Jump to content

Bridgetown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bridgetown
Bridgetown
Qytet
Pamje nga Brixhtaun
Pamje nga Brixhtaun
Popullsia
 • Gjithsej(2.006) 96,578

Bridgetown (shqip Brixhtaun) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Barbadosit. Dikur, Qyteti i Shën Mikelit, Brixhtaun është e vendosur brenda famullisë së Shën Mikelit. Brixhtaun është nganjëherë referuar lokalisht si "The City", por referenca më e zakonshme është thjesht "Qyteti".