brenda dhjetë krye të Billboard Hot 100, me "Rude Boy" ku kulmin në numrin një të tillë.

Rihanna ka arritur 6-1 numri i teke në tabelë 100 Hot, më të madh për një artist femër që nga fillimi i dekadës së viteve 2000, dhe ka marrë edhe accolades disa, duke përfshirë 2007 Awards Botërore Muzika per Artisti Best-Selling Botërore Logo Femra dhe Femra mikpritës i vitit, si dhe 2008 American Music Awards për preferuara shpirtit / R & B artist Femra dhe Favorite Pop / Rock Artist i Femrave. Ajo shërben si një nga Barbados të ambasadorëve nderi kulturore. Në janar 2010, Rihanna ka marrë dy Çmime Grammy me Jay-Z's 2009 dhe e vetme "Run This Town".

Rihanna ka thënë se Madonna është idoli i saj dhe influenca më e madhe për të,ajo thotë se dëshiron të jetë Madonna e zezë.Ajo gjithashtu ka thënë për Whitney Houston se ka pasur ndikim të madh për të.Disa nga artistët tjerë influental për Rihannën janë : Bob Marley,Mariah Carey,Janet Jackson,Beyoncé,Alicia Keys,Celine Dion,Brandy dhe Gwen Stefani Shoqja e saj me e mire dhe njeheresh fotografja e saj quhet Melissa Forde.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sanchez, Chelsey; Park, Sabrina; Mackelden, Amy (31 janar 2022). "Everything We Know About Rihanna and A$AP Rocky's Relationship". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 2. ^ Ibile, Fagbo (2022-08-06). "Rihanna Forbes". Forbes.com (në anglisht). Marrë më 2022-08-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ Pandey, Manish; Brown, Lindsay (11 gusht 2021). "Fenty Beauty: How make-up helped Rihanna become a billionaire". BBC News (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2021.
 4. ^ Bryant, Kenzie (10 maj 2019). "Rihanna Is the First Black Woman to Head a Luxury Brand for LVMH". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 11 prill 2021.
 5. ^ "Barbados National Honours and Decorations 2021" (në anglisht). Barbados Government Printing Department. 1 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2021. Marrë më 9 dhjetor 2021.
 6. ^ ""Happy Birthday to a Real BOSS," See Who's Wishing Rihanna's A Happy 29th Birthday". BET (në anglisht). 20 shkurt 2017.
 7. ^ Spivey, Lisa (janar 2007). "Rihanna, The New Cover Girl". Los Angeles Sentinel (në anglisht). 72 (23): B.5. ISSN 0890-4340.
 8. ^ a b "Rihanna: Biography — Part 1 & 2". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2008. Marrë më 16 dhjetor 2008.
 9. ^ Spivey, Lisa (janar 2007). "Rihanna, The New Cover Girl". Los Angeles Sentinel (në anglisht). Vëll. 72 no. 23. fq. B.5. ISSN 0890-4340.
 10. ^ Walker, Tim (31 tetor 2011). "Rihanna: Out for revenge". The Independent (në anglisht). Marrë më 28 mars 2021.
 11. ^ Fulton, Rick (2021-08-22). "Singer Rhianna opens up about her Scottish roots and wants to find out more". Daily Record (Scotland) (në anglisht). Marrë më 2022-02-09.
 12. ^ "Rihanna, Multi-Media Entertainer born". AAREG (në anglisht). Marrë më 2022-02-09.
 13. ^ a b c d Watson, Margeaux (22 qershor 2007). "Caribbean Queen: Rihanna". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 14. ^ Clark, Noelene (18 prill 2011). "Rihanna's secret family: two half-sisters, a half-brother — and two nieces". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2011.
 15. ^ Ross, Scott; Daniel Macht (6 nëntor 2009). "Rihanna: My Dad Used to Hit Mom". NBC Connecticut (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 16. ^ "Rihanna 1988–". Biography Today (në anglisht). Omnigraphics. 17 (2): 90. 2008. ISSN 1058-2347.
 17. ^ Vena, Jocelyn (16 nëntor 2010). "Rihanna Says Loud's 'Man Down' Is 'Gangsta'". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 18. ^ Venugopal, Arun (15 maj 2017). "As a kid, I was giving throwdowns to Lara, Chanderpaul and Hooper" (në anglisht). ESPN Sports Media Ltd. Marrë më 16 maj 2017.
 19. ^ "Talking Shop: Shontelle". BBC (në anglisht). 5 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009.
 20. ^ "Rihanna Exclusive Interview 'I Break The Rules Even When I Don't Intend To'". NME (në anglisht). 2015-09-18.
 21. ^ DePaulo, Lisa (janar 2010). "Good Girl Gone Badass". GQ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 22. ^ Jay Z uzima Rihannu Arkivuar 5 tetor 2013 tek Wayback Machine MTV. Preuzeto 4. ožujka 2012.
 23. ^ http://archive.nationnews.com/archive_detail.php?archiveFile=2008/February/11/LocalNews/53144.xml&start=0&numPer=20&keyword=rihanna+grammy&sectionSearch=&begindate=1%2F1%2F1994&enddate=12%2F31%2F2009&authorSearch=&IncludeStories=1&pubsection=&page=&IncludePages=&IncludeImages=&mode=allwords&archive_pubname=Daily+Nation%0A%09%09%09 Arkivuar 8 mars 2016 tek Wayback Machine Maria Bradshaw (11. veljače 2008.) "Grammy Girl". The Daily Nation (pristupljeno 24. svibnja 2009.)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]