Beyoncé Knowles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Beyoncé
Ms. magazine Cover - Spring 2013.jpg
{{{titulli}}}
Informacione
Emri Beyoncé Giselle Knowles
Lindja 4 shtator 1981
Prejardhja Flag of the United States.svg Houston, Texas, ShBA
Zhanri R&B
Profesion(e) Këngëtare
producente
aktore
valltare
projektuese mode
modele
filantrope
Label Columbia
Sony Urban Music
Vite aktiv 1990(këndim)
2001(aktrim)
Bashkëpunim(e) me Destiny's Child
Jay-Z
Solange Knowles
Kelly Rowland
Michelle Williams
Webfaqja
BeyonceOnline.com


Beyoncé Giselle Knowles - Carter lindi më 4 shtator 1981Houston, Texas. Është një këngëtare dhe aktore amerikane. Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikorë Destiny's Child dhe është bashkëshortja e reperit të njohur Jay-Z. Këngëtarja ne vitin 2005 eshte ndarë nga grupi Destiny`s Child për të vazhduar karrierën e saj solo si këngëtare. Albumi i saj i parë solo titullohet "Dangerously in love", i cili u krijua ne vitin 2002. Më pas Beyonce nxorri ne treg albumin e saj të dytë më: 4 shtator 2006 i cili titullohej "B'Day" dhe u bë një nga albumet më të suksesshëm te vitit.Beyonce e vazhdoi karrierën e saj dhe albumi i saj më i fundit titullohet "I am...Sasha Fierce" i cili pati shumë sukses në tregun muzikor. Më vonë në vitin 2011 Beyonce nxorri në treg albumin e saj "4".Emri i albumit të katërt titullohet "4" sepse ditelindja e Beyonce është me 4 Shtator, nëna e saj Tina Knowles ështe lindur me 4 Janar, burri i saj, Jay-Z, është lindur më 4 Dhjetor dhe numri 4 i sjell asaj fat. Me 13 Dhjetor te vitit 2013 lansoi albumin e saj te vete titulluar "BEYONCE", pa asnje promo, dhe arriti te shes mbi 800.000 kopje ne 3 ditet e pare, duke kaluar keshtu 1.000.000 shitje ne javen e pare.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

2002/2004[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 2003 - Dangerously in Love („Work It Out”, „'03 Bonnie & Clyde”, „Crazy in Love”, „Baby Boy”, „Me, Myself and I”, „Naughty Girl”)
  • 2004 - Live at Wembley
  • 2003/2004 - Dangerously in Love World Tour
  • 2004 - Verizon Ladies First Tour (with Alicia Keys & Missy Elliott)

2005/2007[redakto | redakto tekstin burimor]

2008/2009[redakto | redakto tekstin burimor]

Këngët më të njohura:[redakto | redakto tekstin burimor]

Me Destiny's Child:

Solo: