Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Irak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Irak
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaIraku
Rasti i parëNexhef
Data e mbërritjes22 shkurt 2020 – sot
Raste të konfirmuara496,019
Të shëruar425,926
Vdekje
11,283
Uebfaqja zyrtare
https://coronavirus.iq

Pandemia e COVID-19 në Irak është pjesë e pandemisë botëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2).[1] Gjatë pandemisë, Iraku raportoi rastet e tij të para të konfirmuara të infeksioneve SARS-CoV-2 më 22 shkurt në Naxhaf.[2] Deri në prill, numri i rasteve të konfirmuara kishte tejkaluar njëqind në Bagdad, Basra, Sulejmanije, Erbil dhe Naxhaf.[3]

Deri më 7 Prill, 28,414 teste janë bërë në Irak si tërësi (përfshirë rajonin e Kurdistanit), me 1202 prej tyre që rezultojnë pozitive. Nga ato teste, 12,143 janë bërë nga Ministria Kurde e Shëndetësisë, që do të thotë se 16,271 të tjera janë bërë nga Ministria Irakiane e Shëndetësisë. Ndërsa 0.25% e popullatës së KRG-së është testuar, vetëm 0.05% e pjesës tjetër të vendit është testuar, duke theksuar kështu pabarazinë e mundshme midis numrave të përgjithshëm të çështjeve pozitive midis rajoneve. Iraku konsiderohet "veçanërisht i prekshëm ndaj epidemisë për shkak të shkatërrimit" - nga lufta dhe sanksionet e Kombeve të Bashkuara dhe nga konflikti sektar gjatë tre dekadave të fundit.[4]

  1. ^ "Covid-19 situation update in Iraqi Kurdistan". gov.krd/coronavirus-en (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2021. Marrë më 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Iraq announces 1st case of COVID-19 in Najaf - World - Chinadaily.com.cn". www.chinadaily.com.cn (në anglisht).
  3. ^ "وزارة الصحة العراقية". www.facebook.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-31.
  4. ^ "The medical crisis that's aggravating Iraq's unrest". Reuters (në anglisht). 2 mars 2020. Marrë më 7 prill 2020.