Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Holandë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Holandë
Numri i rasteve të infektuara për provincë nga 21 deri më 31 mars 2020
Rastet e konfirmuara për 100,000 banorë sipas komunave
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaHolanda Holanda
Rasti i parëTilburg
Data e mbërritjes27 shkurt 2020
Raste të konfirmuara52,073[1]
Të shëruarnuk dihet
Vdekje
6,136[1]

Pandemia e koronavirusit 2019-20 u konfirmua se ishte përhapur në Holandë më 27 shkurt 2020, kur rasti i saj i parë me COVID-19 u konfirmua në Tilburg. Ai rast përfshinte një holandez 56-vjeçar, i cili kishte mbërritur në Holandë nga Italia. Që nga 4 prilli, ka 16.627 raste të konfirmuara të infeksionit dhe 1,651 vdekje. Vdekja e parë ndodhi në 6 mars, kur një pacient 86-vjeçar vdiq në Roterdam.[2]

 • Që nga 22 janari 2020, aeroporti kryesor ndërkombëtar Schiphol nuk po merrte masa shtesë kundër përhapjes së virusit, duke deklaruar mungesën e fluturimeve të drejtpërdrejta nga ose për në Wuhan.[3]
 • 26 shkurt: Ministria e Jashtme Holandeze përditësoi këshillat e saj të udhëtimit për Italinë, duke këshilluar qytetarët të mos udhëtojnë në zonat e prekura nga shpërthimi COVID-19.[4]
 • 27 shkurt: rasti i parë i konfirmuar i COVID-19, një burrë nga Loon op Zand, i cili kishte qenë në rajonin e Lombardisë në Itali u pranua në Spitalin Elisabeth-TweeSteden në Tilburg.[5][6]
 • 28 shkurt: një rast i dytë i konfirmuar, një grua nga Amsterdami që kishte vizituar rajonin e Lombardisë në Itali ishte në izolim në shtëpi në Diemen.[7] Ajo është një punonjëse e Qendrës Mjekësore Akademike në Amsterdam.[8]
 • 29 shkurt: Rastet e treta dhe të katërta të konfirmuara, burri dhe fëmija më i vogël i rastit të dytë.[9] Në të njëjtën ditë gruaja dhe vajza e rastit të parë u konfirmuan gjithashtu se kishin virusin.[10] Një rast tjetër është një grua nga Delft, e cila është e izoluar në shtëpi.[11][12]
Raftet e zbrazëta në një supermarket në Delft si rezultat i grumbullimit, 15 mars
Rrethet e Shërbimit të Shëndetit Publik (GGD) sipas numrit të infeksioneve COVID-19 (përditësuar më: 30 Mars)
 1. ^ a b "Current information about the novel coronavirus (COVID-19)". rivm.nl (në anglisht). Marrë më 28 mars 2020.
 2. ^ "Patiënt met nieuw coronavirus overleden". rivm.nl (në holandisht). 6 mars 2020. Marrë më 7 mars 2020.
 3. ^ "Schiphol en airlines treffen nog geen maatregelen tegen coronavirus". Nu.nl (në holandisht). 22 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 22 janar 2020.
 4. ^ "Dutch update Italy travel advice as coronavirus takes hold". DutchNews.nl (në anglisht). 25 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 5. ^ "Patient with novel coronavirus COVID-19 in the Netherlands". rivm.nl (në holandisht). 27 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 6. ^ "RIVM: Eerste coronageval in Nederland". telegraaf.nl (në holandisht). 27 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 7. ^ "Tweede patient in Nederland met COVID-19". rivm.nl (në holandisht). 28 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 8. ^ "Amsterdamse coronapatiënt werkt in Amsterdam UMC". nos.nl (në holandisht). Marrë më 28 shkurt 2020.
 9. ^ "Twee contacten testen positief voor COVID-19". rivm.nl (në holandisht). 29 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 10. ^ "Ook enkele contacten van Tilburgse patiënt testten positief voor COVID-19". rivm.nl (në holandisht). 29 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 11. ^ "Patiënt met COVID-19 in Delft". rivm.nl (në holandisht). 29 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 12. ^ "Ook vrouw in Delft heeft corona, zevende geval in Nederland". NOS (në holandisht). 29 shkurt 2020. Marrë më 1 mars 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • RIVM
 • Të dhëna dhe harta, azhurnohen shpesh:
  • "Coronavirus Netherlands updates and news" [Latest news and statistics of coronavirus in Netherlands.] (në anglisht, frëngjisht, spanjisht, portugalisht, gjermanisht, italisht, suedisht, norvegjisht, finlandisht, estonisht, dhe rusisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 4 prill 2020.