Nizhny Novgorod

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nizhny Novgorod
Нижний Новгород
Qytet
noform
Kremlini Nizhny Novgorod
Stema_figura
Emblema
Flag of Nizhny Novgorod.svg
Flamuri
Vendndodhja
Nizhny Novgorod is located in Rusi
Nizhny Novgorod
Nizhny Novgorod

Koordinatat: 56°19′37″V 44°00′27″L / 56.32694°V 44.00750°L / 56.32694; 44.00750

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Nizhny Novgorod Oblast
Kryetari i Bashkisë Yury Shalabaev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 460 km2
Popullsia 1,250,619 banorë
Dendësia 2,719 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1221
Zona Kohore MSK (UTC+03:00)
Kodi Postal 603000–603998
Prefiksi +7 831
Koordinatat 56° 19′ 37″ Veri

44° 00′ 27″ Lindje

Nizhny Novgorod (Rusisht: Ни́жний Но́вгород) është qyteti i pestë më i madh në Rusi me popullsi të 1,250,619. Qyteti është qendra ekonomike, transporti dhe kulturore e Rusisë. Ndodhet 400 kilometra në lindje të Moskës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Popullsia: 1,250,619 (2010) 1,311,252 (2002) 1,438,133 (1989)

Nizhny Novgorod është qyteti i pestë më i madh pas Moskës, Shën Petersburgut, Novosibirskut dhe Yekaterinburgut.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimri zgjat nga fundi i nëntorit deri në fund të marsit. Temperaturat mesatare arrijnë nga +19 °C në korrik deri në −9 °C në janar.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]