Don't Start Now

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Don't Start Now"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Future Nostalgia
Publikimi 31 tetor 2019
Formati Digital Download, streaming
Zhanri Nu-disco
Gjatësia 3:03
Tekstshkrues Dua Lipa, Caroline Ailin, Emily Warren, Ian Kirkpatrick
Producer Ian Kirkpatrick
Kronologjia e këngëve

"Swan Song"
(2019)
"Don't Start Now"
(2019)
"Physical"
(2020)

Music video
"Don't Start Now"YouTube

"Don't Start Now" është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa nga albumi i saj i dytë në studio, Future Nostalgia (2020). Ajo u publikua nga Warner Records si kënga kryesore e albumit më 31 tetor 2019. Lipa e shkroi këngën me Caroline Ailin, Emily Warren dhe producentin e saj Ian Kirkpatrick. Frymëzuar nga muzika nga Bee Gees dhe Daft Punk, "Don't Start Now" është një këngë nu-disko me disa elementë të viteve 1980 dhe disko. Është ndërtuar rreth një linje të përkëdhelur funk dhe tela të theksuara disko. Në vargje, Lipa i drejtohet një ish-dashnori se po përparon nga prishja e tyre.

"Don't Start Now" mori brohoritje nga kritikët e muzikës pas publikimit, me shumë që vunë re një rritje të konsiderueshme në tingullin dhe identitetin e Lipës si një këngëtare. Kënga ishte një sukses tregtar në të gjithë botën, duke u renditur në top 10 në mbi 40 vende të ndryshme. Ajo arriti kulmin në numrin dy në të dy Singles Chart në Mbretërinë e Bashkuar dhe Billboard Hot 100 të SHBA, duke tejkaluar "New Rules" të vitit 2017 për t'u bërë kënga më e lartë e Lipës në SHBA. Videoja muzikore për "Don't Start Now" u drejtua nga Nabil Elderkin, dhe tregon Lipën duke kaluar nëpër një klub nate në bodrum dhe top të maskuar. Për të promovuar këngën, këngëtarja e performoi atë në shumë programe televizive, dhe në disa shfaqje çmimesh, duke përfshirë çmimet 2019 MTV Europe Music Awards dhe 2019 American Music Awards .

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëshimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]