Jump to content

Jennifer Hudson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jennifer Hudson
U lind në
Jennifer Kate Hudson

12 shtator 1981
Faqja në rrjetjenniferhudsononline.com

Jennifer Kate Hudson (e lindur më 12 shtator të vitit 1981) është një këngëtare, aktore dhe zëdhënëse amerikane. Ajo u rrit në famë në vitin 2004 si finaliste në sezonin e tretë të American Idol, duke u renditur në vendin e shtatë.

Si aktore, ajo bëri debutimin e saj të filmit duke portretizuar Effie White në Dreamgirls, për të cilën ajo fitoi brohoritje mbarëbotërore dhe fitoi Çmimin e Akademisë, Çmimin e Artë Globe, një Çmim BAFTA dhe një Çmim Actors Guild Award për Aktoren më të Mirë Mbështetëse. Ajo gjithashtu është shfaqur në filma të tillë si Sex and the City,The secret life of bees dhe Black Nativity. Ajo ka bërë shfaqje të shumta televizive, duke përfshirë rolet e mysafirëve në Smash, Empire and Inside Amy Schumer. Në vitin 2015, ajo bëri debutimin e saj në Broadway në rolin e Shug Avery në ringjalljen e Color Purple.

Si këngëtare, Hudson ka publikuar tri albume në studio. Albumi i saj debutues Jennifer Hudson, i lëshuar në vitin 2008, debutoi në numrin e dytë në Billboard 200 dhe u certifikua nga RIAA, me shitje që tejkalojnë një milion kopje në mbarë botën. Rekordi u nominua për katër Grammy Awards, duke fituar çmimin Grammy 2009 për albumin më të mirë R & B. Albumi i saj i dytë I Remember Me, i lëshuar në vitin 2011, debutoi gjithashtu në numrin dy në Billboard 200 dhe u certifikua nga RIAA. Albumi i saj i tretë dhe më i fundit JHUD arriti kulmin në dhjetë të dhuratat dhe paraqiti këngën e nominuar për Grammy "It's Your World". Ajo gjithashtu u bë këngëtare kryesore e albumit muzikor "The Color Purple", i cili e fitoi çmimin Grammy të vitit 2017 për albumin më të mirë muzikor dhe një çmim Emmy për performancën muzikore të jashtëzakonshme në një program ditor (të ndarë me filmin The Color Purple

Në tetor të vitit 2008, pas nënës së Hudsonit, vëllai dhe nipi u vranë në një të shtënë, Hudson u largua nga sytë e publikut për tre muaj. Hudson rifilloi shfaqjet e saj publike në vitin 2009, me shfaqje të profilit të lartë në Super Bowl XLIII, Grammy Awards, American Idol dhe Show Oprah Winfrey.[1] Hudson është përshkruar si një mikeshë e ish presidentit Barack Obama, i cili e ftoi atë të paraqitej me të në një fond mbledhës në Beverly Hills gjatë mandatit të tij të parë në maj të vitit 2009.[2] Ajo gjithashtu performoi në Shtëpinë e Bardhë në "Festimin e Muzikës nga Lëvizja për të Drejtat Civile"[3]. Në vitin 2013, ajo mori një yll në Hollywood Walk of Fame. Në vitin 2016, Hudson u shpall si trajnere në serinë 2017 të The Voice UK, ku u bë trajnerja e parë femër që fitoi.[4] Një vit më pas, Hudson u shpall si trajner në sezonin e trembëdhjetë të The Voice U.S.[5]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hudson u lind më 12 shtator të vitit 1981, në Chicago, Illinois.[6][7] Ajo është fëmija i tretë dhe më i ri i Darnell Donnersonit (7 nëntor 1950 - 24 tetor 2008)[8] dhe Samuel Simpson[9] (vdiq në vitin 1999).[10] Ajo u rrit si një Baptist[11]në Englewood[12]dhe mori pjesë në Shkollën e Lartë Profesionale Dunbar, nga e cila u diplomua në vitin 1999.[13] Ajo citon Whitney Houston, Aretha Franklin dhe Patti LaBelle si ndikimet dhe frymëzimin e saj më të madh.[14] Në moshën 7-vjeçare ajo filloi të luajë me këngën e korit të kishës dhe duke bërë teatër në bashkësi me ndihmën e gjyshes së saj të nënës, Julia. Ajo u regjistrua në Universitetin Langston, por ajo u largua pas një semestri për shkak të homoseksualitetit dhe pakënaqësisë me motin, dhe u regjistrua në Kolegjin Kennedy-King.[15]

Në janar të vitit 2002, Hudson nënshkroi kontratën e saj të parë të regjistrimit me Righteous Records, një etiketë rekord të pavarur me bazë në Çikago. Ajo u lirua nga kontrata e saj pesë-vjeçare me Righteous Records në mënyrë që ajo të mund të shfaqej në American Idol në vitin 2004.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004-05: American Idol[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hudson mori pjesë në audicionet për sezonin e tretë të American Idol në Atlanta duke komentuar se ajo kishte qenë duke kënduar në Disney Cruise Lines (në Disney Wonder) gjatë disa muajve të fundit (si një nga Muses nga Hercules); dhe gjyqtari i garës, Randy Jackson, tha: "Ne presim më shumë nga një shfaqje e anijeve nga ju."[16] Hudson mori numrin më të lartë të votave në "Top 9" pas performancës së saj të "Rrethi i Jetës" Elton John 6 prill 2004, por dy javë më vonë u eliminua gjatë shfaqjes "Top 7" pas kryerjes së Barry Manilow, "Weekend in New England". Në pjesën e poshtme tre të përbërë nga tre gra afrikano-amerikane çuan në polemikë.[17][18] Në maj të vitit 2009, MTV e renditi Hudsonin si idhullin e gjashtë më të madh amerikan dhe vuri në dukje se dalja e saj ishte më tronditëse e të gjitha kohërave.[19] Në maj të vitit 2010, Los Angeles Times pretendonte se Hudson ishte garuesja e tretë më e madhe e Idol në historinë e shfaqjes, duke e lënë prapa fituesin e sezonit Kelly Clarkson dhe fituesin e sezonit të katërt Carrie Underwood.[20]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2006 Dreamgirls Effie White Fitoi çmimin Golden Globe dhe Academy Award si aktorja më e mira dytësore.
2008 Sex and the City: The Movie Louise
Winged Creatures Kathy Archenault
The Secret Life of Bees Rosaleen Daise

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hudson filloi të takohej me James Payton në vitin 1999, kur ajo ishte 18 vjeçe.[21] Ata u ndanë në fund të vitit 2007. Hudson u takua me David Otunga, një mundës profesionist në WWE dhe një të diplomuar në Harvard Law,[22][23][24] dhe çifti u fejua në shtator të vitit 2008.[25] Në gusht të vitit 2009, Hudson lindi fëmijën e saj të parë, një djalë me emrin David Daniel Otunga, Jr [26]. Në nëntor 2017, një përfaqësues për Hudson njoftoi se ajo dhe Otunga ishin ndarë dhe se Hudson kërkoi një urdhër mbrojtës kundër Otunga.[27][28]

Në tetor të vitit 2008, nëna 57-vjeçare e Hudsonit, Darnell Donnerson dhe vëllai 29-vjeçar Jason, u gjetën të vrarë brenda shtëpisë së Çikagos, Donnerson, të ndarë me motrën më të madhe Hudson, Julia.[29] Një lajmërim AMBER u lëshua për nipin e saj 7-vjeçar, Julian King, kur Julia e njoftoi se ishte zhdukur.[30][31] Tre ditë më vonë Byroja Federale e Hetimeve konfirmoi një trup të gjetur në Anën Perëndimore të Çikagos, që ishte nipi; një autopsi tregoi se vdekja ishte për shkak të "plagëve të shumta me armë zjarri".[32][33][34][35] Uilliam Balfour, 27 vjeç, bashkëshorti i ndjerë i Julia, u akuzua për tre akuza për vrasje të shkallës së parë dhe një akuzë të shtëpisë pushtim, dhe u është mohuar dorëzani.[36] Në maj të vitit 2012 ai u dënua për të gjitha shtatë akuzat kundër tij, duke përfshirë edhe atë për zotërim të një automjeti të vjedhur.[37] Në korrik të vitit 2012, ai u dënua me tre dënime me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht; shërbyer rresht, pasuar nga 120 vjet të tjera për bindjet e tij të tjera.[38][39] Ai është i burgosur në Qendrën Korrektuese të Stateville në Crest Hill, Illinois.

Familja e Hudson njoftoi krijimin e Fondacionit Hudson-King për Familjet e Viktimave të Shenjta, në nder të tre viktimave.[40] Hudson dhe motra e saj krijuan Julian D. King Gift Foundation, në nder të nipit të saj. Ai ofron dhurata të Krishtlindjeve dhe furnizime shkollore për familjet në nevojë në zonën e Çikagos.[41]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "J-Hud to sing Friday on Oprah's show". Access Hollywood. 24 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "L.A. Now". Los Angeles Times. 27 maj 2009. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2010. Marrë më 21 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ "Jennifer Hudson Joins U.K. Version of 'The Voice' as Coach". Variety. 29 shtator 2016. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Alex Stedman (10 maj 2017). "Oscar and Grammy winner Jennifer Hudson joins The Voice as season 13 coach". Variety. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Monitor". Entertainment Weekly. Nr. 1276. 13 sht 2013. fq. 28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Person: Jennifer Hudson: Biography". Allmovie. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Social Security Death Index". Ssdi.rootsweb.ancestry.com. 15 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2017. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Hoekstra, Dave (16 dhjetor 2006). "Living the dream". Chicago Sun-Times. Sun-Times Media Group. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2009. Marrë më 8 korrik 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Yahoo Biography". Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 10 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ The Associated Press (20 shkurt 2007). "For Oscar nominee Jennifer Hudson, all roads lead back to church: 'I don't do clubs'". International Herald Tribute. Marrë më 13 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Jennifer Hudson 1981–". Biography Today. Omnigraphics, Inc. 17 (1): 50. 2007. ISSN 1058-2347. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Chicago fetes hometowner Jennifer Hudson". China Daily. 6 mars 2007. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ World Entertainment News Network (7 shkurt 2008). "Dreamgirls Star Hudson Dreams Of Houston Duet". Female First. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Biography Today, p. 51.
 16. ^ Hudson, Jennifer (2012). I Got This: How I Changed My Ways and Lost What Weighed Me Down. Penguin. ISBN 9781101565780. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "'Idol' Jennifer Hudson Says She Was Robbed". MTV. 23 prill 2004. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2017. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Silverman, Stephen M. (8 nëntor 2008). "Jennifer Hudson Moves to 'Better Place'". People. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ May 21, 2009, The 10 Greatest 'American Idol' Contestants Of All Time: Latest champ Kris Allen didn't make our list, but you might be surprised by who did. James Montgomery, MTV. [1] Arkivuar 12 prill 2011 tek Wayback Machine
 20. ^ Shirley Halperin (31 maj 2010). "The ultimate 'American Idol' power ranking: 120 contestants on, Kelly Clarkson still reigns supreme". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2011. Marrë më 10 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Barbara Walters' Oscar Special, 2007
 22. ^ "David Otunga". WWE.com. Marrë më 9 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Harvard Law Grad". Abovethelaw.com. 12 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2010. Marrë më 21 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Jennifer Hudson's new reality: She's engaged to David Otunga". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2011. Marrë më 6 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Jennifer Hudson Engaged to Boyfriend Gary Otunga". People. 14 shtator 2008. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Ritti, Missy (11 gusht 2009). "Jennifer Hudson Welcomes a Son". Marrë më 24 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Mizoguchi, Karen (17 nëntor 2017). "Jennifer Hudson and Fiance David Otunga Split". People.com. Marrë më 17 nëntor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ http://www.nydailynews.com/entertainment/gossip/jennifer-hudson-granted-protective-order-fiance-article-1.3639796. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Jennifer Hudson's Mom, Brother Shot to Death". KLTA News. 24 tetor 2008. Marrë më 25 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur përfundimisht]
 30. ^ "Mother, brother of Jennifer Hudson killed". ABC Local. 24 tetor 2008. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Gorner, Jeremy; Heinzmann, David; Janega, James; Rozas, Angela (24 tetor 2008). "Sources: Jennifer Hudson relative slain; child missing". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2008. Marrë më 24 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Body found in SUV linked to Hudson shootings". CNN. 27 tetor 2008. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Shenoy, Rupa (27 tetor 2008). "Body found in SUV, unknown if it's Hudson's nephew". Google. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2008. Marrë më 21 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Tareen, Sophia (27 tetor 2008). "FBI says body found is that of Hudson's nephew, 7". Yahoo! News. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2008. Marrë më 27 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Autopsy: Hudson nephew shot multiple times". CNN. 28 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2008. Marrë më 9 nëntor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Vineyard, Jennifer (3 dhjetor 2008). "William Balfour, Suspect in Hudson Family Killings, Denied Bail". MTV. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2008. Marrë më 3 dhjetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Hussain, Rummana; Fitzpatrick, Lauren (11 maj 2012). "Jennifer Hudson 'emotional but relieved' with guilty verdicts". Chicago Sun-Times. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2012. Marrë më 13 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Killer of Jennifer Hudson relatives gets three life sentences without parole". CNN. 25 korrik 2012. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Balfour Sentenced To Life In Prison In Hudson Family Slayings". NBC News. 24 korrik 2012. Marrë më 24 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Perry, Beth (30 tetor 2008). "Jennifer Hudson Announces Foundation for Murder Victim Families". People. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 30 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Bried, Erin. "4th Annual Self women Doing Good Awards". Self. Nr. September 2011. Conde Nast. {{cite news}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]