Club Future Nostalgia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Untitled
EtiketaWarner

Club Future Nostalgia është një album remix nga këngëtarja angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe DJ Amerikan The Blessed Madonna. Ai u publikua më 28 gusht 2020, përmes Warner Records. Krijuar si një miks DJ, albumi i dytë në studio i Lipës Future Nostalgia u ripunua nga një shumëllojshmëri DJ dhe prodhuesish, duke përfshirë "veteranë të nderuar" Masters at Work dhe Larry Heard (si Mr. Fingers) dhe "Top 40 regulars" Mark Ronson dhe Stuart Price. Ai përmban paraqitje të ftuar nga muzikantët Madonna, Missy Elliott dhe Gwen Stefani.[1]

Club Future Nostalgia shënon shfaqjen e parë të këngëve të pa publikuara "Love is Religion" dhe "That Kind of Woman", të cilat munguan në albumin mëmë. Albumi ribën bashkëpunimin e Lipës "Kiss and Make Up" me grupin e vajzave koreanojugore Blackpink, fillimisht nga ribotimi i albumit të saj debutues Dua Lipa (2017). Remix i "Levitating" që përfshin Madonna dhe Missy Elliott u servisua si kënga kryesore e Club Future Nostalgia më 13 gusht 2020.

Tingulli i albumit është përshkruar si "zhanër-përzierje" dhe përfshin elemente të zhanreve house, pop, soul, dance-pop, trap, disco, UK Garage, New York house, latin, pop-funk, baltimore club, piano house, dhe minimal disco.

Ashtu si albumi i tij paraardhës në studio, Club Future Nostalgia gjithashtu mori vlerësime nga kritikët e muzikës.

Historiku dhe publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas publikimit të albumit të saj të dytë në studio, Future Nostalgia, Lipa konfirmoi se albumi do të merrte një botim deluxe, duke deklaruar "Unë kam disa këngë që kam punuar dhe që i lë mënjanë për një era të dytë, kështu që kjo është e gjitha për të diskutuar".[2][3] Duke qenë e pamundur të bënte turne për albumin për shkak të pandemisë së COVID-19, Lipa pa fansat e saj duke dëgjuar këngët nga albumi duke ndjerë shumë gëzim. Me synimin për të "marrë partinë në një shkallë të lartë", Lipa kërkoi ndihmën e The Blessed Madonna për të krijuar një miksetë që më vonë do të bëhej Club Future Nostalgia, duke punuar fshehurazi në karantinë.[4]

Pas njoftimit të remiksit "Levitating", Lipa zbuloi në 4 gusht 2020 që remix së bashku me një remix të "Physical" nga Mark Ronson me Gwen Stefani, do të shfaqeshin në një album remixFuture Nostalgia, me titull Club Future Nostalgia.[5][6] Albumi ishte planifikuar të dalë në treg përmes Warner Records më 21 gusht 2020, megjithatë më 10 gusht 2020, Lipa zbuloi ndërsa priste Jimmy Kimmel Live! që albumi po vonohej një javë në mënyrë që të krijonte një animacion për secilën këngë në rekord.[7][8] Në një njoftim për shtyp të Warner Records, albumi u përshkrua si një përzierje e zhanrit house të viteve 1990 dhe pop 2020, me spërkatjet e zhanrit soul të viteve 1980. Albumi përfshin dy remikse të pjesëve të mëparshme të pa publikuara "Love Is Religion" dhe "That Kind Of Woman".

Albumi u publikua fillimisht si një "DJ Mix" më 28 gusht 2020, me versionin e plotë me një listë dëgjimi të adaptuar që vijon më 11 shtator 2020.[9]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Remix i Blessed Madonna i "Levitating" që përfshin Madonna dhe Missy Elliott u publikua si kënga kryesore e albumit më 13 gusht 2020.[10][11]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësim Profesional
Rezultati në total
BurimiVlerësimi
Metacritic81/100[14]
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3/5 stars[15]
The Independent5/5 stars[16]
The Line of Best Fit6/10[17]
NME4/5 stars[18]
Pitchfork6.9/10[19]
Slant Magazine3.5/5 stars[20]

Ashtu si albumi i tij paraardhës në studio, Club Future Nostalgia gjithashtu mori vlerësime nga kritikët e muzikës. Në Metacritic, i cili cakton një vlerësim të normalizuar nga 100 për vlerësimet nga kritikët e zakonshëm, albumi ka një rezultat mesatar prej 81 bazuar në 7 komente, duke treguar "vlerësimin universal".

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Club Future Nostalgia (DJ Mix)[21]
# TitulliProducer(s) Gjatësia
1. "Future Nostalgia" (Joe Goddard Remix)Bhasker 2:54
2. "Cool" (Jayda G Remix) 2:06
3. "Good in Bed" (Zach Witness and Gen Hoshino Remixes) 3:58
4. "Pretty Please" (Midland Refix)Kirkpatrick 1:28
5. "Pretty Please" (Masters at Work Remix)Kirkpatrick 1:54
6. "Boys Will Be Boys" (Zach Witness Remix)Rupert Christie 3:29
7. "Love Again" (Horse Meat Disco Remix)Koz 2:55
8. "Break My Heart / Cosmic Girl" (Dimitri from Paris Edit) 3:00
9. "Levitating" (The Blessed Madonna Remix featuring Madonna and Missy Elliott)
 • Koz
 • Price
3:55
10. "Hallucinate" (Mr Fingers deep stripped mix) 1:53
11. "Hallucinate" (Paul Woolford Remix Extended)
 • Lewis
 • Price
1:49
12. "Love Is Religion" (The Blessed Madonna Remix) 3:29
13. "Don't Start Now" (Yaeji Remix)Kirkpatrick 2:53
14. "Physical" (Mark Ronson Remix featuring Gwen Stefani)
 • Evigan
 • Koz
2:39
15. "Kiss and Make Up" (Remix with Blackpink)Banx & Ranx 2:21
16. "That Kind of Woman" (Jacques Lu Cont Remix)Parker 3:13
17. "Break My Heart" (Moodymann Remix)
 • Watt
 • The Monsters & Strangerz
6:11
50:07

Grafikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca e tabelës për Club Future Nostalgia
Grafik (2020) Pozicioni
Billboard SHBA 200[23] 28

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Publikimi për Club Future Nostalgia
Rajoni Data Formati (t) Label Version Ref.
Të ndryshme 28 gusht 2020 Digital download, streaming Warner Records DJ Mix [24]
11 shtator 2020 Plot

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wood (27 gusht 2020). "Review: Dua Lipa, with some help and inspiration from Madonna, revives the remix album". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Marrë më 28 gusht 2020.
 2. ^ "Dua Lipa Announces Future Nostalgia Deluxe Edition: 10 Things We Learnt During Roman Kemp's Instagram Live" (në anglisht). Capital FM. 2 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 3. ^ Ross, Alex (10 shkurt 2020). "Exclusive: Dua Lipa Confirms Normani collab for new album 🙌" (në anglisht). Kiss. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 4. ^ Stern, Bradley (4 gusht 2020). "Dua Lipa Announces Remix Album, 'Club Future Nostalgia'". MuuMuse (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 5. ^ Ginsberg, Gab (7 gusht 2020). "The 13 Best Things That Happened in Music This Week (August 7)". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 6. ^ Kaufman, Gil (5 gusht 2020). "The Lineup For Dua Lipa's 'Club Future Nostalgia' Remix Album is the Party You Need Right Now". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 7. ^ Legaspi, Althea (4 gusht 2020). "Dua Lipa Enlists Madonna, Missy Elliott, Gwen Stefani for 'Club Future Nostalgia' Remix LP". Rolling Stone (në anglisht). United States: Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 8. ^ Copsey, Rob (11 gusht 2020). "Dua Lipa announces delay to upcoming remix album" (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2020. Marrë më 11 gusht 2020.
 9. ^ "Club Future Nostaliga by Dua Lipa". Apple Music (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2020.
 10. ^ Curto, Justin (27 korrik 2020). "Madonna, Missy Elliott Join Dua Lipa on 'Levitating' Remix". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 11. ^ White, Jack (27 korrik 2020). "Dua Lipa announces new single ft. Madonna and Missy Elliott" (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.
 12. ^ "Dua Lipa - Club Future Nostalgia" (në anglisht). Album of the Year. Marrë më 5 shtator 2020.
 13. ^ "Club Future Nostalgia by Dua Lipa & The Blessed Madonna reviews" (në anglisht). AnyDecentMusic?. Marrë më 2 shtator 2020.
 14. ^ "Club Future Nostalgia: The Remix Album by Dua Lipa" (në anglisht). United States: Metacritic. Marrë më 2 shtator 2020.
 15. ^ Yeung, Neil Z. "Club Future Nostalgia: The Remix Album - Dua Lipa" (në anglisht). AllMusic. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 30 gusht 2020.
 16. ^ O'Connor, Roisin (27 gusht 2020). "Album reviews: Dua Lipa – Club Future Nostalgia, and Kelly Lee Owens – Inner Song". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2020. Marrë më 28 gusht 2020.
 17. ^ Mahalingam, Udit (2 shtator 2020). "Dua Lipa & The Blessed Madonna - Club Future Nostalgia | Album Review". The Line of Best Fit (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2020. Marrë më 5 shtator 2020.
 18. ^ Mylrea, Hannah (27 gusht 2020). "Dua Lipa & The Blessed Madonna – 'Club Future Nostalgia' review". NME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2020. Marrë më 27 gusht 2020.
 19. ^ Myers, Owen (2 shtator 2020). "Dua Lipa / The Blessed Madonna: Club Future Nostalgia Album Review". Pitchfork (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 20. ^ Cinquemani, Sal (27 gusht 2020). "Dua Lipa 'Club Future Nostalgia' Review: A Trip to a Virtual Dance Floor". Slant Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2020. Marrë më 28 gusht 2020.
 21. ^ "Club Future Nostalgia (DJ Mix) by Dua Lipa & The Blessed Madonna" (në anglisht). Apple Music (NZ). Marrë më 27 gusht 2020.
 22. ^ Szatan, Gabriel (27 gusht 2020). "Club Future Nostalgia: how Dua brought the dancefloor home". The Face (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2020. Marrë më 28 gusht 2020.
 23. ^ "billboard charts on twitter: ".@DUALIPA & @Blessed_Madonna's 'Club Future Nostalgia' debuts at No. 28 on this week's #Billboard200."". Twitter (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2020.
 24. ^ Hussey, Allison (28 gusht 2020). "Dua Lipa and the Blessed Madonna Release New Album Club Future Nostalgia: Listen". Pitchfork (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 29 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]