Dreamgirls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Movie-Box

Dreamgirls është një film dramatik amerikan nga Bill Condon të vitit 2006. Është një adoptim të teatrit muzikor të Broadway më emrin të njëjtë të vitit 1981 nga Henry Krieger dhe Tom Eyen. Dreamgirls përmban edhe katër tituj të tjerë të Krieger.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golden Globe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jennifer Hudson fitoi në vitin 2006 National Board of Review Award dhe New York Film Critics Circle Award. Te Satellite Awards ishte filmi në kategoritë Filmi më i miri - Comedy/Musical, Regjia më e mira, Aktorja më e mira dytësore (Hudson), dhe Tingulli më i miri i suksesshëm.

Oscar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe: Academy Award - 2007

Dreamgirls u nominuar më 23 janar 2007 në tetë kategoritë për Oscar dhe është kështu filmi më i nominuar i vitit. Megjithëse filmi nuk u nominuar në kategorinë "Filmi më i mirë" dhe nominuar me tre tituj në kategorinë "Kënga më e mira". [1] Nga 8 nominimet i fitoi filmi veç dy Oskara.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Raporti i CNN mbi nominimet e Academy Award (angl.)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2007. Marrë më 12 shkurt 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]