Physical (Dua Lipa)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Physical"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Future Nostalgia
Publikimi 31 janar 2020
Formati Digital Download, streaming
Zhanri Synthpop, pop-rock
Gjatësia 3:13
Tekstshkrues Dua Lipa, Sarah Hudson, Jason Evigan, Clarence Coffee Jr
Producer Jason Evigan, Koz
Kronologjia e këngëve

"Don't Start Now"
(2019)
"Physical"
(2020)
"Sugar (remix)"
(2020)

Music video
"Physical"YouTube

"Physical" është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa nga albumi i saj i dytë në studio, Future Nostalgia (2020). U lëshua më 31 janar 2020 përmes Warner Records në platformat digjitale globalisht dhe radio hit bashkëkohor në Mbretërinë e Bashkuar. Lipa shkroi këngën përkrah Sarah Hudson, Clarence Cafe Jr dhe Jason Evigan, me prodhim nga Koz. "Physical" është një këngë sintetike dhe pop rock që përshkruan lirikisht përvojën e përjetuar brenda një marrëdhënieje, duke interpretuar në këngën e vitit 1981 me të njëjtin emër nga Olivia Newton-John. Një remix ku shfaqet këngëtarja jugkoreane Hwasa nga Mamamoo u lirua më 18 mars 2020.

Sfondi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca tregtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]