Future Nostalgia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Future Nostalgia
Future Nostalgia kopertina
Studio album nga Dua Lipa
Lëshuar më 27 mars 2020
Inçizuar më janar 2018 – shkurt 2020
Zhanri Disco-pop, electropop, dance-pop
Zgjatja 37:17
Label Warner
Producent(e) * Jeff Bhasker
Kronologjia e albumeve nga Dua Lipa
Dua Lipa
(2017)
Future Nostalgia
(2020)
Këngët prej Future Nostalgia
 1. ""Don't Start Now""
  Lëshuar më: 31 tetor 2019
 2. ""Physical""
  Lëshuar më: 31 janar 2020
 3. ""Break My Heart""
  Lëshuar më: 25 mars 2020
 4. ""Hallucinate""
  Lëshuar më: 17 korrik 2020
 5. ""Levitating""
  Lëshuar më: 13 gusht 2020

Future Nostalgia (shqip: Nostalgjia e ardhshme) është albumi i dytë në studio nga këngëtarja angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa. Albumi u lëshua më 27 mars 2020 nga Warner Records, pasi rrodhi në tërësi dy javë para datës fillestare të lëshimit të saj, 3 prill 2020. Me të filluar punën në album në fillim të vitit 2018, Lipa renditi shkrimtarët dhe producentët si Jeff Bhasker, Ian Kirkpatrick, Stuart Price, The Monsters & Strangerz dhe të tjerë, me qëllim krijimin e një albumi "nostalgjik" të zhanreve pop dhe disko me ndikime nga dance-pop dhe muzikë elektronike, frymëzuar nga artistë si Madonna, Gwen Stefani, Moloko, Blondie dhe Outkast.

Albumit iu paraprinë tri teke dhe një teke promovuese. "Don't Start Now" u lëshua më 31 tetor 2019, si tekja kryesore e albumit, duke arritur suksese kritike dhe komerciale. Kënga u bë hyrja e saj e parë në tri-top në tabelën e Billboard Hot 100. Më pas do të arrinte në numrin dy në Shtetet e Bashkuara. Kënga me të njëjtin titull u lëshua si një promovim i vetëm në 13 dhjetor 2019. "Physical" dhe "Break My Heart" u lançuan si tekja e dytë, përkatësisht e tretë. Për të promovuar albumin, Lipa njoftoi Tour Future Nostalgia, duke filluar në janar 2021.

Pas lëshimit të saj, Future Nostalgia mori një vlerësim të gjerë nga kritikët e muzikës, shumë prej të cilëve vlerësuan kohezionin dhe prodhimin e saj. Ajo kryesoi diagramin e muzikës në nëntë vende të ndryshme, përfshirë këtu dhe listën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar, duke u bërë albumi i saj i parë që arriti këtë pikë.

Sfondi dhe prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas publikimit të Dua Lipa: The Complete Edition në tetor 2018, edicioni i zgjeruar luksoz i albumit të saj debutues, Lipa njoftoi një teke të re të titulluar "Swan Song". Më 24 janar 2019, kënga u publikua për filmin Alita: Battle Angel (2019), dhe u prit me sukses të moderuar tregtar. Në të njëjtin muaj, Lipa deklaroi se kishte kaluar vitin e kaluar në procesin e shkrimit për një album të dytë të ardhshëm në studio.[1] Ndërsa diskutoi për tingullin e albumit, Lipa komentoi se do të ishte një rekord pop "nostalgjik" që "ndjehet si një klasë vallëzimi".[2] Për zhvillimin e Future Nostalgia, Lipa deklaroi:

Ajo që doja të bëja me këtë album ishte të shkëputesha nga zona e rehatisë dhe të sfidoja veten për të bërë muzikë që ndjehej sikur mund të ulet së bashku me disa nga këngët e mia klasike të preferuara pop, ndërsa ndihen akoma të freskëta dhe veçanërisht të miat. [...] Tingulli im natyrisht është pjekur pak pasi jam rritur, por kam dashur të ruaj të njëjtën ndjeshmëri pop si kisha në inçizimin e parë.[3]

Pas publikimit të tekes të saj kryesore “Don't Start Now”, Future Nostalgia dhe turneu i saj i arenës shoqëruese u njoftua në dhjetor. Lipa deklaroi se albumi ishte frymëzuar nga artistë përfshirë Madonna, Gwen Stefani, Moloko, Blondie dhe Outkast. Ajo shtoi se albumi do të shfaqte "shumë më tepër një element live" të frymëzuar nga turneu me grupin e saj, por "i përzier së bashku me prodhimin modern elektronik".[4]

Më 29 janar 2020, këngëtarja zbuloi artin e kopertinës së albumit, së bashku me datën e lëshimit të tij më 3 prill 2020.[5] Më 23 mars, një datë e lëshimit të mëparshëm të 27 marsit 2020 u njoftua nga Lipa, e cila shprehu shqetësimin e saj për lëshimin e muzikës gjatë pandemisëvazhdim të COVID-19.[6] Njoftimi erdhi gjithashtu pas një rrjedhjeje të albumit.[7] Vepra artistike për kopertinën e albumit u realizua nga fotografi francez Hugo Comte.[8]

Inçizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa filloi regjistrimin për Future Nostalgia në janar 2018[9] dhe përfundoi në shkurt 2020.[10] Ajo regjistroi gati 60 këngë gjatë prodhimit të albumit.[11] Lipa bashkëpunoi me prodhuesit Nile Rodgers,[12] Max Martin,[13] Mark Ronson[14] dhe Pharrell Williams,[15] megjithatë asnjë nga bashkëpunimet nuk ia doli të futej në listën përfundimtare. Një nga studiot ku ajo punoi ishte Geejam Studios në Xhamajka.

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika dhe tekstet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikisht, Future Nostalgia është përshkruar si disko-pop,[16][17] elektropop,[18] dhe dance-pop[19] rekord me ndikime të pop-funk, power pop,[20] synth-pop,[21] house,[22] new wave,[23] Euro disco,[24] Nu-disco,[25] synth-pop i errët dhe R&B me vokalet e Lipës.[26] Në tekste, albumi ka tema të lëvizjes, fuqizimit, barazisë dhe emancipimit.[27] E përshkruar nga Lipa si një "klasë vallëzimi",[28] ajo mori frymëzim nga muzika në vitet 1980, 1990 dhe 2000 për të krijuar një "tingull të përjetshëm vallëzimi modern-retro".[29][30]

Këngët dhe përmbajtja tekstuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëshimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi u lëshua në 27 mars 2020, nga Warner Records, i dyti i Lipës që u lëshua nga ky label.[31] Edicioni standard u lëshua në CD, kasetë, vinyl, shkarkime digjitale dhe transmetim.[32] Vinyl u lëshua në të dyja një vinyl me ngjyra dhe një disk fotografish dhe kaseta u lëshua në ngjyra ari, rozë, blu dhe të verdha.[33] Albumi u lëshua gjithashtu me një arkë që përmban një vinyl të verdhë 12 ", një libër fotografie nga fotoshooti i albumit, një printim arti, një notë falënderimi nga Lipa, një kopje tatuazhesh e tatuazhit "Future Nostalgia" të Lipës, ngjitëse dhe një nga pesë imazhe polaroidi. Edicioni japonez i albumit u lëshua në CD në 3 prill 2020, data e synimit të lëshimit të albumit. Ai përmban tri këngë shtesë, dy remixe të "Don't Start Now" dhe një remix të "Physical". Lipa konfirmoi se do të kishte një botim luksoz të albumit me këngë të papublikuara më parë.[34]

Turne dhe shfaqje live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa mori pjesë në Sydney Gay dhe Lesbian Mardi Gras më 29 shkurt 2020, ku seti i saj përfshiu performancën e parë live të "Physical".[35] Ajo gjithashtu njoftoi Tour Future Nostalgia në mbështetje të albumit. Turneu është planifikuar të fillojë në 3 janar 2021 në Newcastle, Angli, i përbërë nga 21 shfaqje të paralajmëruara.[4] Turneu u shty nga data origjinale e tij pranverë-verë e vitit 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.[36] Gjatë vetë izolimit, përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë nga shtëpia e saj, Lipa performoi "Don't Start Now" më 30 mars, 2020, në Homefest: James Corden's Late Show Late Speciale Speciale,[37] dhe më 8 prill 2020, ajo performoi "Break My Heart" në Tonight Show Starring Jimmy Fallon.[38]

Teket[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Future Nostalgia mbështetet nga tri teke dhe një teke promovuese. "Don't Start Now" shërbeu si tekja kryesore e albumit, e lëshuar në 31 tetor 2019.[39] Mori vlerësime pozitive nga kritikët e muzikës, të cilët komplimentuan për ndikimet e saj disko dhe vokale të Lipës. Kënga ishte gjithashtu një sukses komercial, duke u bërë hyrja e saj e shtatë në top 10 në Singles ChartMbretërinë e Bashkuar dhe 3 hyrjet e para në Billboard Hot 100 të SHBA.[40][41] Është certifikuar gjithashtu ari në Belgjikë, Itali dhe Spanjë, platini në Zelandën e Re dhe Mbretërinë e Bashkuar, dhe platini i dyfishtë në Brazil.[42]

"Physical" u publikua si tekja e dytë nga albumi më 31 janar 2020.[43] Kënga u vlerësua nga kritikët muzikorë për gatishmërinë dhe prodhimin e saj, si dhe videon muzikore shoqëruese të bazuar në një diagramë konceptuale nga artistët zviceranë Peter Fischli dhe David Weiss.[44] Ajo ishte gjithashtu e suksesshme në tregti, duke u bërë hyrja e saj e tetë e 10 më të mirave në Singles Chart në Mbretërinë e Bashkuar dhe kënga e saj e nëntë për t'u shfaqur në Billboard Hot 100 të SHBA.[45][46]

"Break My Heart" u botua si tekja e tretë e albumit më 25 mars 2020. Që atëherë ka arritur kulmin në numrin 21 në Billboard Hot 100.

Tekja promovuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga me të njëjtin emër si albumi u lëshua më 13 dhjetor 2019 si e para dhe e vetmja teke promovuese nga albumi.[47][48][49]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësim Profesional
Rezultati në total
BurimiVlerësimi
Metacritic89/100[50]
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg[60]
The Daily Telegraph4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[59]
DIY5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[58]
Entertainment WeeklyA–[57]
The Guardian4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[55]
The Independent5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[54]
The Line of Best Fit9/10[53]
NME5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[52]
Pitchfork7.5/10[51]
Rolling Stone4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[61]
Future Nostalgia mori një vlerësim të gjerë nga kritikët e muzikës. Në Metacritic, i cili cakton një vlerësim të normalizuar nga 100 për vlerësime nga kritikët kryesorë, albumi ka një rezultat mesatar prej 89 bazuar në 18 shqyrtime, duke treguar "brohoritje universale". AnyDecentMusic? i dha asaj 8.6 nga 10, bazuar në vlerësimin e tyre të konsensusit kritik. 

Performanca reklamuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Future Nostalgia debutoi në numrin dy në Listën e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar me 34.390 njësi, vetëm 550 njësi pas 5 Seconds of Summer's Calm. Në javën e dytë, albumi arriti kulmin e tabelës, duke bërë Future Nostalgia albumin e parë numër një në Mbretërinë e Bashkuar të Lipës. Për më tepër, albumi kryesoi listat e rekordeve në Republikën Çeke, Estoni, Finlandë, Lituani, Irlandë, Zelanda e Re, Skocia dhe Sllovakia.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni standard
# TitulliProducent(ë) Gjatësia
1. "Future Nostalgia"   3:04
2. "Don't Start Now"  
 • Kirkpatrick
 • Ailin
3:03
3. "Cool"  
3:29
4. "Physical"  
 • Evigan
 • Koz
 • Blackwood
 • Gian Stone
3:13
5. "Levitating"  
 • Koz
 • Price
3:23
6. "Pretty Please"  
 • Kirkpatrick
 • Juan Ariza
3:14
7. "Hallucinate"  
 • SG Lewis
 • Price
 • Lauren D'Elia
3:28
8. "Love Again"  
 • Koz
 • Price
 • Blackwood
4:18
9. "Break My Heart"   3:41
10. "Good in Bed"  
 • Lindgren
 • Take a Daytrip
3:38
11. "Boys Will Be Boys"  
 • Koz
 • Rupert Christie
 • Blackwood
2:46
37:17
Këngë bonus japoneze[62]
# Titulli Gjatësia
12. "Don't Start Now" (Live in LA Remix) 5:40
13. "Don't Start Now" (Purple Disco Machine Remix) 3:36
14. "Physical" (Leo Zero Disco Remix) 5:09
51:42

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sheffield, Rob (16 janar 2019). "Dua Lipa's New Rules for 2019". Rolling Stone. Marrë më 8 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Savage, Mark (5 korrik 2019). "Dua Lipa reveals nerves about new album". BBC News. Marrë më 8 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Storey, Katie (3 dhjetor 2019). "Dua Lipa explains exactly what Future Nostalgia means as she prepares to drop new album". Metro. Marrë më 8 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Reilly, Nick (2 dhjetor 2019). "Dua Lipa announces 2020 UK arena tour and shares new album title". NME. Marrë më 2 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Aniftos, Rania (29 janar 2020). "Dua Lipa Reveals 'Future Nostalgia' Album Release Date". Billboard. Marrë më 29 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rossignol, Derrick (23 mars 2020). "Dua Lipa emotionally announces 'Future Nostalgia' will be released sooner than expected". Uproxx. Marrë më 23 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Dua Lipa's album leaks with racy lyrics about sex". The List. 23 mars 2020. Marrë më 23 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Slater, Bailey (26 mars 2020). "Dua Lipa - Future Nostalgia Album Review". Wonderland. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ McNeilage, Ross. "Dua Lipa is Starting Work On Her Second Album". MTV. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Collins, Hattie (31 janar 2020). "Dua Lipa has just shared the music video for her new song "Physical"". Vogue. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Cliff, Aimee (9 shtator 2019). "It's a Dua party". The Face. Marrë më 24 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Silver, Michael (4 mars 2019). "Dua Lipa Is in the Studio With Nile Rodgers". Billboard. Marrë më 1 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Daly, Rhian (10 gusht 2018). "Dua Lipa has been working with Max Martin and says second album has to be 'a new chapter in my life'". NME. Marrë më 1 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Weiner, Jonah (23 shkurt 2018). "Dua Lipa: Pop's Warrior of Love". Rolling Stone. Marrë më 1 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Spruch, Kirsten (6 qershor 2019). "Dua Lipa Hits the Studio With Pharrell: See the Photo". Billboard. Marrë më 1 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Bruton, Louise (25 mars 2020). "Dua Lipa: Future Nostalgia review: A game-changer for pop". The Irish Times. Marrë më 25 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Wallis, Adam (27 mars 2020). "Dua Lipa releases 'Future Nostalgia,' a disco-pop revival album". Global News. Marrë më 30 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Stichbury, Thomas (26 mars 2020). "DUA LIPA 'FUTURE NOSTALGIA' REVIEW: 'POP HEAVEN IN HELLISH TIMES'". Attitude. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Ryan, Patrick (26 mars 2020). "Dua Lipa's 'Future Nostalgia,' and 5 more perfect pop albums to get you through quarantine". USA Today. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Gracie, Bianca (27 mars 2020). "Ranking All 11 Songs on Dua Lipa's 'Future Nostalgia': Critic's Take". Billboard. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Edwards, Caroline. "ALBUM REVIEW: DUA LIPA // FUTURE NOSTALGIA". Riot. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Duncan, Conrad (27 mars 2020). "Future Nostalgia". Under The Radar (në anglisht). Marrë më 27 mars 2020.
 23. ^ Richardson, Mark (31 mars 2020). "'Future Nostalgia' by Dua Lipa Review: The Power of Pop in Gloomy Times". The Wall Street Journal. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ White, Caitlin (30 mars 2020). "Dua Lipa's Shimmering 'Future Nostalgia' Is A Delirious Dance-Floor Epic". Uproxx. Marrë më 30 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Harvilla, Rob (2 prill 2020). "Dua Lipa's 'Future Nostalgia' and Frivolous Pop in a Serious Moment". The Ringer. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Malone, Nick (27 mars 2020). "Dua Lipa Makes Kitschy Cool on 'Future Nostalgia'". PopMatters. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Smith, Nick (27 mars 2020). "Dua Lipa – Future Nostalgia". MusicOMH. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Kenneally, Cerys (3 shtator 2019). "Dua Lipa says her second album is "like a dancercise class"". The Line of Best Fit. Marrë më 28 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Dua Lipa Album Review: 'Future Nostalgia' Is The Modern Retro Dance Album We All Need Right Now". CapitalFM. 26 mars 2020. Marrë më 28 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Future Nostalgia di Dua Lipa è una fuga pop perfetta… leggi la recensione dell'album". Wonder Channel. 31 mars 2020. Marrë më 31 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Future Nostalgia by Dua Lipa". Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Pre-Order – Dua Lipa". dualipa.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shkurt 2020. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Dua Lipa Store / Music". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 prill 2020. Marrë më 4 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Dua Lipa Announces Future Nostalgia Deluxe Edition: 10 Things We Learnt During Roman Kemp's Instagram Live". CapitalFM. 2 prill 2020. Marrë më 4 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Sydney Mardi Gras: Smith appears in surprise float, Dua Lipa performs 'Physical' for the first time". NME. 29 shkurt 2020. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Dua Lipa brings forward Future Nostalgia release and reschedules tour". The List. 23 mars 2020. Marrë më 3 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Dua Lipa delivers a high-energy performance of 'Don't Start Now' from her bedroom". MTV. 31 mars 2020. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Brandle, Lars (9 prill 2020). "Dua Lipa Performs 'Break My Heart,' Talks Dance-Crying on 'Fallon': Watch". Billboard. Marrë më 13 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Strauss, Matthew (31 tetor 2019). "Dua Lipa Shares New Song "Don't Start Now": Listen". Pitchfork. Marrë më 31 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Dua Lipa | full Official Chart History". Official Charts Company. Marrë më 31 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Dua Lipa - Don't Start Now Chart History". Billboard. Marrë më 31 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Don't Start Now" certifications:
 43. ^ Aniftos, Rania (30 janar 2020). "Dua Lipa Gets 'Physical' in Energetic New Video: Watch". Billboard. Marrë më 31 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ O'Flynn, Brian (3 shkurt 2020). "Dua Lipa's Physical video has a wild hidden meaning". i-D. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ McIntyre, Hugh (14 mars 2020). "Dua Lipa claims two top 10 hits in the U.K. while The Weeknd leads the charge". Forbes. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Dua Lipa". Billboard. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Alston, Trey (13 dhjetor 2019). "Dua Lipa teaches self-confidence amid a disco hurricane on 'Future Nostalgia'". MTV. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Dua Lipa is the UK's Number 1 with 'Don't Start Now'". The Official Big Top 40. 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Lipa, Dua (15 dhjetor 2019). "there wont be a proper video for this as it isnt a single but I got smthn else coming for u in 2020 x". Marrë më 15 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Future Nostalgia by Dua Lipa". Metacritic (në anglisht). United States: CBS Interactive. Marrë më 5 prill 2020.
 51. ^ Gaca, Anna (27 mars 2020). "Dua Lipa: Future Nostalgia Album Review". Pitchfork. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Daly, Rhian (24 mars 2020). "Dua Lipa – 'Future Nostalgia' review". NME. Marrë më 24 mars 2020. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Dua Lipa pulls from the past and pushes back to the future on her status-cementing second album". The Line of Best Fit. 26 mars 2020. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Brown, Helen (26 mars 2020). "Dua Lipa - Future Nostalgia Album Review". The Independent. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Snapes, Laura (27 mars 2020). "Dua Lipa: Future Nostalgia review – a true pop visionary". The Guardian. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "Future Nostalgia by Dua Lipa". AnyDecentMusic?. Marrë më 27 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Johnston, Maura (27 March 2020), https://ew.com/music/music-reviews/dua-lipa-future-nostalgia-review/ 
 58. ^ "Album Review: DUA LIPA - FUTURE NOSTALGIA". DIY. 26 mars 2020. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ McCormick, Neil (26 mars 2020). "Dua Lipa, Future Nostalgia, review: smashing dancefloor bangers from Britain's brightest pop star". The Daily Telegraph. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Yeung, Neil Z. "Future Nostalgia – Dua Lipa". AllMusic. Marrë më 2 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Spanos, Brittany (26 mars 2020). "Dua Lipa Crafts a Studio 54-Worthy Disco Revival on 'Future Nostalgia'". Rolling Stone. Marrë më 26 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Future Nostalgia Dua Lipa CD Album". CDJapan (në anglisht). Japan: Neowing. Marrë më 24 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]