New Rules

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"New Rules"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Dua Lipa
Publikimi 15 korrik 2017
Formati Digital Download, CD
Gjatësia 3:29
Tekstshkrues Caroline Ailin, Emily Warren, Ian Kirkpatrick
Producer Ian Kirkpatrick
Kronologjia e këngëve

"Lost in Your Light"
(2017)
"New Rules"
(2017)
"Homesick"
(2017)

Music video
"New Rules"YouTube

"New Rules" (shqip: Rregulla të reja) është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa nga albumi i saj i parë në studio (2017). Kënga është shkruar dhe prodhuar nga Ian Kirkpatrick, me shkrime shtesë nga Caroline Ailin dhe Emily Warren. Ajo u lëshua në radio bashkëkohore hit në Mbretërinë e Bashkuar më 15 korrik 2017 si tekja e shtatë e albumit, duke u lëshuar në të njëjtin format në Shtetet e Bashkuara më 22 gusht.

"New Rules" është një këngë tropical house, EDM dhe elektropop me një instrument të daulleve dhe brirëve. Në tekstin e këngëve, këngëtarja deklaron një listë rregullash për të kapërcyer një ish të dashur. Ajo ka marrë vlerësime pozitive nga kritikët e muzikës, me shumë prej tyre duke e etiketuar atë si një himn ndarës dhe fuqizues femëror. Ajo arriti numrin një në Mbretërinë e Bashkuar, Holandë, Belgjikë (Flanders), Irlandë, Izrael dhe Rumani, ndërsa arriti të binte brenda dhjetë kryesuesve në Australi, Kanada, Finlandë, Gjermani, Itali, Zelanda e Re, Norvegji, Suedi dhe disa vende të tjera. "New Rules" u bë hyrja e tretë e këngëtares dhe 10-të më të parat në Billboard Hot 100 të SHBA-së, duke arritur kulmin në numrin gjashtë.

Një video muzikore shoqëruese për këngën u drejtua nga Henry Scholfield dhe u shfaq premierë përmes llogarisë në YouTube të Lipës më 7 korrik 2017. Ajo tregon artisten që qëndron në një dhomë hoteli me miket e saj, të cilat e pengojnë atë të kthehet së bashku me ish të dashurin e saj. Vizualiteti fitoi vëmendjen e shumë kritikëve muzikorë, të cilët lavdëruan temat e tij të fuqizimit të femrës. Është nominuar për Këngën e Vitit dhe Koreografinë më të Mirë në MTV Video Music Awards 2018.[1] Suksesi komercial i këngës i është atribuar popullaritetit të videos muzikore. Lipa e ka kënduar "New Rules" gjatë ceremonive të çmimeve të tilla si BBC Radio 1 Teen Awards dhe Brit Awards 2018, dhe gjithashtu e përfshiu atë në listën e caktuar të turneut të saj, The Self-Titled Tour (2017–18).

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar të vitit 2017, Lipa njoftoi përmes llogarisë së saj në Facebook se po e shtynte publikimin e albumit të saj fillestar në studio më 2 qershor të atij viti, në mënyrë që të regjistronte më shumë këngë.[2] Pas kësaj, ajo udhëtoi për në Los Angeles, Kaliforni, ku Kirkpatrick luajti "New Rules" të saj dhe ajo e regjistroi atë.[3] Kur u pyet për faktin se ajo nuk e shkruajti këngën pasi tha në intervistat e kaluara se preferoi të shkruante muzikën e saj, Lipa deklaroi se perspektiva e saj kishte ndryshuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Staff, Variety (16 korrik 2018). "Cardi B, Beyonce, Jay-Z Lead 2018 MTV VMA Nominations". Variety (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2018.
  2. ^ "Dua Lipa has delayed her debut album". DIY. 11 janar 2017. Marrë më 23 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Carley, Brennan (24 janar 2018). "Dua Lipa is changing the rules of pop music". GQ. Marrë më 23 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]