Jump to content

Basra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Basra
البصرة‎
Qytet
Kuwait Street në Basra
Kuwait Street në Basra
Nofkat: 
Venecia e Lindjes[1]
Popullsia
 • Gjithsej2.150.000[2]
{{{postal_code_type}}}
61001

Basra (Arabisht: البصرة‎, El-Basra) është një qytet irakian i vendosur në Shatt al-Arab. Kishte një popullsi të vlerësuar prej 2.5 milion më 2012.[2] Basra është gjithashtu porti kryesor i Irakut, megjithëse nuk ka hyrje të thellë në ujë, i cili trajtohet në portin e Umm Qasr.

Qyteti është një nga portet nga i cili udhëtoi personazhi fiktiv Sinbad Marinari. Ajo luajti një rol të rëndësishëm në historinë e hershme islame dhe u ndërtua në vitin 636. Basra është vazhdimisht një nga qytetet më të nxehta në Irak, me temperaturat e verës që tejkalojnë rregullisht 50 °C. Në prill 2017, Parlamenti irakian njohu Basrën si kryeqytet ekonomik të Irakut.[3]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basra është e vendosur në shtegun ujor Shatt al-Arab, në rrjedhën e poshtme të të cilit është Gjiri Persik. Rrugët ujore Shatt-Al-Arab dhe Basra përcaktojnë përkatësisht kufijtë lindorë dhe perëndimorë të Basrës. Qyteti është i depërtuar nga një rrjet kompleks kanalesh dhe rrjedhash, jetësore për ujitje dhe përdorime të tjera bujqësore. Këto kanale dikur ishin përdorur për të transportuar mallra dhe njerëz në të gjithë qytetin, por gjatë dy dekadave të fundit, ndotja dhe një rënie e vazhdueshme e niveleve të ujit e kanë bërë të pamundur lundrimin e lumenjve në kanale. Basra është afërsisht 110 km larg Gjirit Persik.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Basra ka një klimë të nxehtë të shkretëtirës, si pjesa tjetër e rajonit përreth, megjithëse merr pak më shumë reshje sesa vendet në brendësi për shkak të vendndodhjes së saj afër bregdetit. Gjatë muajve të verës, nga qershori deri në gusht, Basra është vazhdimisht një nga qytetet më të nxehta të planetit, me temperatura që tejkalojnë rregullisht 50 ° C në korrik dhe gusht. Në dimër Basra përjeton mot të butë me temperatura mesatare të larta rreth 20 ° C. Në disa net të dimrit, temperaturat minimale janë nën 0 ° C. Lagështia e lartë është e zakonshme për shkak të afërsisë me Gjirin Persik. Natën tjetër, temperatura e ulët gjatë orëve të natës ishte 38.8 ° C, e cila ishte një nga temperaturat minimale më të larta për çdo ditë të caktuar. Temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në Basra ishte -4.7 ° C më 22 janar 1964.[4]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e qytetit varet kryesisht nga industria e naftës. Iraku ka rezervat e katërta më të mëdha të naftës në botë që vlerësohet të jenë më shumë 115 miliardë fuçi (18.3 × 109 m3). Disa nga fushat më të mëdha të naftës në Irak janë të vendosura në provincë, dhe shumica e eksporteve të naftës në Irak largohen nga terminali i naftës Al Başrah. South Oil Company ka selinë e saj në qytet.

Aktiviteti i konsiderueshëm ekonomik në Basra ka në qendër rreth industrisë petrokimike, e cila përfshin kompaninë jugore të plehrave dhe ndërmarrjen shtetërore për industri petrokimike (SCPI). Southern Fertilizer Company prodhon tretësirë ​​të amoniakut, urea dhe gaz të azotit, ndërsa SCPI përqendrohet në produkte të tilla si etilen, kaustik / klor, monomer klorur vinyl (VCM), polivinilklorur (PVC), polietileni me densitet të ulët dhe polietileni me densitet të lartë.

Basra është në një rajon bujqësor pjellor, me produkte kryesore përfshirë orizin, misrin, elbin, meli margaritar, grurin, hurmat dhe bagëtitë. Për një kohë të gjatë, Basra ishte e njohur për cilësinë superiore të hurmave të saj.

Transporti i mallrave, logjistika dhe transporti janë gjithashtu industri kryesore në Basra. Basra është shtëpi për të gjashtë portet e Irakut; Umm Qasr është porti kryesor me ujë të thellë me 22 platforma, disa prej të cilave janë të dedikuara për mallra specifike (siç janë squfuri, farat, vaji lubrifikues, etj.) Pesë portet e tjera janë më të vogla në shkallë dhe janë më të specializuara. Peshkimi ishte një biznes i rëndësishëm para naftës. Qyteti gjithashtu ka një aeroport ndërkombëtar, me shërbim në Bagdad me Iraqi Airways - linja ajrore kombëtare.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sam Dagher (18 shtator 2007). "In the 'Venice of the East,' a history of diversity". The Christian Science Monitor. Marrë më 2 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Basra city Profile" (PDF). UN Joint Analysis Unit. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 shtator 2015. Marrë më 2 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Iraqi parliament recognizes Basra as economic capital". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Iraqi Meteorological Department, 1970" (PDF). Iraqi Meteorological Department. 1970. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 gusht 2020. Marrë më 30 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)