Un Dia (One Day)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Un Dia (One Day)"
Këngë nga Dua Lipa, J Balvin, Bad Bunny dhe Tainy
Publikimi 23 korrik 2020
Formati Digital Download, streaming
Zhanri House, pop, reggaeton
Gjatësia 3:51
Tekstshkrues Alejandro Borrero, Benito Antonio Martínez Ocasio, Clarence Coffee Jr., Daystar Peterson, Dua Lipa, Ivanni Rodriguez, José Álvaro Osorio Balvín, Marco Masís
Producer J Balvin, Tainy
Kronologjia e këngëve

"Hallucinate"
(2020)
"Un Dia (One Day)"
(2020)

Music video
"Un Dia (One Day)"YouTube

"Un Dia (One Day)" (e stilizuar me shkrim verzal)[1] është një këngë e këngëtarit kolumbian J Balvin, këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa, këngëtarit portorikan Bad Bunny dhe prodhuesi portorikan Tainy. Është publikuar përmes Universal Records më 23 korrik 2020.[2][3]

Sfondi dhe publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj të vitit 2020, një klip 9 sekondësh i një kënge të titulluar "One Day" nga Lipa, Balvin dhe Bad Bunny doli në internet.[4] Klipi përmbante një bit reggaeton dhe vokale të Lipës.[5] Kënga u përfol se do të publikohej në qershor të po atij viti.[6] Në qershor, Balvin, Lipa, Bad Bunny dhe Tainy regjistruan një këngë me titull "Plateado" për Shoqërinë Amerikane të Kompozitorëve, Autorëve dhe Botuesve (ASCAP).[7] Më 21 korrik 2020, këngëtarët njoftuan se bashkëpunimi i tyre do të titullohej "One Day (Un Dia)". Kënga u bë premierë më 23 korrik 2020, në 20:00 ET (00:00 UTC më 24 korrik).

Muzika dhe teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Un Dia (One Day)" është një këngë e zhanrit house, pop dhe reggaeton,[8] me melodi dream pop dhe dancehall.[9] Për nga teksti, kënga ka tema të nostalgjisë dhe emocioneve të gjata.[10]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoja muzikore për "Un Dia (One Day)" është e drejtuar nga Stillz, prodhuar nga Neon16, ku paraqitet Úrsula Corberó.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Un Dia (One Day) - Single by J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy" (në anglisht). Apple Music (US). Marrë më korrik 23, 2020.
 2. ^ "Pre-Save or Pre-Add "UN DIA (ONE DAY)"" (në anglisht). Universal Music Group. Marrë më korrik 21, 2020.
 3. ^ "Bashkëpunim me J Balvin dhe Bad Bunny, Dua Lipa publikon hitin e radhës". abcnews.al. Marrë më 24 korrik 2020.
 4. ^ Correa, Diana (18 maj 2020). "¿Colaboración entre J Balvin, Bad Bunny y Dua Lipa en camino?" (në spanjisht). LA92. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 korrik 2020. Marrë më korrik 21, 2020.
 5. ^ "J Balvin Announces Collaboration With Dua Lipa, Bad Bunny and Tainy" (në spanjisht). Los 40. 21 korrik 2020. Marrë më korrik 21, 2020.
 6. ^ Sampaio, Sofia (27 maj 2020). "Rumors indicate Dua Lipa's partnership with J Balvin and Bad Bunny" (në portugalisht). Latina Brasil. Marrë më korrik 21, 2020.
 7. ^ Sampaio, Sofia (23 qershor 2020). "Plateado: music with Dua Lipa, Bad Bunny and J Balvin is registered" (në portugalisht). Latina Brasil. Marrë më korrik 21, 2020.
 8. ^ Jones, Marcus (23 korrik 2020). "Watch J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, and Tainy share 'Un Día' together in new music video". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më korrik 23, 2020.
 9. ^ Roiz, Jessica (23 korrik 2020). "Dua Lipa, J Balvin, Bad Bunny & Tainy Unite for 'Un Dia,' the Collab of the Century: Watch". Billboard (në anglisht). Marrë më korrik 23, 2020.
 10. ^ Bloom, Madison (24 korrik 2020). "J Balvin, Dua Lipa, and Bad Bunny Share Video for New Song 'Un Día (One Day)': Watch". Pitchfork (në anglisht). Marrë më korrik 24, 2020.
 11. ^ Rose, Anna (22 korrik 2020). "Dua Lipa teases collaboration track with J Balvin and Bad Bunny". NME (në anglisht). Marrë më korrik 22, 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]