Break My Heart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Break My Heart"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Future Nostalgia
Publikimi 25 mars 2020
Formati Digital Download, streaming
Zhanri Dance-pop, disco
Gjatësia 3:41
Tekstshkrues Dua Lipa, Andrew Wotman, Alexandra Tamposi, Stefan Johnson, Jordan K. Johnson, Andrew Farriss, Michael Hutchence
Producer Andrew Watt, The Monsters & Strangerz
Kronologjia e këngëve

"Sugar (remix)"
(2020)
"Break My Heart"
(2020)
"Hallucinate"
(2020)

Music video
"Break My Heart"YouTube

"Break My Heart" është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa. Ajo u publikua më 25 mars 2020 përmes Warner Records si tekja e tretë nga albumi i saj i dytë në studio Future Nostalgia (2020)[1][2] dhe ndikoi në radio hit bashkëkohor më 31 mars, si kënga e dytë amerikane në album.[3] Kënga është shkruar nga Lipa, Alexandra Tamposi dhe prodhuesit e saj The Monsters & Strangerz. "Break My Heart" ekzekuton melodinë nga "Need You Tonight" (1987) nga INXS, kështu që Michael Hutchence dhe Andrew Farriss vlerësohen gjithashtu si kantautorë.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa interpretoi këngën në The Tonight Show Starring Jimmy Fallon më 8 prill 2020.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Another Banger? Dua Lipa Teases New Single "Break My Heart"". Idolator. 19 mars 2020. Marrë më 2020-03-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dua Lipa's single 'Break My Heart' from upcoming album 'Future Nostalgia' features a sample by rock band INXS". meaww.com. Marrë më 2020-03-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Future Releases on Top 40 Radio". AllAccess. Marrë më 2020-03-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Brandle, Lars (9 prill 2020). "Dua Lipa Performs 'Break My Heart,' Talks Dance-Crying on 'Fallon': Watch". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2020. Marrë më 13 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]