One Kiss (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"One Kiss"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Dua Lipa: Complete Edition
Publikimi6 prill 2018
FormatiDigital Download, streaming
ZhanriDance pop, eurodance, tropical house, deep house, diva house, funk house
Gjatësia3:35
TekstshkruesAdam Wiles, Dua Lipa, Jessie Reyez
ProducerCalvin Harris
Kronologjia e këngëve
"IDGAF"
(2018)
"One Kiss"
(2018)
"Electricity"
(2018)
Music video
"One Kiss"YouTube

"One Kiss" (shqip: Një Puthje) është një këngë e producentit skocez Calvin Harris dhe këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa. Shkruar nga Lipa, Jessie Reyez dhe prodhuesi i saj Harris, ajo u lëshua nga Columbia Records dhe Sony Music më 6 prill 2018. Ajo arriti numrin një në Listën e Tekeve në Mbretërinë e Bashkuar më 20 prill 2018, një javë pasi debutoi në numrin tre. Kënga përfundimisht do të kryesonte diagramin për tetë javë rresht dhe përfundimisht u bë kënga më e madhe e shitur e vitit 2018 në MB. Ajo gjithashtu u bë numri i tretë më i gjatë i një shekulli nga një shekull nga një artiste femër pas "Dance Monkey" të Tones and I dhe "Umbrella" e Rihannas. "One Kiss" u përfshi në edicionin e plotë të albumit fillestar në studioLipës. Kënga vazhdoi të fitojë Best British Single në Brit Awards 2019.

Sfondi dhe lëshimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]