Aqaba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aqaba
arabisht : العقبة
Qytet
noform
Vendndodhja
Aqaba is located in Jordania
Aqaba
Aqaba
Vendndodhja në Jordani

Koordinatat: 29°31′V 35°0′L / 29.517°V 35.000°L / 29.517; 35.000

Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Guvernorati Aqaba Governorate
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375 km2
Popullsia 140,000 "Jordan Department of Statistics".  rritje banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Aqaba (arabisht: العقبة) është një qytet në governoratin AqabaJordani.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

  •  Commons: Aqaba – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale