Rajoni Kurdistan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni Kurdistan
Herêma Kurdistanê
ھەرێمی کوردستان‎
Location of Rajoni Kurdistan
Popullsia
 • Gjithsej7.222.747[1]

Rajoni Kurdistan (Kurdisht: ھەرێمی کوردستان‎, Herêma Kurdistanê) është një rajon autonomIrakun verior që përfshin katër guvernoratët me shumicë kurde: Dohuk, Erbil, Halabja dhe Sulejmanije dhe kufizohen me Iranin, Sirinë dhe Turqinë. Rajoni i Kurdistanit përfshin pjesën më të madhe të Kurdistanit Irakian, por përjashton territoret e diskutueshme të Irakut Verior, të kontestuara midis Qeverisë Rajonale të Kurdistanit dhe qeverisë qendrore të Irakut në Bagdad që kur u realizua autonomia kurde në vitin 1992, pas Luftës së Gjirit. Parlamenti i Rajonit të Kurdistanit ndodhet në Erbil, por kushtetuta e Rajonit të Kurdistanit shpall qytetin e diskutuar të Kirkukut si kryeqytetin e Rajonit të Kurdistanit. Qyteti më i madh është Sulejmanije.

Kurdët në Irak luhatën midis luftimit për autonomi ose pavarësi gjatë gjithë shekullit të 20-të. Zonat irakiane të ndalimit të fluturimit mbi pjesën më të madhe të Kurdistanit Irakian pas marsit 1991 i dhanë kurdëve një shans për të eksperimentuar me vetëqeverisjen dhe rajoni autonom u krijua de facto. Qeveria e Bagdadit njohu autonominë e Rajonit të Kurdistanit pas rënies së Sadam Huseinit, me një kushtetutë të re irakiane në 2005. Një referendum jo-detyrues i pavarësisë u miratua në shtator 2017, me reagime të përziera ndërkombëtarisht. Rajoni i Kurdistanit në masë të madhe i shpëtoi privimit të viteve të fundit të sundimit të Sadam Huseinit dhe kaosit që pasoi rrëzimin e tij në vitin 2003, dhe ndërtoi një demokraci parlamentare me performancë më të mirë ekonomike sesa pjesa tjetër e Irakut.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Demographic Survey - Kurdistan Region of Iraq" (PDF) (në anglisht). Relief Web. korrik 2018. Marrë më 30 gusht 2019.
  2. ^ "Iraqi Kurdistan profile" (në anglisht). 25 prill 2018. Marrë më 28 gusht 2020.