Piranshehr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga qyteti

Piranshehr (Persisht: پیرانشهر ;) është një qytet i vendosur në Povincën e Azerbajxhani Perëndimor në veriperëndim të Iranit.[1] Ai është kryeqyteti i Qarkut Piranshehr.[2]

Piranshahr është një nga qytetet më të vjetra të Iranit dhe themelet e saj datojnë në epokën para-Islamike të Iranit dhe shfaqjen e mbretërisë së Medit.

Piranshehr është qendra e mukerianët.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "West Azerbaijan Province". Iran-China Chamber of Commerce and Industries. 9 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2017. Marrë më 2015-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "English/Iran's non-oil exports via Piranshahr customs hit $125mn in 9 months". mefa.ir. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2015. Marrë më 2015-04-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2015. Marrë më 20 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)