Pandemia e COVID-19 në Australi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pandemia e koronavirusit 2019-20 u konfirmua se kishte arritur në Australi në janar 2020. Që nga 2 prilli 2020, 5133 raste ishin raportuar në Australi, me numrin më të madh të rasteve në Uellsin e Ri Jugor, me 2298.

Pandemia e COVID-19 në Australi
COVID-19 outbreak Australia per capita cases map.svg
Rastet e konfirmuara për milion banorë sipas shteteve dhe territoreve
COVID-19 Outbreak Cases in Australia (Density).svg
Rastet e konfirmuara me COVID-19 sipas shteteve dhe territoreve

██ 5000+ rastes ██ 500–4999 raste ██ 50–499 raste ██ 5–49 raste

██ 1–4 raste
Sëmundja COVID-19
Tendosja e virusit SARS-CoV-2
Vendndodhja Australia Australia
Rasti i parë Melbourne, Victoria
Data e mbërritjes 25 janar 2020
Origjina Nuk dihet
Raste të konfirmuara 14,935
Të shëruar 9,311
Vdekje
161
Uebfaqja zyrtare
Health.gov.au


Rasti i parë që u regjistrua në Australi ishte më 25 janar 2020 në Victoria, kur një burrë që kthehej nga Wuhan, Kinë, u testua pozitiv për SARS-CoV-2.

Numri i përgjithshëm i rasteve të reja u rrit në mënyrë eksponenciale dhe më pas u rrafshua në rreth 360 në ditë që nga 22 marsi dhe më pas ra në 230 në 28 Mars. [1]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komplot gjysëm log i rasteve ditore dhe vdekjeve për shkak të COVID-19 në Australi dhe pjesën tjetër të botës (RRUGJ) jashtë kontinentit të Kinës[2]
Komplot gjysëm logistik i incidencës kumulative të rasteve dhe vdekjeve për shkak të COVID-19 në Australi dhe pjesën tjetër të botës (RRUGJ) jashtë Kinës kontinentale
Tom Hanks dhe Rita Wilson bënë tituj ndërkombëtarë në mars 2020 pasi u shtruan në spital me virusin në Queensland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coronavirus (COVID-19) current situation and case numbers" (në anglisht)This page is continually updated with new data. The very last day appears inaccurate and changes as more data becomes available.Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  2. ^ "Tracking coronavirus: Map, data and timeline" (në anglisht). BNO News. 2 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 8 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]