Pandemia e COVID-19 në Zvicër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Zvicër
COVID-19 Outbreak Cases in Switzerland by Canton.svg
Harta e kantoneve të Zvicrës me numra të rasteve të konfirmuara (deri më 3 prill)
[1] ██ 1-99 raste ██ 100-499 raste ██ 500-999 raste ██ 1,000-2,499 raste ██ 2,500+ raste
Sëmundja COVID-19
Tendosja e virusit SARS-CoV-2
Vendndodhja Zvicra Zvicra
Rasti i parë Lugano, Ticino
Data e mbërritjes 25 February 2020
Origjina Wuhan, Hubei, Kinë nga Milani, Itali
Raste të konfirmuara 31,652[2][3]
Të shëruar 29,200[2]
Vdekje
1,682[2][3]
Uebfaqja zyrtare
BAG Schweiz

Pandemia e koronavirusit 2019-20 u konfirmua se ishte përhapur në Zvicër më 25 shkurt 2020 kur rasti i parë i COVID-19 u konfirmua pas një pandemisë COVID-19 në Itali. Një burrë 70-vjeçar në kantonin italofolës të Ticino që kufizohet me Italinë, testoi pozitiv për SARS-CoV-2. Burri kishte vizituar më parë Milanin.[4][5] Më pas, raste të shumta që lidhen me grupimet e Italisë u zbuluan në kantone të shumta duke përfshirë Basel-Stadt, Zürich dhe Graubünden.[6][7][8] Disa raste të izoluara që nuk lidhen me grupimet e Italisë gjithashtu u konfirmuan më vonë.[9]

Më 28 shkurt, qeveria kombëtare, Këshilli Federal, ndaloi të gjitha ngjarjet me më shumë se 1.000 pjesëmarrës. Më 16 mars, shkollat dhe shumica e dyqaneve u mbyllën në shkallë vendi, dhe më 20 mars, u ndaluan të gjitha tubimet e më shumë se pesë personave në hapësirat publike. Për më tepër, qeveria vendosi gradualisht kufizime në vendkalimet kufitare dhe njoftoi masa mbështetëse ekonomike me vlerë 40 miliardë franga zvicerane.[10]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poster zyrtar që shpjegon rregullat e higjienës dhe reagimin e duhur në rast të simptomave (versioni i 5 Mars 2020)

Më 25 shkurt 2020, Zvicra konfirmoi rastin e parë të COVID-19, një burrë 70-vjeçar në kantonin italishtfolës të Ticino në kufi me Italinë, i cili kishte vizituar më parë Milanin testuar pozitiv për SARS-CoV-2.[11][12]

 

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Cas d'infection au Sars-CoV-2 en Suisse" (në frëngjisht). Tribune de Genève. 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
 2. ^ a b c "Confirmed Cases and Deaths by Country, Territory, or Conveyance". www.worldometers.info (në anglisht).
 3. ^ a b "New coronavirus: Current situation – Switzerland and international" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 4. ^ "Erster bestätigter Fall in der Schweiz" (në gjermanisht). Blick. 25 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.
 5. ^ "BREAKING: Switzerland confirms first case of coronavirus" (në anglisht). The Local. 25 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.
 6. ^ "Coronavirus cases spreading in Switzerland". Swissinfo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-29.
 7. ^ "Informationen zum Coronavirus". www.gr.ch (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-29.
 8. ^ "Swiss coronavirus cases rise to nine as children placed in precautionary quarantine". Reuters (në anglisht). 27 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-29.
 9. ^ "Google employee who was at Zurich office tests positive for coronavirus". finance.yahoo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-29.
 10. ^ NZZ-Redaktion. "Coronavirus in der Schweiz: die neusten Entwicklungen". Neue Zürcher Zeitung (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 2020-03-20.
 11. ^ "Coronavirus updates: US criticizes Iran and China over the their handling of the outbreak" (në anglisht). Deutsche Welle. 25 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.
 12. ^ "Erster bestätigter Fall in der Schweiz" (në gjermanisht). Blick. 25 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]