Jump to content

Gjuhët kurde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha kurde)
Përhapja gjeografike e kurdishtes dhe gjuhëve të tjera iranike të folura nga kurdët

Gjuha kurde (کوردی, Kurdî) është një kontinuum i gjuhëve iranike veriperëndimore të folura nga kurdëtAzi.

Kurdishtja formon tre grupe dialektore të njohura si kurdishtja veriore (kurmanxhishtja), kurdishtja qendrore (soranishtja) dhe kurdishtja jugore. Një grup i veçantë i gjuhëve zazisht-goranisht, është i folur nga disa milionë kurdë.[1][2][3][4] Studimet e fundit (të v. 2009) vlerësojnë se ka nga 20 deri 30 milionë folës amtar të kurdishtes.[5] Shumica e kurdëve flasin kurmanxhishten.[6][7]

Dialekti mokrian i Kurdëve Qendrore është folur gjerësisht në Mokrian. Piranshehr dhe Mahabad janë dy qytete kryesore të zonës së dialektit Mokrian.

  1. ^ Kaya, Mehmet. The Zaza Kurds of Turkey: A Middle Eastern Minority in a Globalised Society. ISBN 1-84511-875-8
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 gusht 2011. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Languages of the Middle East". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2012. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ A Modern History of the Kurds: Third Edition - David McDowall - Google Books. Books.google.com. 2004-05-14. Marrë më 2012-12-18. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Demographic data is unreliable especially in Turkey, where the largest number of Kurds reside, as Turkey has not permitted gathering ethnic or linguistic census data since 1965; estimates of ethnic Kurds in Turkey range from 10% to 25%, or 8 to 20 million people.
  6. ^ "Kurmanji". Marrë më 24 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Kurmanji Kurdish" (PDF). Marrë më 24 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)