Hallucinate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Hallucinate"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Future Nostalgia
Publikimi 17 korrik 2020
Formati Digital Download, streaming
Zhanri Beach pop, disco-house, psychedelic, synth-pop
Gjatësia 3:28
Tekstshkrues Dua Lipa, Samuel George Lewis, Sophie Frances Cooke
Producer Stuart Price, SG Lewis
Kronologjia e këngëve

"Break My Heart"
(2020)
"Hallucinate"
(2020)
"Un Dia (One Day)"
(2020)

Music video
"Hallucinate"YouTube

"Hallucinate" është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa nga albumi i saj i dytë në studio Future Nostalgia (2020). Kënga është shkruar nga Lipa përkrah Frances dhe SG Lewis, me prodhimin që trajtohet nga ky i fundit dhe Stuart Price. Ajo u publikua si kënga e katërt e albumit më 17 korrik 2020. "Hallucinate" përfshin shumë zhanre duke përfshirë pop-in e plazhit, disko - house, psikedelik dhe synth-pop dhe tërheq ndikimin nga muzika elektronike dhe e viteve 2000.

Pas publikimit të Future Nostalgia, "Hallucinate" mori kryesisht vlerësime pozitive nga kritikët e muzikës. Një video me tekst u publikua më 9 prill 2020, e ndjekur nga një video zyrtare muzikore tre muaj më vonë, më 10 korrik 2020.

Muzika dhe teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Hallucinate" është një këngë pop, disko-house, psikhedelike dhe këngë synth-pop,[1][2][3] duke tërhequr ndikimin nga muzika elektronike dhe e viteve 2000.[4][5] Është e kompozuar në notën B mitur me një ritëm prej 122 rrahje në minutë.[6]

Publikimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca tregtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Slater, Bailey (26 mars 2020). "Dua Lipa - Future Nostalgia Album Review". Wonderland (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
  2. ^ Duncan, Conrad (27 mars 2020). "Future Nostalgia". Under The Radar (në anglisht). Marrë më 16 maj 2020.
  3. ^ Nied, Mike (30 mars 2020). "Album Review:Dua Lipa's 'Future Nostalgia' Is A Perfect Pop Escape". Idolator (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
  4. ^ Cardenas, Cat. "Dua Lipa's "Future Nostalgia" Is Dance Pop for When the Sky Is Falling". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 16 maj 2020.
  5. ^ Taylor, Chris (26 mars 2020). "Dua Lipa pulls from the past and pushes back to the future on her status-cementing second album". The Line of Best Fit (në anglisht). Marrë më 16 maj 2020.
  6. ^ "Key & BPM for Hallucinate by Dua Lipa". TuneBat (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]