Moloko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moloko
Shtëpitë diskografikeThe Echo Label, Warner Bros.

Moloko /məloʊkoʊ/ ishin një duo irlandeze-britaneze e muzikës elektronike, e formuar në Sheffield, Angli. Grupi përbëhej nga këngëtarja Roisin Murphy dhe producenti Mark Brydonit. Duke përzier elemente të trip hopit, elektronikës dhe muzikës dance në muzikën e tyre, ata njihen më së miri për këngët e tyre "The Time Is Now" (2000) dhe "Familiar Feeling" (2003), si dhe remixin e Boris Dlugosch të 1999 "Sing It Back" që ishte hit ndërkombëtar.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murphy nuk kishte përvojë të mëparshme si këngëtare kur u formua Moloko.[1] Brydon kishte punuar më parë në muzikë si producent me muzikantë të tillë si Boy George dhe Cabaret Voltaire në vitet 1990.[2] Në vitin 1994, të dy u takuan në një aheng në Sheffield, ku Murphy iu afrua Brydon me pyetjen "A të pëlqen trikoja ime e ngushtë? Shihni se si i përshtatet trupit tim!" Fjalia e tij e parë u bë titulli i albumit të parë të tyre, të regjistruar ndërsa Murphy dhe Brydon kishin filluar lidhjen. Emri Moloko vjen nga pija e qumështit e mbushur me narkotikë Moloko Plus në romanin e Anthony Burgess A Clockwork Orange, [3] e emërtuar nga fjala ruse për qumësht, "молоко" ("moloko").

Grupi nënshkroi në Echo Records dhe lansoi këngën e tyre "Where Is the What If the What Is in the Why?" [1] Albumi debutues i grupit Do You Like My Tight Sweater? (A të pëlqen trikoja ime e ngushtë?) u lansua në 1995. Pas lansimit të albumit, grupi bëri një turne me Pulp.

Kënga "Fun for Me" ishte pjesë e kolonës zanore të filmit Batman & Robin dhe u transmetua në radio dhe rotacion të fortë MTV. [4]

Në vitin 1997, coveri i tyre i " Are 'Friends' Electric? " u përfshi në albumin tribut për Gary Numan Random .

Pasi Moloko mbaruan turneun, ata ndërtuan një studio në shtëpi dhe regjistruan albumin e tyre të dytë, të titulluar I Am Not a Doctor (Unë nuk jam një doktor), i cili u publikua në vitin 1998 në Mbretërinë e Bashkuar. [1] Albumi nuk pati sukses, duke arritur vetëm nr. 64 në tabelën e albumeve në MB. Sidoqoftë, një remix i Boris Dlugosch i "Sing It Back", single i tretë nga albumi që fillimisht nuk arriti të arrijë Top 40 në UK Singles Chart, ishte një hit i madh, duke arritur në nr. 4 në grafikun e MB dhe nr. 1 në Grafikun Amerikan të Vallëzimit.

Albumi i tyre i tretë Things to Make and Do u publikua në vitin 2000[5] dhe arriti në nr. 3 në tabelën e albumeve në MB. Single i parë, "The Time Is Now" ishte hiti i tyre më i madh, duke u renditur në numrin nr. 2 në top-lista. Ata filluan turne si një grup i plotë së bashku me perkusionistin Paul Slowly, tastieristin Eddie Stevens dhe kitaristin Dave Cook. [6]

Albumi i tyre i 2003-tës Statues prodhoi dy teke hit, "Familiar Feeling", i cili arriti nr. 10 në Mbretërinë e Bashkuar, dhe " Forever More ", i cili arriti nr. 17. Brydon dhe Murphy i dhanë fund lidhjes së tyre romantike pak para se të fillonin punën në album dhe pas një turneu e shpërndanë grupin. [1]

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika e Moloko është përshkruar si trip hop, alternative dance, [1] dance-pop, pop eksperimental, [7] dance-punk [8] dhe elektropop . [9] Heather Phares nga AllMusic përshkroi tingullin e albumit të tyre debutues të ngjashëm me atë të Portishead dhe Massive Attack me elemente dance, funk dhe trip hop, ndërsa vuri në dukje se grupi kishte "një sens humori dhe sass unike për Moloko".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Phares, Heather. "Moloko Biography". AllMusic (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2014. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "allmusic-bio" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "allmusic-bio" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "allmusic-bio" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "allmusic-bio" defined multiple times with different content
  2. ^ "Mark Brydon Credits". AllMusic (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2014.
  3. ^ DeLong, Donnacha. "Moloko - Greek for Wanker". Sorted magAZine (në anglisht). Marrë më 4 prill 2016.
  4. ^ Phares, Heather. "About Moloko". MTV Artists (në anglisht). Marrë më 4 prill 2016.
  5. ^ "Moloko – Things To Make And Do". Discogs.com. Marrë më 4 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Moloko". last.fm. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Roisin Murphy". Scotsman (në anglisht).
  8. ^ "Moloko". abc.net.au (në anglisht).
  9. ^ "Interview". DuJour (në anglisht).