Be the One (Dua Lipa)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Be the One"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Dua Lipa
Publikimi30 tetor 2015
FormatiShkarkim digjital
ZhanriSynthpop, dance-pop
Gjatësia3:22
LabelDua Lipa Limited
Tekstshkrues
 • Digital Farm Animals
 • Lucy Taylor
Producer
 • Digital Farm Animals
 • Jack Tarrant
Kronologjia e këngëve
"New Love"
(2015)
"Be the One"
(2015)
"Last Dance"
(2016)

"Be the One" është një këngë nga këngëtarja shqiptaro-angleze Dua Lipa, e lëshuar si një këngë e vetme më 30 tetor 2015. Është shkruar nga Lucy Taylor, Jack Tarrant dhe Digital Farm Animals, përderisa Digital Farm Animals është angazhuar edhe me prodhimin me ndihmën e Jack Tarrant.[1][2] Ajo ka arritur sukses më renditjet nëpër Evropë dhe më vonë në prill 2016, edhe në Australi.

Videoja e këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një video muzikore për të shoqëruar lëshimin e këngës u lansua më 29 tetor 2015 në kanalin në YouTube të Lipa-s. Nicole Nodland ishte regjisor dhe producent i saj.[3]

Renditjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja (2015–16) Pozicioni
më i lartë
Australia (ARIA)[4] 6
Austria (Ö3 Austria Top 40)[5] 7
Belgium (Ultratop 50 Flanders)[6] 1
Belgium (Ultratop 50 Wallonia)[7] 42
Czech Republic (Rádio Top 100)[8] 18
Czech Republic (Singles Digitál Top 100)[9] 53
France (SNEP)[10] 42
Germany (Official German Charts)[11] 11
Hungary (Rádiós Top 40)[12] 5
Hungary (Single Top 40)[13] 3
Italy (FIMI)[14] 28
Netherlands (Dutch Top 40)[15] 5
Netherlands (Single Top 100)[16] 11
New Zealand (Recorded Music NZ)[17] 35
Poland (Polish Airplay Top 100)[18] 2
Poland (Polish TV Airplay Chart)[19] 1
Portugal (AFP)[20] 70
Slovakia (Rádio Top 100)[21] 1
Slovakia (Singles Digitál Top 100)[22] 35
Spain (PROMUSICAE)[23] 20
Sweden (Sverigetopplistan)[24] 100
Switzerland (Schweizer Hitparade)[25] 11

Certifikatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e lëshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Data Formati Label
Gjithë botën 30 tetor 2015[2] Shkarkim digjital Dua Lipa Limited

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Be the One - Dua Lipa". All Music. Marrë më 25 shk 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b iTunes - Music - Be the One - Single by Dua Lipa
 3. ^ "Dua Lipa - Be the One". Marrë më 26 shk 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Australian-charts.com – Dua Lipa – Be the One". ARIA Top 50 Singles. Retrieved 30 April 2016.
 5. ^ "Austriancharts.at – Dua Lipa – Be the One" (in German). Ö3 Austria Top 40.
 6. ^ "Ultratop.be – Dua Lipa – Be the One" (in Dutch). Ultratop 50.
 7. ^ "Ultratop.be – Dua Lipa – Be the One" (in French). Ultratop 50.
 8. ^ "ČNS IFPI" (in Czech). Hitparáda – Radio Top 100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 201616 into search.
 9. ^ "ČNS IFPI" (in Czech). Hitparáda – Digital Top 100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 201616 into search.
 10. ^ "Lescharts.com – Dua Lipa – Be the One" (in French). Les classement single.
 11. ^ "Offiziellecharts.de – Dua Lipa – Be the One". GfK Entertainment Charts.
 12. ^ "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ" (in Hungarian). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 13. ^ "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ" (in Hungarian). Single (track) Top 40 lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 14. ^ "Italiancharts.com – Dua Lipa – Be the One". Top Digital Download.
 15. ^ "Nederlandse Top 40 – Dua Lipa search results" (in Dutch) Dutch Top 40.
 16. ^ "Dutchcharts.nl – Dua Lipa – Be the One" (in Dutch). Single Top 100.
 17. ^ "NZ Top 40 Singles Chart". Recorded Music NZ. 6 qershor 2016. Marrë më 3 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Listy bestsellerów, wyróżnienia :: Związek Producentów Audio-Video". Polish Airplay Top 100. Retrieved 17 May 2016.
 19. ^ "Polish Video Chart". 23 prill 2016. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Portuguesecharts.com - Singles (Week 17)". Associação Fonográfica Portuguesa. Marrë më 30 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top 100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201620 into search.
 22. ^ "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Singles Digital Top 100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201621 into search.
 23. ^ "Spanishcharts.com – Dua Lipa – Be the One" Canciones Top 50.
 24. ^ "Swedishcharts.com – Dua Lipa – Be the One". Singles Top 100. Retrieved 23 April 2016.
 25. ^ "Swisscharts.com – Dua Lipa – Be the One". Swiss Singles Chart.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]