Homesick (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Homesick"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Dua Lipa
Publikimi1 dhjetor 2017
FormatiDigital Download, streaming
ZhanriElectropop, Synthpop
Gjatësia3:23
TekstshkruesDua Lipa, Chris Martin
ProducerBill Rahko
Kronologjia e këngëve
"New Rules"
(2017)
"Homesick"
(2017)
"IDGAF"
(2018)

"Homesick" (shqip: I përmalluar) është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa me vokale të predikuar nga Chris Martin, vokalist kryesor i grupit alternativ rok Coldplay. Kënga është bashkë-shkruar nga Martin dhe vetë këngëtarja. Ajo u përfshi si kënga përfundimtare nga edicioni standard i albumit të saj debutues Dua Lipa. Muzikisht, "Homesick" është një baladë pianoje me tekste për vetminë. Më 1 dhjetor 2017, kënga u lëshua si një digjitale dhe më vonë në të njëjtin muaj në Belgjikë dhe Holandë,[1][2][3] në tabelë në të dy vendet.[4]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga përmban vokale nga bashkëautori Coldplay, frontman Chris Martin.

Në fillim të vitit 2017, Lipa bëri një udhëtim në Malibu për të regjistruar me Chris Martin. Lipa e ka përshkruar rrugën e shtimit të minutës së fundit si "këngën më të bukur" në albumin Dua Lipa.[5] Lipa zbuloi bashkëpunimin më 8 maj 2017, gjatë një shfaqjeje në Singapor.[6]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dua Lipa – Homesick". Ultratop. Marrë më 7 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dua Lipa scores Alarm disc with Homesick". Dutch Top 40. 8 dhjetor 2017. Marrë më 4 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Top Song for Dua Lipa and Chris Martin – News item – NPO Radio 2". 8 dhjetor 2017. Marrë më 4 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Dua Lipa – Homesick". Top40.nl (në holandisht). Marrë më 7 janar 2018.
  5. ^ Levine, Nick (19 maj 2017). "Dua Lipa: How the rising star put herself on the path to pop's premier league". NME. Marrë më 7 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Raguraman, Anjali (9 maj 2017). "Dua Lipa collaborates with Coldplay's Chris Martin for a track on her debut album". The Straits Times. Marrë më 7 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]