Tucson, Arizona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tucson, Arizona
City of Tucson
qytet
From upper left: Downtown Tucson Skyline, Pima County Courthouse, Old Main, University of Arizona, Saguaro National Park, St. Augustine Cathedral, Santa Catalina Mountains
Flamuri i Tucson, Arizona
Popullsia
 • Gjithsej520.116
Faqja zyrtarewww.tucsonaz.gov

Tucson, Arizona (City of Tucson) është një qytet në qarkun Pimashtetit federal Arizona, SHBA. Në Tucson, Arizona jetojnë 520116 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1078.8 banor/km2 (2793.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 611.8 km2 (236.2http://www.tucsonaz.gov/tdot/annexations sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 728 m (2389 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2012-06-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tucson, Arizona – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale