Fever (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Fever"
Këngë nga Dua Lipa dhe Angèle
Publikimi29 tetor 2020
FormatiDigital Download, streaming
ZhanriDance-pop
Gjatësia2:37
TekstshkruesDua Lipa, Angèle, Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Jacob Kasher Hindlin, Julia Michaels
ProducerIan Kirkpatrick
Kronologjia e këngëve
"Levitating"
(2020)
"Fever"
(2020)
"Prisoner"
(2020)
Music video
"Fever"YouTube

"Fever" (shqip: Temperaturë) është një këngë nga këngëtarja angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe këngëtarja belge Angèle, e përfshirë në edicionin digjital të albumit të dytë në studio Future Nostalgia (2020). Kënga u publikua më 29 tetor 2020 përmes Warner Records si kënga e gjashtë e albumit.

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa dhe Angèle filluan të lajmëronin publikimin e bashkëpunimit të tyre në mediet sociale më 23 tetor 2020, duke shkëmbyer emoji termometër para dhe prapa.[1] Më 26 tetor 2020, Lipa njoftoi zyrtarisht se bashkëpunimi i tyre do të quhej "Fever" dhe se ishte planifikuar për një lëshim katër ditë më vonë.[2] Kënga shënon këngën e parë të Angèle në gjuhën angleze.[3] Kënga u shfaq premierë në 23:00 GMT në 29 tetor 2020. Kënga u përfshi në edicionin digjital të albumit të dytë në studio nga Lipa Future Nostalgia (2020).[4]

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreditë e adaptuara nga Tidal.[5]

 • Dua Lipa - vokale
 • Anglisht - vokale
 • Ian Kirkpatrick - prodhim, inxhinieri, programim
 • Tristan Salvati - prodhim shtesë, prodhim vokal, programim shtesë, inxhinieri, tastierë, goditje
 • Josh Gudwin - përzierjen
 • Chris Gehringer - zotërim

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipa dhe Angèle duke performuar "Fever" në Future Nostalgia Tour në Londër në maj 2022

Videoja muzikore për "Fever" u filmua në Shoreditch, Londrën Lindore më 14 tetor 2020 në një restorant të shijshëm. Të nesërmen, tabloidi britanik The Sun raportoi se Lipa kishte "shkelur" rregullat që lidheshin me pandeminë e COVID-19 dhe se xhirimet u bastisën nga policia pas ankesave nga banorët atje. Lipa më vonë e denoncoi këtë duke kërcënuar të merrte masa ligjore kundër tabloidit, të cilin ajo nuk e përmendi me emër.[6] The Sun më vonë i kërkoi falje zyrtare Lipës për çdo shqetësim që i shkaktuan asaj. Ata konfirmuan se nuk ishin thyer rregullat e COVID-19 dhe se policia u thirr për shkak të një ankese që nuk kishte lidhje me zhurmën.

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat dhe formatet e publikimit për "Fever"
Rajon Data Formati (t) Etiketa Ref.
Të ndryshme 29 Tetor 2020 Digital download, streaming Paralajmërues [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ White, Jack (26 tetor 2020). "Dua Lipa announces new single" (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 27 tetor 2020.
 2. ^ Richards, Will (26 tetor 2020). "Dua Lipa to release new single 'Fever' with Belgian singer Angèle this week". NME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020.
 3. ^ Wass, Mike (26 tetor 2020). "Dua Lipa Taps Belgian Pop Star Angèle For New Single 'Fever'". Idolator (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 27 tetor 2020.
 4. ^ "Future Nostalgia" (në anglisht). Spotify. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 29 tetor 2020.
 5. ^ "Credits / Fever / Dua Lipa" (në anglisht). Tidal. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 29 tetor 2020.
 6. ^ Longmire, Becca (16 tetor 2020). "Dua Lipa Slams U.K. Tabloid, Threatens Legal Action Over Claims She Ignored COVID-19 Rules On Set Of Music Video". Entertainment Tonight (në anglisht). Canada. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020.
 7. ^ "Fever - Single by Dua Lipa & Angèle" (në anglisht). Apple Music (FR). Marrë më 29 tetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]