Piranshehr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamje nga qyteti

Piranshehr (Persisht: پیرانشهر ;) është një qytet i vendosur në Povincën e Azerbajxhani Perëndimor në veriperëndim të Iranit.[1] Ai është kryeqyteti i Qarkut Piranshehr.[2]

Piranshahr është një nga qytetet më të vjetra të Iranit dhe themelet e saj datojnë në epokën para-Islamike të Iranit dhe shfaqjen e mbretërisë së Medit.

Piranshehr është qendra e mukerianët.[3]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "West Azerbaijan Province". Iran-China Chamber of Commerce and Industries. January 9, 2010. Marrë më 2015-10-16. 
  2. ^ "English/Iran's non-oil exports via Piranshahr customs hit $125mn in 9 months". mefa.ir. Marrë më 2015-04-06. 
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2015. Marrë më 20 nëntor 2015.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)