Jay-Z

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jay-Z
Emri i lindjesShawn Corey Carter
Gjithashtu njohur siJay-Z, Jigga, S-dot, Young Hova etj...
Lindi4 dhjetor 1969
OrigjinaBrooklyn, New York,Sh.B.A
ZhanretRap, Hip hop
Këngëtarë,Producent,
Biznismen,Kompozitor
LabeliDef Jam, Roc-A-Fella, Roc Nation

Shawn Corey Carter (sq:Shaun Korey Karter) lindi me 4 dhjetor 1969Brooklyn, New York, Shtetet e Bashkuara i njohur me nofkën Jay-Z është një reper amerikan,producent,kompozitor,Biznesmen.Jay-Z është një ndër këngëtarëve më të fashmëm të muzikës hip hop dhe rap i cili ka shitur rreth 75 milion këngë në mbarë botën nga të gjitha albumet e tij, dhe ka fituar 17 çmime Grammy dhe shumë nominime tjera.

Si ndërmarrës dhe investor, Jay-Z zotëron klubin 40/40, dhe është krijuesi i markës së modës Rocawear. Ai është krijuesi i lejbëlit Def Jam Recordings, Roc-A-Fella Records dhe Roc Nation. Si artist muzikor, revista amerikane Billboard e ka shpallur atë si artist me më së shumti albume në vendin e parë, i cili e mbanë rekordin me 13 albume.

Ai u martua me këngëtarën e njohur amerikane Beyoncé Knowles më 4 prill, 2008. Këta dy e kanë një vajzë me emrin Blue Ivy Carter, e cila lindi më 7 janar, 2012.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shawn Carter vjen nga Marcy Projects, një lagje në Brooklyn,New York. Qysh në moshën e re, babai i Jay-Z e braktisi atë, dy motrat, vëllaun dhe nënën e tij. Shawn poashtu përmend në tekstet e tij se në vitin 1982, në moshën 12 vjeçare, ai e plagosi në krah vëllaun e tij më të vjetër pasi ja vjedhi një zinxhir. Shawn shkonte në shkollën Eli Whitney në Brooklyn, së bashku me reperin AZ. Në tekstet e tij, ai pohon se në atë kohë ishte involvuar në shitjen e kokainës dhe ishte plagosur 2 herë. Nëna e tij për ditlindje i kishte blerë një kasetofon, i cili e inspiroj të shkruante tekste dhe të bëjë muzikë. Në lagjen e tij, ai njhej si "Jazzy", nofkë e cila më pas ishte shëndruar në "Jay-Z".

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jay-Z u shfaq në disa këngë të reperit Jaz-O në fillimin e viteve të 90-ta, disa prej tyre ishin "The Originators" dhe "Hawaiian Sophie". Jay-Z poashtu kishte marr pjesë në disa performanca së bashku me reperin LL Cool J. Kënga e tij e parë zyrtare quhej "In My Lifetime", të cilën e lansoi me një videospot.

Kariera si Muzikant[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Reasonable Doubt (1996)
 • In My Lifetime, Vol. 1 (1997)
 • Vol. 2... Hard Knock Life (1998)
 • Vol. 3... Life and Times of S. Carter (1999)
 • The Dynasty: Roc La Familia (2000)
 • The Blueprint (2001)
 • The Blueprint2: The Gift & The Curse (2002)
 • The Black Album (2003)
 • Kingdom Come (2006)
 • American Gangster (2007)
 • The Blueprint 3 (2009)
 • Magna Carta Holy Grail (2013)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Streets Is Watching (1998)
 • Backstage (2000)
 • State Property (2002)
 • Paper Soldiers (2002)
 • Fade to Black (2004)
 • Made in America (2013, documentar)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Web Site[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]