New Love (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"New Love"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Dua Lipa
Publikimi 21 gusht 2015
Formati Digital Download, streaming
Zhanri Synthpop
Gjatësia 4:31
Tekstshkrues Dua Lipa, Emile Haynie, Andrew Wyatt
Producer Emile Haynie, Andrew Wyatt
Kronologjia e këngëve

"New Love"
(2015)
"Be the One"
(2015)

Music video
"New Love"YouTube

"New Love" (shqip: Dashuria e Re) është kënga e parë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe përfshihet në albumin e saj të parë me titull "Dua Lipa" për vitin 2017. Është shkruar nga Lipa dhe prodhuesit e saj Emile Haynie dhe Andrew Wyatt për mundimin e këngëtares për ta gjetur vendin e saj në industrinë e muzikës. Kënga është një baladë synthpop shpirtërore, me ritme R&B dhe daulleje.

Pavarësisht se mori vëmendje të kufizuar pas lëshimit të pavarur më 21 gusht 2015, "New Love" u bë e famshme në mesin e analistëve të muzikës dhe ndihmuan Lipën për të marrë një longlisting në BBC 's Sound of... kritikëve sondazh për vitin 2016. Fotografja Nicole Nodland drejtoi videon muzikore e cila është një montazh i pamjeve të filtruara të Lipës në Los Angeles duke bërë aktivitete, me të cilat ajo kënaqet. Kënga u realizua gjatë tri turneve në koncerte të këngëtares, më e fundit që ishte The Self-Titled Tour më 2017 dhe 2018.

Sfondi dhe kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëshimi dhe pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]