Dangerously in Love

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dangerously in Love
Studio album by
Realizuar23 qershor 2003
Inçizuar2000-2003
Gjatësia60:52
EtiketaColumbia, Music World

Dangerously in Love (shqip: rrezikisht në dashuri) është albumi debutues solo i këngëtares amerikane Beyoncé, i publikuar më 23 qershor 2003. Regjistrimi i albumit zgjati nga viti 2002 deri në mars 2003, kur këngëtarja ishte ende pjesë e Destiny's Child. Kryesisht i zhanrit R&B dhe soul, albumi përmban edhe këngë dhe balada uptempo.

Albumi debutoi në vendin e parë në tabelën amerikane të Billboard 200 dhe shpejt u bë një sukses komercial në mbarë botën, duke fituar një numër të madh disqesh. Ai mori shumë vlerësime pozitive dhe i dha këngëtares pesë çmime Grammy. Ky album përmban këngët e njohura "Crazy in Love", "Baby Boy", "Naughty Girl" dhe "Me, Myself & I".[1]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi u publikua më 23 qershor 2003 në Britani të Madhe dhe Australi dhe më 24 qershor 2003 në SHBA.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Allmusic". AllMusic (në anglisht).