Dua Lipa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dua Lipa
200126 Dua Lipa on the 2020 Grammys Red Carpet.jpg
Lipa në Grammy Awards 2020
Informacione
Lindja (1995-08-22) 22 Gusht 1995 (24 vjeç)
Londër, Angli
PrejardhjaKosova
Zhanri
 • Pop[1]
 • synthpop
Profesion(e)
 • këngëtare
 • tekstshkruese
 • modele
LabelWarner Bros. Records
Instrument(e)vokal
Vite aktiv2015–present
Webfaqja
www.dualipa.com

Dua Lipa (lindur më 22 gusht 1995)[2] është një këngëtare, tekstshkruese dhe modele angleze me prejardhje shqiptare, që jeton dhe vepron në Londër, Angli.[3] Në vitin 2015, ajo nënshkroi kontratë me Warner Music Group dhe publikoi albumin e saj të parë, Dua Lipa në vitin 2017. Albumi mbërriti të radhitej numër tre në Grafikun e Albumeve të Mbretërisë së Bashkuar dhe përmbante nëntë këngë, duke përfshirë "Be the One" dhe "IDGAF", si dhe këngën numër një në Mbretërinë e Bashkuar, "New Rules", e cila po ashtu mbërriti të radhitej numër gjashtë në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2018, Lipa fitoi çmimin Brit Awards për kategorinë Solo Artistja më e Mirë dhe Artistja më e Mirë e Re.

Publikuar në prill të vitit 2018, kënga "One Kiss", me Calvin Harris, mbërriti të radhitet e para në Mbretërinë e Bashkuar dhe për vitin 2018 u bë kënga që qëndroi më së gjati në vendin e parë, nga një këngëtare. Me këtë këngë, ajo e fitoi çmimin Brit Award për Këngën e Vitit. Në vitin 2019, ajo e fitoi edhe çmimin Grammy Award për kategorinë Artistja më e Mirë e Re dhe kënga "Electricity", një bashkëpunim me Silk City e fitoi çmimin Grammy Award për kategorinë Videoklipi më i Mirë. Suksesi i këngëve e ndihmoi albumin të bëhet njëri nga albumet më të transmetuara në Spotify dhe të arrijë të marrë vlerësime platini. Albumi i saj i dytë në studio "Future Nostalgia zuri vendin e dytë në Grafikun e Albumeve në MB dhe në Billboard Hot 100.

Lipa ka fituar shumë çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë dy çmime Grammy, tri çmime Brit dhe dy çmime MTV Europe Music. Ajo është nominuar edhe për tri çmime Billboard, një çmim American Music dhe katër çmime MTV Video Music.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dua Lipa u lind në Westminster, Londër nga prindër shqiptarë nga Kosova të larguar nga Prishtina në vitin 1992. Në lidhje me emrin e saj, Lipa shtjelloi: "Tani jam krenare për të. [...] Por kur isha e vogël, e gjitha që doja ishte të quhesha Hana, Sara, Ela... diçka normale. Sepse me emrin "Dua", njerëzve duhet t'ua shpjegoj: Jam nga Kosova."[4] Babai i saj, Dukagjin Lipa është menaxher marketingu dhe vokalisti kryesor në një grup roku në Kosovë, Oda, ndërsa nëna e saj, Anesa Lipa (Rexha) punon në turizëm.[5][6] Lipa ka edhe një motër më të re dhe një vëlla më të ri.[7] Ajo, me gjysmë orari, ka ndjekur shkollën Sylvia Young Theatre School, një shkollë artistike teatrale,[8] para se të zhvendosej me familjen e saj në Kosovë në vitin 2006, kur babai i saj gjeti një vend pune.[9] Në Kosovë, ajo ndoqi shkollën "Mileniumi i Tretë" në Prishtinë[10] dhe u bë fanse e artistëve hip hop, të cilët do të ndikonin në stilin e saj muzikor.[11]

Në moshën 14-vjeçare, Lipa filloi të postojë në YouTube versionet e kënduara vetë, të këngëve të saj të preferuara nga artistë si: Pink, dhe Nelly Furtado.[12][13][14] Pas një viti, ajo u rikthye në Londër me qëllimin që të bëhet këngëtare,[15] jetoi me një shoqe dhe studioi në Parliament Hill School gjatë javës dhe në Silvya Young Theatre School të shtuneve.[16][17] Për të fituar para për qëllimet e saj muzikore, Lipa pati profesione të ndryshme, si menaxhimi i restoranteve dhe klubeve të natës.[18] Ajo punoi edhe si modele në katalogun online ASOS Marketplace kur ishte 16-vjeçe,[17] me qëllimin e vetëm që të takonte njerëz që mund ta ndihmonin ta ndiqte karrierën e saj muzikore,[12] por dha dorëheqje pasi një menaxher i tha të humbte peshë.[12] Në vitin 2013, këngëtarja mori pjesë në një reklamë televizive për The X Factor.[19]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2015-2018: Fillet e karrierës dhe albumi Dua Lipa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, Lipa nënshkroi një kontratë me Tap Management, drejtuar nga Ben Mawson dhe Ed Millett, ndërsa punonte si kameriere në një bar kokteji. Më pas, ata i ofruan asaj një pagë mujore për ta lënë punën e saj dhe të përqëndrohej në regjistrimin e muzikës.[20] Gjatë njërës prej seancave, Lipa shkroi këngën "Hotter than Hell",[20] e cila përfundimisht do të çonte në nënshkrimin e saj të një marrëveshjeje me Warner Music Group në verën e vitit 2015.[21] Millett deklaroi në mënyrë retrospektive: "Dua ishte me të vërtetë e zgjuar - ajo nënshkroi me Warner Bros. pjesërisht sepse ata nuk kishin një artiste të madhe femër pop dhe kishin nevojë për një të tillë. Ata me të vërtetë e donin atë, kështu që ajo e kishte në fokus ekipin që nga dita e parë." Në gusht të vitit 2015, Lipa publikoi këngën e saj të parë "New Love",[22] prodhuar nga Emile Haynie dhe Andrew Wyatt. Kënga e saj e dytë, "Be the One", u publikua për suksesin evropian në tetor të vitit 2015,[23] duke arritur numrin një në Belgjikë,[24] Poloni dhe Sllovaki, si dhe top 10 më të mirëve në mbi njëmbëdhjetë territore evropiane. Në Australi dhe Zelandën e Re, kënga arriti një sukses, duke arritur respektivisht numrat 6 dhe 20.[25] In November 2015, she was revealed as one of the acts on the BBC Sound of... 2016 long list. Në nëntor të vitit 2015, ajo u zbulua si një nga aktet në listën e gjatë të BBC Sound of... 2016. Turneu i saj i parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë filloi në janar të vitit 2016, dhe përfundoi në nëntor, 2016.[26]

Më 18 shkurt 2016, Lipa publikoi këngën e saj të tretë "Last Dance", e ndjekur nga "Hotter than Hell" më 6 maj. Kjo e fundit u bë një hit në mbarë botën, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, ku arriti kulmin në numrin 15.[27] Më 26 gusht, u publikua kënga e pestë "Blow Your Mind (Mwah)", duke arritur kulmin në numrin 30 në MB. Ajo u bë hyrja e parë e këngëtares në Billboard Hot 100 të SHBA-së, duke debutuar në numrin 72.[28] Kënga gjithashtu kryesoi tabelën e Këngëve Billboard Dance Club[29] dhe arriti numrin 23 në tabelën Billboard Mainstream Top 40.[30] Lipa u shfaq në këngën e Sean Paul "No Lie", të dalë në nëntor 2016,[31] e cila arriti numrin dhjetë në MB.[32] Muajin vijues, një dokumentar për Lipën me emrin "See in Blue" u realizua nga revista Fader.[33] Në janar 2017, Lipa fitoi Çmimin EBBA Publik Award,[34] dhe publikoi këngën "Scared to Be Lonely", një bashkëpunim me Martin Garrix, duke arritur numrin 14 në MB.[35] Në maj të vitit 2017, ajo performoi në përvjetorin e kanalit televiziv indonezian SCTV dhe u dha si Artistja e re dhe premtuese ndërkombëtare në SCTV Music Awards.[36][37]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016 Dua, së bashku me babain e saj, themeluan fondacionin "Sunny Hill Foundation", për të shërbyer si donatorë për qytetarët e Kosovës.

Diskografia[9][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicioni më i lartë në renditje Certifikata Albumi
UK
[38]
AUS
[39]
AUT
[40]
BEL
(FL)

[41]
GER
[42]
IRE
[43]
ITA
[44]
NL
[45]
SWI
[46]
US
[47]
"New Love"[48] 2015 Dua Lipa
"Be the One" 9 6 7 1 11 25 28 11 11
"Last Dance"[53] 2016
"Hotter than Hell" 15 17 65 20 71 24 32
"Blow Your Mind (Mwah)" 30 59 44 72
"New Rules" 2017 1 2 11 1 9 1 1 3 7 6
 • BPI: 3× Platinum
 • ARIA: 5× Platinum
 • BEA: 2× Platinum
 • BVMI: Platinum
 • GLF: 4× Platinum
 • RMNZ: 2× Platinum
 • RIAA: 5× Platinum
 • SNEP: Platinum
"IDGAF" 2018 3 3 6 4 12 1 12 8 19 49
 • BPI: 2× Platinum
 • ARIA: 4× Platinum
 • BEA: Gold
 • BVMI: Gold
 • GLF: Platinum
 • RMNZ: Platinum
 • RIAA: 2× Platinum
 • SNEP: Gold
 • FIMI: 2× Platinum
"Swan Song" 2019 24 68 50 99 24 96 s'ka
"Don't Start Now" 2 2 6 2 10 1 11 6 7 5
 • BPI: Platinum
 • ARIA: 2× Platinum
 • BEA: Gold
 • RMNZ: Platinum
 • RIAA: Gold
 • FIMI: Platinum
Do të njoftohet
"Physical" 2020 11 26 30 21 39 9 39 29 25 60
"—" tregon një këngë që nuk është renditur ose që nuk është lëshuar në atë territor.

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Regjisor Ref.
"New Love" 2015 Nicole Nodland [22]
"Be the One" Nicole Nodland [23]
"Last Dance" 2016 Jon Brewer & Ian Blair [56]
"Hotter than Hell"
"Blow Your Mind (Mwah)"
"Room for 2"
"Thinking 'Bout You" 2017
"Lost in Your Light"
"New Rules"
"IDGAF" 2018
"Swan Song" 2019
"Don't Start Now"
"Physical" 2020

Çmime dhe kandidime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.allmusic.com/artist/dua-lipa-mn0003426731
 2. ^ Yeung, Neil Z. "Dua Lipa Biography" (në anglisht). AllMusic. Marrë më 28 janar 2020.
 3. ^ Savage, Mark (9 shkurt 2016). "Dua Lipa: A pop star in waiting". BBC News (në anglisht). Marrë më 2020-04-27.
 4. ^ Dua Lipa (4 tetor 2017). "Patrizia meets Dua" (Intervistë) (në anglisht dhe italisht). Intervistuar nga Patrizia Pepe. Marrë më 15 dhjetor 2017 – nëpërmjet YouTube.
 5. ^ Savage, Mark (9 shkurt 2016). "Dua Lipa: A pop star in waiting" [Dua Lipa: një yll në rritje] (në anglisht). BBC News. Marrë më 7 maj 2016.
 6. ^ Lester, Paul (1 janar 2016). "Shake it up: the future female pop stars of 2016". The Guardian (në anglisht). Marrë më 7 maj 2016.
 7. ^ Laviola, Erin (25 qershor 2018). "Rina Lipa, Dua Lipa's Sister: 5 Fast Facts You Need to Know". Heavy. (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2018.
 8. ^ "The Realest It Gets: Dua Lipa". Clash (në anglisht).
 9. ^ a b "Meet your new favourite popstar Dua Lipa - just don't call her the new Lana Del Rey" (në anglisht). DigitalSpy. 11 dhjetor 2015.
 10. ^ "Në cilën shkollë shkoi Dua Lipa në Prishtinë (Foto)". Telegrafi. 17 mars 2016.
 11. ^ "Dua Lipa Recovered from a Rough Modeling Career to Become a Pop Sensation". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 12. ^ a b c Weber, Lindsey (9 dhjetor 2015). "Meet Dua Lipa, A Restless Spirit with a Mighty Big Voice". The Fader (në anglisht).
 13. ^ "'I want to work with A$AP Rocky' – Dua Lipa talks dark pop and hip hop influences" (në anglisht). BBC Radio 1. 10 dhjetor 2015.
 14. ^ "Interview: 2016 Must-Know – Dua Lipa". Coup de Main Magazine (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 15. ^ Gore, Sydney (23 tetor 2015). "Band Crush: Dua Lipa". Nylon (në anglisht).
 16. ^ Godwin, Richard (1 nëntor 2017). "Dua Lipa: meet pop's hottest property". London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 18 qershor 2018.
 17. ^ a b "Dua Lipa talks about her teen years in Kosovo and why it's tough for new music artists to break through". London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 18. ^ "Dua Lipa" (në anglisht). South by Southwest. Marrë më 19 janar 2020.
 19. ^ Murphy, Lauren (30 gusht 2017). "Watch: Turns out Dua Lipa appeared on an ad for The X Factor back in 2013" (në anglisht). entertainment.ie. Marrë më 3 dhjetor 2017.
 20. ^ a b "'Artists have the best chance of success when they get things rolling themselves.'" (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.
 21. ^ "'Dua Lipa is a musician with a lot to say. Her album will show the breadth of her personality.'" (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.
 22. ^ a b "Lana Del Rey's management have a new artist and she is amazing" (në anglisht). Popjustice. 21 gusht 2015.
 23. ^ a b Lester, Paul (9 nëntor 2015). "The playlist: new bands – with the Prettiots, Dua Lipa and Mind Enterprises". The Guardian (në anglisht).
 24. ^ "Discografie Dua Lipa" (në Dutch). Ultratop. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 25. ^ Peaks in Australia:
 26. ^ "Dua Lipa Tickets" (në anglisht). Livenation. 13 maj 2016.
 27. ^ "Dua Lipa" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 14 maj 2016.
 28. ^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] "Dua Lipa – Chart history: Hot 100"] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Billboard (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2016.
 29. ^ "Dua Lipa – Chart history | Billboard". Billboard (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
 30. ^ "Dua Lipa – Chart history | Billboard". Billboard (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
 31. ^ "Watch Sean Paul Get Reflective With Dua Lipa in 'No Lie' Video: Exclusive". Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.
 32. ^ "Official Singles Chart Top 100" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 4 shkurt 2017.
 33. ^ The Fader (20 dhjetor 2016). "Dua Lipa – See in Blue (Documentary)" (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
 34. ^ Legrand, Emmanuel (12 janar 2017). "Dua Lipa scoops Public Choice Award at the EBBAs" (në anglisht). Marrë më 13 janar 2017.
 35. ^ "Martin Garrix and Dua Lipa Drop New 'Scared to Be Lonely' Video: Watch". Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.
 36. ^ Liputan6.com (16 maj 2017). "Dua Lipa Hibur SCTV Music Awards 2017". liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.
 37. ^ Liputan6.com (16 maj 2017). "Artis Internasional Dua Lipa Ramaikan SCTV Music Awards 2017". liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.
 38. ^ "Dua Lipa" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 14 maj 2016.
 39. ^ Peaks in Australia:
 40. ^ "Discographie Dua Lipa" (në gjermanisht). austriancharts.at. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
 41. ^ "Discografie Dua Lipa" (në holandisht). Ultratop. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
 42. ^ "Discographie von Dua Lipa" (në gjermanisht). Offizielle Deutsche Charts. GfK Entertainment. Marrë më 3 maj 2016.
 43. ^ "Discography Dua Lipa" (në anglisht). irish-charts.com. Hung Medien. Marrë më 21 maj 2016.
 44. ^ "Discography Dua Lipa" (në anglisht). italiancharts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
 45. ^ "Discografie Dua Lipa" (në holandisht). dutchcharts.nl. Hung Medien. Marrë më 21 maj 2016.
 46. ^ "Discography Dua Lipa" (në anglisht). swisscharts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
 47. ^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] "Dua Lipa – Chart history: Hot 100"] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Billboard (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2016.
 48. ^ "New Love – Single by Dua Lipa" (në anglisht). iTunes Store (GB). Marrë më 22 korrik 2016.
 49. ^ Ryan, Gavin (18 qershor 2016). "ARIA Singles: Drake Returns to No 1" (në anglisht). Noise11. Marrë më 18 qershor 2016.
 50. ^ Stampa:Cite certification
 51. ^ Stampa:Cite certification
 52. ^ "Certificazioni" (në italisht). Federazione Industria Musicale Italiana. Marrë më 7 maj 2016.
 53. ^ "Last Dance – Single by Dua Lipa" (në anglisht). iTunes Store (GB). Marrë më 22 korrik 2016.
 54. ^ Stampa:Cite certification
 55. ^ "ARIA Australian Top 50 Singles" (në anglisht). Australian Recording Industry Association. 15 gusht 2016. Marrë më 13 gusht 2016.
 56. ^ "Dua Lipa – 'Last Dance'" (në anglisht). Popjustice. 1 shkurt 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]