Dreamgirls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
Dreamgirls.jpg
Titulli shqip: Dreamgirls
Titulli origjinal: Dreamgirls
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 2006
Gjatja (PAL-DVD): 131 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: DreamWorks SKG (Paramount)
Zhanri: Dramë
Premiera (Kino/Video): 15 dhjetor 2006
Për moshën:
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti:
Fitimi: 146 milion $
Realizues teknik
Regjia: Bill Condon
Autori: Bill Condon, Tom Eyen
Producenti: Laurence Mark
Patricia Whitcher
Kompozitori: Henry Krieger
Kënga prodhuar prej
The Underdogs (Harvey Mason Jr., Damon Thomas)
Kamermani: Tobias A. Schliessler
Prerja: Virginia Katz
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Dreamgirls është një film dramatik amerikan nga Bill Condon të vitit 2006. Është një adoptim të teatrit muzikor të Broadway më emrin të njëjtë të vitit 1981 nga Henry Krieger dhe Tom Eyen. Dreamgirls përmban edhe katër tituj të tjerë të Krieger.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golden Globe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jennifer Hudson fitoi në vitin 2006 National Board of Review Award dhe New York Film Critics Circle Award. Te Satellite Awards ishte filmi në kategoritë Filmi më i miri - Comedy/Musical, Regjia më e mira, Aktorja më e mira dytësore (Hudson), dhe Tingulli më i miri i suksesshëm.

Oscar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe: Academy Award - 2007

Dreamgirls u nominuar më 23 janar 2007 në tetë kategoritë për Oscar dhe është kështu filmi më i nominuar i vitit. Megjithëse filmi nuk u nominuar në kategorinë "Filmi më i mirë" dhe nominuar me tre tituj në kategorinë "Kënga më e mira". [1] Nga 8 nominimet i fitoi filmi veç dy Oskara.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.