Massive Attack

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Massive Attack
Robert Del Naja and Daddy G at Eurockéennes, 2008
Background information
OrigjinaBristol, United Kingdom
ZhanretTrip hop, alternative hip hop, experimental rock
Vitet aktik1988–present
LabeliVirgin / EMI
Antar/ëtRobert "3D" Del Naja ("D")
Grant "Daddy G" Marshall ("G")
Anëtarët e kaluarAndy "Mushroom" Vowles ("Mush")
Adrian Thaws ("Tricky")
Websitemassiveattack.co.uk

Massive Attack është një grup muzikor nga Bristol i Anglisë i përbërë nga Robert "3D" Del Naja dhe Grant "Daddy G" Marshall. Duke punuar me koproducentë, muzikantë dhe vokalistëtë ndryshëm, grupi vazhdon të krijojë albume të suksesshme. Të dy artistët janë konsideruar të jenë paraardhësit e zhanrit trip-hop. Massive Attack debutoi me albumin Blue Lines në vitin 1991, me superhitin "Unfinished Sympathy", këngë e cila u votua si 10 këngët më të mira të të gjitha kohërave sipas The Guardian. Grupi ka fituar çmime të shumta gjatë karrierës së tyre, duke përfshirë një çmim Brit Award, dy MTV Europe Music Awards, dhe dy çmime Q. Massive Attack kanë krijuar 5 albume dhe kanë shitur mbi 11 milionë kopje në mbarë botën.

Awards and nominations[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MTV Europe Music Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The MTV Europe Music Awards were established in 1994 by MTV Europe to celebrate the most popular music videos in Europe. Massive Attack has received two awards from three nominations.

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1995 "Protection" Best Video Fitues/e
1998 "Teardrop" Best Video Fitues/e
"Mezzanine" Best Album Kandidat/e

Q Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Q Awards is the UK's annual music awards held by music magazine Q for excellence in music. Massive Attack has received two awards from two nominations.

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1998 "Mezzanine" Best Album "The Q Awards 1990-2004 Results". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Fitues/e
2008 Massive Attack Innovation in Sound Award Fitues/e

Brit Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Brit Awards are the British Phonographic Industry's annual pop music awards.

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1996 "Protection" Best British Video Kandidat/e
Massive Attack Best British Dance Act Fitues/e
1999 "Mezzanine" Mastercard British Album Kandidat/e
"Teardrop" Best British Single Kandidat/e
Best British Video Kandidat/e
Massive Attack Best British Group Kandidat/e
Best British Dance Act Kandidat/e

UK Music Video Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The UK Music Video Awards is an annual celebration of creativity, technical excellence and innovation in music video and moving image for music.

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2010 "Paradise Circus" Best Dance Video Kandidat/e
"Splitting the Atom" Kandidat/e
Best Animation In A Video Kandidat/e
2011 "Atlas Air" Best Animation In A Video Kandidat/e
Best Visual Effects In A Video Kandidat/e