Dua Lipa (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dua Lipa
Dua Lipa kopertina
Studio album nga Dua Lipa
Lëshuar më 2 qershor 2017
Inçizuar më 2015 – 2017
Zhanri Pop
Zgjatja 40:43
Label Warner
Producent(e) * Sarm Music Village, London
 • Pulse, Los Angeles
 • TaP / Strongroom 7, London
 • Paramount, Los Angeles
 • KasaKoz, Toronto
 • Sony/ATV
 • The Synagogue, Los Angeles
 • Rocket Carousel, Culver City, California
 • Wendyhouse, London
 • HyGrade, London
 • Modulator Music, Canada
 • Zenseven, Woodland Hills, California
 • NRG, North Hollywood, California
 • Atlantic, Los Angeles
 • Comic Sands, Los Angeles
 • Woodshed, Malibu, California
 • The Music Shed, London
Kronologjia e albumeve nga Dua Lipa
Dua Lipa
(2017)
Future Nostalgia
(2020)
Këngët prej Dua Lipa
 1. "New Love"
  Lëshuar më: 21 gusht 2015
 2. "Be the One"
  Lëshuar më: 30 tetor 2015
 3. "Last Dance"
  Lëshuar më: 9 shkurt 2016
 4. "Hotter than Hell"
  Lëshuar më: 6 maj 2016
 5. "Blow Your Mind"
  Lëshuar më: 26 gusht 2016
 6. "Lost in Your Light"
  Lëshuar më: 21 prill 2017
 7. "New Rules"
  Lëshuar më: 15 korrik 2017
 8. "Homesick"
  Lëshuar më: 1 dhjetor 2017
 9. "IDGAF"
  Lëshuar më: 12 janar 2018

Dua Lipa është albumi i vetë titulluar në studion debutuese nga këngëtarja angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa. Albumi u lëshua më 2 qershor 2017 nga Warner Bros.. Albumi ka sjellë nëntë këngë teke, duke përfshirë 40 këngët më të mira në Mbretërinë e Bashkuar "Be the One", "Hotter than Hell", "Blow Your Mind (Mwah)", "IDGAF" dhe "New Rules", me të fundit duke u bërë numri i parë i një tekeje nga Lipa në Mbretërinë e Bashkuar. "New Rules" arriti gjithashtu në 10 vendet e para në Shtetet e Bashkuara, duke arritur kulmin në numrin gjashtë. Albumi mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët e muzikës.

Dua Lipa mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët e muzikës. Në Metacritic, i cili cakton një vlerësim të normalizuar nga 100 për rishikimet nga botimet kryesore, albumi mori një rezultat mesatar prej 72, bazuar në nëntë vlerësime.[1] Alex Green i Clash e lavdëroi atë si "një album debutues duke besuar, besim jo vetëm në zërin e vetë Lipës dhe syri i saj për një kor, por në cilësinë emocionuese të teksteve të saj".[2] Neil Z. Yeung nga AllMusic e vlerësoi albumin si "një koleksion i lezetshëm i gems pop tërheqës, ku këngët shërbejnë vetëm për të nxjerrë në pah aftësinë e saj vokale" dhe "një përpjekje e shkëlqyer e parë nga një yll pop".[3]

Meritat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PublikimI Lista Grada Ref.
Billboard 50 albumet më të mira të vitit 2017 43 [4]
Complex Albumet më të mirë të vitit 2017 35 [5]
Fuse 20 albumet më të mira të vitit 2017 18 [6]
Pitchfork 20 albumet më të mira të Pop dhe R&B të vitit 2017 20 [7]
Rolling Stone 20 Albumet më të mira të popit 2017 9 [8]
Melty Albumet më të mira Pop të Vitit
4

Performanca tregtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dua Lipa debutoi në numrin pesë në Listën e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar, duke shitur 16.223 kopje në javën e parë.[10] Pas paraqitjes së Lipës në Brit Awards 2018, ku ajo fitoi dy çmime dhe interpretoi, albumi arriti një pozicion të ri kulmi me numrin tre, me 9,518 kopje të shitura.[11] Deri në fund të korrikut 2018, Dua Lipa u certifikua me platin nga Industria Britanike Fonografike (BPI), duke shitur 301,181 kopje në Mbretërinë e Bashkuar.[12] Pas botimit të Edition Complete më 19 tetor 2018, albumi u hodh nga numri 56 në numrin nëntë në Listat e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar, duke shitur 7.651 kopje.[13]

Në Shtetet e Bashkuara, Dua Lipa debutoi në numrin 86 në Billboard 200,[14] përpara se të ngjitej në numrin 27 në shkurt 2018 me 15,000 kopje të shitura.[15] Që nga dhjetori 2017, albumi kishte shitur 1.2 milion njësi në të gjithë botën.[16]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni standard
# TitulliProducer(s) Gjatësia
1. "Genesis"  
3:25
2. "Lost in Your Light" (featuring Miguel) 3:23
3. "Hotter than Hell"  
3:07
4. "Be the One"  
 • Digital Farm Animals
 • Tarrant
3:22
5. "IDGAF"  
 • Kozmeniuk
 • Principato
 • Blackwood
3:37
6. "Blow Your Mind (Mwah)"  Levine 2:58
7. "Garden"  
 • Kozmeniuk
 • Wells
3:47
8. "No Goodbyes"  
3:36
9. "Thinking 'Bout You"  Kozmeniuk 2:51
10. "New Rules"  Kirkpatrick 3:29
11. "Begging"  
3:14
12. "Homesick"  Bill Rahko 3:50
40:43

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Reviews for Dua Lipa by Dua Lipa". Metacritic. Marrë më 5 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Green, Alex (2 qershor 2017). "Dua Lipa – Dua Lipa". Clash. Marrë më 5 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Yeung, Neil Z. "Dua Lipa – Dua Lipa". AllMusic. Marrë më 6 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Billboard's 50 Best Albums of 2017: Critics' Picks". Billboard. 12 dhjetor 2017. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Best Albums of 2017". Complex. 6 dhjetor 2017. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "The 20 Best Albums of 2017". Fuse. 8 dhjetor 2017. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The 20 Best Pop and R&B Albums of 2017". Pitchfork. 19 dhjetor 2017. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "20 Best Pop Albums of 2017". Rolling Stone. 12 dhjetor 2017. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Rajona, Wyzman (20 dhjetor 2017). "Taylor Swift, Loïc Nottet, Lorde... Les meilleurs albums pop de l'année" [Taylor Swift, Loïc Nottet, Lorde... The best pop albums of the year] (në frëngjisht). Melty. Marrë më 5 shtator 2018.
 10. ^ Jones, Alan (9 qershor 2017). "Official Charts Analysis: Ed Sheeran's ÷ back at No.1". Music Week. Marrë më 26 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Jones, Alan (23 shkurt 2018). "Charts analysis: Sales surge for BRITs winners but Greatest Showman holds steady at No.1". Music Week. Marrë më 5 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Paine, Andre (23 korrik 2018). "New ruler: Dua Lipa's debut album goes platinum". Music Week. Marrë më 29 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jones, Alan (26 tetor 2018). "Charts analysis: A Star Is Reborn on albums chart". Music Week. Marrë më 3 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Caulfield, Keith (9 gusht 2017). "Billboard 200 Chart Moves: Chris Stapleton's 'From A Room' Hits a Half-Million Sold". Billboard. Marrë më 5 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Caulfield, Keith (15 shkurt 2018). "Billboard 200 Chart Moves: NF's 'Perception' Hits Six-Month High as 'Let You Down' Single Continues to Grow". Billboard. Marrë më 24 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Snapes, Laura (5 dhjetor 2017). "How Dua Lipa became the most streamed woman of 2017". The Guardian. Marrë më 7 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]