Bridgetown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brixhtaun
Bridgetown
Qytet
noform
Pamje nga Brixhtaun
Stema_figura
Stema e Brixhtaun
Vendndodhja
Brixhtaun is located in Barbados
Brixhtaun
Brixhtaun

Koordinatat: 13°6′21″V 59°36′47″P / 13.10583°V 59.61306°P / 13.10583; -59.61306

Administrimi
Shteti Flamuri Barbados
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40 km2
Lartësia 1 m (m.n.d.)
Popullsia (2006) 96.578 banorë
Dendësia 2.500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1628
Koordinatat 13° 6′ 21″ Veri

59° 36′ 47″ Perëndim

Bridgetown (shqip Brixhtaun) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Barbadosit. Dikur, Qyteti i Shën Mikelit, Brixhtaun është e vendosur brenda famullisë së Shën Mikelit. Brixhtaun është nganjëherë referuar lokalisht si "The City", por referenca më e zakonshme është thjesht "Qyteti".