Mariah Carey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mariah Carey

Mariah Carey (27 Mars 1979 në Huntigon, Nju Jork) është një këngëtare e muzikës pop si dhe aktore amerikane. Deri më tani ishte 18 herë në vendin e parë në top-listën e Billboard-it dhe është në ShBA për këtë arsye këngëtarja më e suksesshme e të gjitha kohërave. Me shitjen e më shumë se 230 milion albumeve është po ashtu këngëtarja më komerciale e kohës së sotme. Zëri i saj ka 5 oktava . Ajo dallohet për stilin melismatik dhe përdorimim e regjistrit të fishkëllimës (regjistri më i lartë dhe më i rrallë i zërit).

dhjetor të vitit 2001 ajo këndoi para trupave paqeruajtëse amerikane në Kampin Bondsteel.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet

 • 1990 - Mariah Carey
 • 1991 - Emotions
 • 1992 - MTV Unplugged
 • 1993 - Music Box
 • 1994 - Merry Christmas
 • 1995 - Daydream
 • 1997 - Butterfly
 • 1998 - #1's
 • 1999 - Rainbow
 • 2001 - Glitter
 • 2001 - Greatest Hits
 • 2002 - Charmbracelet
 • 2003 - The Remixes
 • 2005 - The Emancipation Of Mimi
 • 2008 - E=MC²
 • 2009 - The Ballads
 • 2009 - Memoires of an Imperfect Angel
 • 2010 - Playlist: The Very Best of Mariah Carey
 • 2010 - Merry Christmas II You
 • 2011 - The Essential Mariah Carey
 • 2014 - Me. I Am Mariah... The Elusive Chanteuse
 • 2015 - #1 to Infinity
 • 2018 - Japan Best
 • 2018 - Caution

DVD/VHS

 • 1991 - Mariah Carey:The First Vision (VHS)
 • 1992 - MTV Unplugged (VHS)
 • 1994 - Here Is Mariah Carey (VHS)
 • 1996 - Fantasy: Mariah Carey at Madison Square Garden (DVD)
 • 1998 - VH-1 Divas Live (DVD)
 • 1999 - Mariah Carey Around The World (DVD)
 • 1999 - Number 1's (DVD)
 • 2005 - Live 8 - One Day One Concert One World (DVD)
 • 2006 - Definition of a Diva (DVD) (prej 25 prillit 2006 ne ShBA)
 • 2007 - The Adventures of Mimi Tour DVD

Këngët

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]