Sulejmanije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulejmanije
Arabisht : سلێمانی
Qytet
noform
Vendndodhja
Sulejmanije is located in Iraku
Sulejmanije
Sulejmanije

Koordinatat: 35°33′26″V 45°26′08″L / 35.55722°V 45.43556°L / 35.55722; 45.43556

Administrimi
Shteti Flamuri Iraku
Rajoni Rajoni Kurdistan
Guvernorati Suljemanije
Kryetari i Bashkisë Havval Abubakir
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 882 m (m.n.d.)
Popullsia 2,053,305[1] banorë (2018)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+03:00
Kodi Postal 066
Prefiksi 44001
Koordinatat 35° 33′ 26″ Veri

45° 26′ 08″ Lindje

Faqja Zyrtare www.slemani.gov.krd

Suljemanije (Arabisht: سلێمانی, as-Sulaymaniyah, Kurdisht: سلێمانی Silêmanî‎) është një qytet në lindje të Rajonit KurdistanIrakut, jo shumë larg kufirit Iran-Irak. Qyteti ka një klimë gjysmë të thatë me verë shumë të nxehtë të thatë dhe dimër të ftohtë të lagësht.

Që nga themelimi i tij Sulejmanije ishte gjithmonë një qendër e poetëve, shkrimtarëve, historianëve, politikanëve, studiuesve dhe këngëtarëve të mëdhenj, si Nalî, Mahwi, dhe Piramerd.[2][3] Qyteti modern i Sulejmanijes u themelua në vitin 1784 nga princi kurd Ibrahim Pashë Baban, i cili e quajti atë sipas babait të tij Sulaiman Pasha. Sulejmanie ishte kryeqyteti i principatës historike të Babanit nga viti 1784 deri më 1850.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Sulejmanijes u hap në vitin 1968 me mësim në gjuhën kurde, arabe dhe angleze. Ka fakultete në inxhinieri, bujqësi, arte, shkencë dhe mjekësi. Universiti është më i madh në Rajonin Kurdistanit. Një universitet i dytë, Universiteti Politeknik i Sulejmanijes[4] u krijua në vitin 2012, gjithashtu duke mësuar në gjuhën kurde, angleze dhe arabe.

Në vitin 2007, Universiteti Amerikan i Irakut[5] ishte një shtesë e re për universitetet amerikane në Lindjen e Mesme, duke diplomuar në klasën e tij të pestë në 2016. Mësimi në këtë universitet privat të arteve liberale jo-fitimprurëse është në Vetëm anglisht, që përmban një program të akredituar nga SHBA në gjuhën angleze si gjuhë e dytë (ESL). Ka një numër universitetesh të tjera private.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Iraq". CITY POPULATION (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2021.
  2. ^ Salih Rasha, Akram. Sulaymaniyah 200 Years (në anglisht). Sulaymaniyah, Kurdistan. fq. 503–504.
  3. ^ Is the Paris of Iraq (21 shtator 2016). "Sulaimani city, on verge of economic collapse?". Kurd Net – Ekurd.net Daily News (në anglisht).
  4. ^ "Sulaimani Polytechnic University" (në anglisht). spu.edu.iq. Marrë më 24 tetor 2014.
  5. ^ auis.org Arkivuar 23 nëntor 2010 tek Wayback Machine