Rihanna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rihanna lindi më 20 shkurt 1988, është e njohur me emrin Rihanna, është një këngëtare, shkrimtare dhe aktore Barbadian. Lindur në Saint Michael dhe rritur në Bridgetown, ajo së pari hyri në industrinë e muzikës duke regjistruar kaseta demo nën drejtimin e producentit rekord Evan Rogers në 2003. Ajo përfundimisht nënshkroi një kontratë regjistrimi me Def Jam Recordings pas audicionit për presidentin e atëhershëm, hip hop Prodhuesi dhe reperi Jay Z. Në vitin 2005, Rihanna u bë famë me lirimin e albumit të saj të debutuar në muzikën "Muzika e Diellit" dhe "A Girl like Me" (2006), e cila u paraqit në 10 të Top Billboard 200 dhe Respektivisht prodhuan njëshe "Pon de Replay" dhe "SOS".

Ajo mori kontrollin krijues për albumin e tretë të saj në studio, Good Girl Gone Bad (2007) dhe miratoi një imazh publik si simbol të seksit ndërsa reinventonte muzikën e saj. "Umbrella" u bë një sukses i madh në karrierën e saj, pasi ajo fitoi çmimin e saj të parë Grammy për Best Rap / Sung Collaboration me Jay Z në vitin 2008. Pas lëshimit të katër albumeve të njëpasnjëshme në platinum, duke përfshirë fituesin Grammy Unapologetic (2012 ), Ajo u njoh si një ikonë pop. Albumi i saj i tetë i studios Anti (2016) dhe "Plani" i tij kryesor kanë arritur numrin një në Billboard 200 dhe Hot 100. Shumë prej këngëve të saj janë në mesin e individëve më të shitura të të gjitha kohërave, përfshirë këtu edhe single "Umbrella" "Merrni një Përkuluni", "Disturbia", "Vetëm Vajza (Në Botë)", "S & M", "Ne Gjetëm Dashurinë", "Diamante" dhe "Qëndroni" në të cilën ajo është artisti kryesor dhe bashkëpunimet e saj " Jeto Jetën tënde "(me TI)," Duaje Rrugën Tuaj "dhe" Përbindëshin "(të dy me Eminemin).

Me shitjet që tejkalojnë 230 milionë rekorde në mbarë botën, [2] Rihanna është një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave. Rihanna është artisti më i ri dhe më i shpejtë i vetëm për të fituar katërmbëdhjetë numër një teke në Billboard Hot 100 dhe u emërua artistja e këngëve digjitale të dekadës së 2000-të dhe artistja më e mirë Hot 100 e dekadës së 2010-ës nga Billboard. ] [5] Midis çmimeve dhe pranimeve të shumta, Rihanna ka fituar tetë çmime Grammy, dymbëdhjetë çmime të muzikës amerikane, dymbëdhjetë çmime Billboard Music dhe çmimin inaugurues Icon në American Music Awards 2013. E njohur gjerësisht për reinventimin e stilit të saj, Çmimin nga Këshilli i Dizajnuesve të Mjeshtërave të Amerikës në 2014. Forbes e renditi Rihannën të famshëm të katërt më të fuqishëm të vitit 2012 dhe u emërua një nga "100 njerëzit më me influencë" të kohës më vonë atë vit.

Përmbajtja [hide]

1 Jeta e hershme

2 Karriera

2.1 2003-2005: Fillimet dhe debutimi

2.2 2006-2009: Zbulimi i karrierës dhe imazhi i ri

2.3 2010-2011: Me zë të lartë dhe bisedoni këtë diskutim

2.4 2012-2014: Battleship dhe Unapologetic

2.5 2015-prezent: Karriera anti dhe aktrimi

2.5.1 Projektet e ardhshme

3 Artistry

3.1 Muzikë dhe zëri

3.2 Ndikimet

3.3 Video dhe skenë

4 Image

4.1 Profili publik

4.2 Paraqitja

5 Legacy

6 Achievements

7 Ndërmarrje të tjera

7.1 Përkrahjet

7.2 Përpjekjet e biznesit

7.3 Fashion

7.4 Filantropia

8 Jeta personale

9 Discography

10 Filmography

11 Tours

12 Shih gjithashtu

13 Referimet

14 Lidhje të jashtme

Jeta e hershme

Rihanna u rrit në qytetin e Bridgetown, Barbados.

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, në Saint Michael, Barbados. Nëna e saj, Monica (Braithwaite), është një kontabilist i pensionuar i sfondit Afro-Guyanese dhe i ati i saj, Ronald Fenty, është një mbikëqyrës i magazinës me prejardhje afrobaradiane dhe irlandeze. [8] Rihanna ka dy vëllezër, Rorrey dhe Rajad Fenty, dhe dy gjysmë motra dhe një gjysmë vëlla nga babai i saj, secili i lindur nga nënat e ndryshme nga marrëdhëniet e tij të mëparshme. [10] Ajo u rrit në një shtëpi njëkatëshe me tre dhoma gjumi në Bridgetown dhe shiti rrobat me të atin në një tezgë në rrugë. Fëmijëria e Rihannës u ndikua thellë nga varësia e babait të saj për të goditur kokainën dhe alkoolin që kontribuoi në martesën e tendosur të prindërve të saj. Si një fëmijë, ajo shkoi nëpër shumë skanime të CT për dhimbjet e kokës torturuese që vuajti: "[Mjekët] madje mendonin se ishte një tumor, sepse ishte aq intensive". [10] Deri në moshën katërmbëdhjetë vjeç, prindërit e Rihannës Kishte divorcuar dhe shëndeti i saj filloi të përmirësohej. [9] [12] Rihanna u rrit duke dëgjuar muzikë reggae dhe filloi të këndonte rreth moshës shtatë vjeçare. [10] [13] Ajo mori pjesë në Shkollën Fillore Shkollore Charles F. Broome dhe në Shkollën e Lartë Combermere, ku studjoi së bashku me kriketologët e ardhshëm të Anglisë Chris Jordan dhe krikettari i West Indies Carlos Brathwaite. [14] Rihanna ishte një kadet i ushtrisë në një program nën-ushtarak; Këngëtarja-kompozitori Shontelle ishte rreshteri i saj i stërvitjes. [15] Edhe pse fillimisht donte të mbaronte shkollën e mesme, ajo zgjodhi të ndiqte një karrierë muzikore.

karierë

2003-2005: Fillimet dhe debutimi

Në vitin 2003, Rihanna formoi një treshe muzikore me dy shokë të saj të klasës. [10] Ajo u zbulua në vendin e saj në Barbados nga producentja amerikane Evan Rogers. Pa një emër apo ndonjë material, grupi i vajzës arriti të lëshojë një provë me Rogers, i cili komentoi: "minutën e Rihanna shëtit

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Ky seksion është një përkthim i dobët nga gjuhë të huaja. Nëse nuk përmirësohet, pjesët që nuk i plotësojnë normat minimale të wikit do të largohen.

Rihanna eshte nje kengetare e mire e hip-hopit amerikan. Ajo ka pasur plote suksese ne tere boten me kengen e saj. Kenga e saj "'Work'' i dha nje sukses nderkombetar. Krenare per nje vajze si ajo. By:Anaibul

Rihanna

Rihanna ka lindur në Saint Michael, Barbados. Në moshen 16 vjeqare është shpërngulur në Shtetet e Bashkuara.Ajo me pas ka nënshkruar një kontratë me Def Jam Recordings.

Puna e saj e ka bërë atë që të fitoj numër të madh çmimesh,duke përfshirë pesë American Music Awards,dy BRIT Awards,18 Billboard Music Awards dhe 6 Grammy Awards. Rihanna ka shitur me mbi 25 milion albume dhe 60 milion këngë të vetme(singles),gjë që e bën atë si aristen me shitjet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Në 2003, Rihanna, kur ishte 15 vjeçe, jeta e saj mori një kthese të madhe, pasi një shoqe e saj e prezantoi me një producentë muzike, Evan Rogers, që ishte me pushime në Barbados me gruan e tij. Ai e ndihmoi atë që të regjistronte kënge në Amerikë. Ai pastaj e çoi që të punonte me Jay-Z[1], i cili i siguroi një sukses shumë të madh pastaj.

Në 2005, Rihanna studio albumin e saj debutues, Muzika e Diellit, e cila arriti kulmin në shkallën e dhjetë më të lartë e chart Billboard 200 dhe karakteristika Billboard Hot 100 goditi vetëm "pon de replay". Më pak se një vit më vonë, ajo lëshuar albumin e saj të dytë në studio, A Girl Like Me (2006), i cili arriti kulmin brenda pesë lartë e chart albume Billboard, dhe prodhuar së pari një numër të saj të SHBA goditi të vetëm, "SOS", si dhe Billboard Hot 100 entries dhjetë "Unfaithful" dhe "Break It Off". Albumi i tretë Rihanna's studio, Good Girl Gone Bad (2007), ku kulmin në numrin dy në Billboard 200, paraqiti pesë dhjetë hits përfshirë tre numri i SHBA e goditur teke-"Umbrella", "Take a Bow" dhe "Disturbia", dhe goditi në të gjithë botën "Don't Stop the Music". Ky album u propozua për nëntë Grammy Awards, duke fituar Best Rap / Sung Bashkëpunimi për "Umbrella", e cila përmban Jay-Z[2]. albumin e saj të katërt në studio, Vlerësuar R, u lirua në nëntor 2009, dhe i thatë në numrin katër në Billboard 200. i parë tre teke, "Russian Roulette", "Hard" dhe "Rude Boy" i thatë brenda dhjetë krye të Billboard Hot 100, me "Rude Boy" ku kulmin në numrin një të tillë.

Rihanna ka arritur 6-1 numri i teke në tabelë 100 Hot, më të madh për një artist femër që nga fillimi i dekadës së viteve 2000, dhe ka marrë edhe accolades disa, duke përfshirë 2007 Awards Botërore Muzika per Artisti Best-Selling Botërore Logo Femra dhe Femra mikpritës i vitit, si dhe 2008 American Music Awards për preferuara shpirtit / R & B artist Femra dhe Favorite Pop / Rock Artist i Femrave. Ajo shërben si një nga Barbados të ambasadorëve nderi kulturore. Në janar 2010, Rihanna ka marrë dy Çmime Grammy me Jay-Z's 2009 dhe e vetme "Run This Town".

Rihanna ka thënë se Madonna është idoli i saj dhe influenca më e madhe për të,ajo thotë se dëshiron të jetë Madonna e zezë.Ajo gjithashtu ka thënë për Whitney Houston se ka pasur ndikim të madh për të.Disa nga artistët tjerë influental për Rihannën janë : Bob Marley,Mariah Carey,Janet Jackson,Beyoncé,Alicia Keys,Celine Dion,Brandy dhe Gwen Stefani Shoqja e saj me e mire dhe njeheresh fotografja e saj quhet Melissa Forde.

Këngët më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005 Pon de replay
 • 2005 If it's Lovin that you want
 • 2006 SOS
 • 2006 Unfaithful
 • 2006 We ride
 • 2006 Break it off - me Sean Paul
 • 2007 Umbrella - me Jay-Z
 • 2007 Shut up and drive
 • 2007 Hate that I love you
 • 2007 Don't stop the music
 • 2008 Take a Bow
 • 2008 If I never see your face again - me Maroon 5
 • 2008 Disturbia
 • 2008 Live your life - me T.I.
 • 2008 Rehab
 • 2009 Run this Town - me Jay-Z dhe Kanye West
 • 2009 Russian Roulette
 • 2009 Wait your Turn
 • 2009 Hard - me Jeezy
 • 2010 Rude Boy
 • 2010 Rockstar 101 (Veq SHBA)
 • 2010 Te Amo
 • 2010 Love the way you lie
 • 2010 Who's that chick?
 • 2010 Only Girl (In the World)
 • 2010 What's my Name - me Drake
 • 2011 S&M
 • 2011 Man Down
 • 2011 California King Bed
 • 2011 Cheers (Drink to that)
 • 2011 We Found Love
 • 2012 You Da One
 • 2012 Talk That Talk
 • 2012 Where have you been
 • 2012 Diamonds
 • 2013 Stay
 • 2013 Right Now
 • 2013 The Monster - me Eminem
 • 2013 Pour it up
 • 2013 What Now
 • 2014 Can't Remember to Forget you - me Shakira
 • 2014 Jump
 • 2016 Work - me Drake
 • 2016 Kiss It Better
 • 2016 Needed Me
 • 2017 Wild Thoughts

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005 Music of the Sun
 • 2006 A Girl like Me
 • 2007 Good Girl Gone Bad
 • 2009 Rated R
 • 2010 Loud
 • 2011 Talk that Talk
 • 2012 Unapologetic
 • 2016 Anti

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2006 Bring It On: All or Nothing
 • 2012 Battleship
 • 2013 This is the end
 • 2017 Valerian

2018 Ocean's 8

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jay Z uzima Rihannu MTV. Preuzeto 4. ožujka 2012.
 2. ^ http://archive.nationnews.com/archive_detail.php?archiveFile=2008/February/11/LocalNews/53144.xml&start=0&numPer=20&keyword=rihanna+grammy&sectionSearch=&begindate=1%2F1%2F1994&enddate=12%2F31%2F2009&authorSearch=&IncludeStories=1&pubsection=&page=&IncludePages=&IncludeImages=&mode=allwords&archive_pubname=Daily+Nation%0A%09%09%09 Arkivuar 8 mars 2016 tek Wayback Machine Maria Bradshaw (11. veljače 2008.) "Grammy Girl". The Daily Nation (pristupljeno 24. svibnja 2009.)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]