Jump to content

Bob Marley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bob Marley
U lind në6 shkurt, 1945
Vdiq11 maj, 1981
Kombësiaanglez
ProfesioniKëngëtar

Bob Marley lindi më 6 shkurt 1945Nine Mile, Saint Ann Parish, Xhamajkë ; vdiq më 11 maj 1981Miami, Florida, ShBA. Ka qenë një reggae këngëtar xhamajkan.

Bob Marley lindi në fshatin Nine MileShën Ann Parish.

Babai i tij, Norval Sinclair Marley, ishte një xhamajkane i bardhë me prejardhje nga Anglia, familja e të cilit erdhi nga Essex, Angli. Norval ishte një kapiten në Royal marinsat, si dhe një mbikëqyrës ngulim, kur ai u martua me Cedella Booker, një afro-xhamajkane atëherë 18 vjeç, Norval ofroj mbështetje financiare për gruan dhe fëmijën, por rrallë e pa, si ai ishte shpesh larg në udhëtime. Në vitin 1955, kur Bob Marley ishte 10 vjeç, babai i tij vdiq nga një atak në zemër në moshën 70. Marley u përball pyetjeve në lidhje me identitetin e tij racore gjatë gjithë jetës së tij. Ai njëherë është shprehur :

"Unë nuk kam paragjykime ndaj vetes. Babai im ishte një i bardhë dhe nëna ime ishte e zezë. Disa me quajnë gjysem për gjysem apo çfarëdolloje gjeje. Por unë nuk mbaje anën e askujt. Unë nuk mbaje anën e njeriut te zi, dhe as anën e njeriut të bardhë. Çne mbaje anën e Zotit, Ai që më ka krijuar mua dhe do të shkaktojë më për të ardhur nga të zezë dhe të bardhë."

Edhe pse Marley njohur prejardhjen e tij, i përzier gjatë gjithë jetës së tij dhe për shkak të bindjeve të tij, ai vetë-identifikohet si një i zi të Afrikës, duke ndjekur idetë e Pan-afrikane udhëheqësve. Marley deklaruar se influencat e tij më të mëdha ishin dy afrikano-në qendër të Marcus Garvey dhe Haile Selassie. Një temë qendrore në mesazhin e Bob Marley ishte riatdhesimin i zezakëve në Sioni, e cila sipas tij ishte e Etiopia, apo më në përgjithësi, Afrika.

Marley u bënë miq me Neville "lepur" Livingstoni, e ashtuquajtur më vonë si Bunny Wailer), me të cilin ai ka filluar për të luajtur muzikë. Ai la shkollën në moshën 14 vjeçare për të bërë muzikë me Joe Higgs, një këngëtare lokale e të devotshëm Rastafari. Në një seancë sipas fjalës sipas fjalës bllokim]] me Higgs dhe Livingston, Marley u takua me Peter McIntosh, e ashtuquajtur më vonë si Peter dëngla), i cili kishte ambicie të ngjashme muzikore.

Ne qershor 2008 në vitin 1962, Marley regjistroi albumin e tij të parë dy ", Jo Gjyqtari" dhe "Një filxhan kafe", me producent lokal muzikës Leslie Kong. Këto këngë, të lëshuar në etiketë Beverley label, nën pseudonimin e Bobby Martell, tërhequr vëmendjen pak. Këto këngë më vonë u ri-lëshua në grup sipas fjalës sipas fjalës kuti]] Këngët e Lirisë.

Bob Marley & The Wailers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1963, Bob Marley, Bunny Wailer, Peter Tosh, Junior Braithwaite, Beverley Kelso, dhe Cherry Smith formuar një grup ska dhe rocksteady, duke e quajtur veten "Adoleshentët" (The Teenagers).

Ata më vonë ndryshuan emrin e tyre në "The Wailing Rudeboys", pastaj tek "The Wailing Wailers", në të cilën pikë ata u zbuluan nga prodhuesi rekord Coxsone Dodd, dhe në fund të "The Wailers". Me 1966, Braithwaite, Kelso, dhe Smith kishte lënë The Wailers, duke e lënë treshen kryesore e Bob Marley, Bunny Wailer, dhe Peter Tosh.

Në vitin 1966, Marley u martua me Rita Marley (Rita Anderson), dhe u zhvendos në afërsi të vendbanimit të nënës së tij në Wilmington, Delaware Wilmington, Delaware në Shtetet e Bashkuara për një kohë të shkurtër, gjatë së cilës ai punoi si një DuPont laborator asistent dhe në linjën e montimit në një Chrysler plant, nen pseudonimin e Donald Marley.

Ngritur edhe pse në traditën katolike, Marley u mahnitur nga Rastafarian besimet në vitin 1960, kur larg nga ndikimi i nënës së tij. [1] konvertohet formalisht Rastafari pas kthimit në Xhamajka, Marley filluan të veshin markën e tij dreadlocks ( shih seksion feja. për më shumë në pikëpamjet fetare Marley-së). Pas një konflikti me Dodd, Marley dhe grupi i tij u bashkua me Lee "Scratch" Perry dhe grupi i tij studio, The Upsetters. Megjithëse aleanca ka zgjatur më pak se një vit, ata regjistruan atë që shumë e konsiderojnë punën e Wailers me të mirën. Marley dhe Perry ndahen pas një mosmarrëveshje në lidhje me caktimin e të drejtave të regjistrimit, por ata do të mbeten miq dhe të punojnë së bashku sërish.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Judge Not
 • Tracktor
 • Simmer Down
 • Catch a Fire
 • African Herbsman
 • Burnin'
 • Natty Dread
 • Rastaman Vibration
 • Exodus
 • Kaya
 • Survival
 • Uprising
 • Chances Are
 • Confrontation

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Moskowtz, David Vlado (2007). Ç'është Fjalët dhe Muzika e Bob Marley. Westport, Connecticut. faqe 16. ISBN 0-275-98935-6, 9780275989354 ISBN