Electricity (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Electricity"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi EP Electricity
Publikimi 6 shtator 2018
Formati Digital Download
Zhanri Dance pop, house
Gjatësia 4:21
Tekstshkrues Mark Ronson, Thomas Wesley Pentz, Diana Gordon, Romy Madley Croft, Dua Lipa, Philip Meckseper, Jacob Olofsson, Rami Dawod, Maxime Picard, Clément Picard
Producer Silk City, The Picard Brothers, Jarami, Riton, Alex Metric, Jr Blender
Kronologjia e këngëve

"One Kiss"
(2018)
"Electricity"
(2018)
"If Only"
(2018)

Music video
"Electricity"YouTube

"Electricity" është një këngë e dyshes muzikore britaniko-amerikane Silk City dhe këngëtarjes angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa. Ajo u publikua si këngë teke më 6 shtator 2018 nga Columbia Records.[1] "Electricity" u përfshi në edicionin e plotë të albumit të parë në studio nga Dua Lipa.[2] Kënga fitoi Çmimin Grammy për Videoklipin më të Mirë në vitin 2019.

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoja muzikore për "Electricity" u ngarkua në llogarinë YouTube të Ronson më 5 shtator 2018. Drejtuar nga Bradley & Pablo, pamja përmban referenca për ndërprerjen e Verilindjes 2003 në Amerikë ndërsa Lipa vallëzon në një depo të braktisur. Ronson dhe Diplo gjithashtu shfaqen në video, duke dhënë paraqitjet e ardhur në një ashensor të rrëzuar.

Shfaqje të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa performoi këngën në Festivalin e Muzikës iHeartRadio më 28 shtator 2018. Ajo gjithashtu performoi këngën së bashku me "One Kiss" në American Music Awards 2018 . Ajo e performoi atë në Dick Clark's New Year's Rockin 'Eve së bashku me "New Rules" dhe "IDGAF".

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet vjetore të Grammy 2019

Viti Çmimi Rezultati
2019 style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Fitues/e

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bein, Kat (27 gusht 2018). "Dua Lipa Announces Silk City Collaboration Release Date". Billboard. Marrë më 10 shtator 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Silk City - Record Store Day". recordstoreday.co.uk. Marrë më 23 prill 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]