Jump to content

Alita: Battle Angel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alita: Battle Angel
Regjia ngaRobert Rodriguez
Shkruar ngaJames Cameron
Laeta Kalogridis
Bazuar nëGunm nga Yukito Kishiro
ProdhuesiJames Cameron
Jon Landau
LuajnëRosa Salazar
Christoph Waltz
Jennifer Connelly
Mahershala Ali
Ed Skrein
Jackie Earle Haley
KinematografiaBill Pope[1]
MontazhiStephen E. Rivkin
MuzikaTom Holkenborg
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
31 janar 2019 (Odeon Leicester Square)
14 shkurt 2019 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
122 minuta[2]
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti200 milion dollarë
170 milion dollarë (net)[3]

Alita: Battle Angel është film i vitit 2019 me zhanër aksion dhe cyberpunk[4] bazuar në mangën e Yukito Kishiro Gunnm, i njohur si Battle Angel Alita. Rosa Salazar luan rolin e Alitës, një cyborg shkon për të mësuar se kush është ajo pasi humbi kujtesën e saj duke u zgjuar në një trup të ri.

Alita: Battle Angel doli në premierë në Odeon Leicester Square më 31 janar 2019, dhe u lëshua në SHBA më 14 shkurt 2019, nga 20th Century Fox në formtatet Real D 3D, Dolby Cinema 3D dhe IMAX 3D.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2563, një luftë katastrofike e njohur si "Lufta e Madhe" e ka lënë Tokën të shkatërruar. Ndërsa zbuloi metropolinë të qytetit të hekurit, shkencëtari i cyborg Dr. Dyson Ido zbulon një cyborg femër të pamësuar me një trurin njerëzor plotësisht të paprekur. Ido e rindërton cyborgun, i cili nuk ka asnjë kujtesë për të kaluarën e saj dhe e emëron atë "Alita" pas vajzës së tij të vdekur.

Alita miqësohet me Hugon, i cili ëndërron të lëvizë në qytetin e qiellit të pasur të Zalemit. Hugo e prezanton atë në sportin konkurrues të Motorball, një garë beteje mbretërore ku cyborgs luftojnë deri në vdekje.

Alita zbulon se Ido është një Gjahtar-Luftëtar kur e ndjek atë një natë dhe hasin tre vrasës cyborg të udhëhequr nga Grewishka. Kur Ido është plagosur, Alita instinktivisht sulmon cyborgët, duke vrarë dy prej tyre dhe duke dëmtuar rëndë Grewishka, i cili tërhiqet nën tokë. Megjithëse Alita zbulon aftësitë e saj në artin e lashtë ushtarak të "Panzer Kunst", Ido e dekurajon atë që të bëhet një luftëtar gjahtar. Ditën tjetër, Alita gjen dhe sjell në shtëpi një trup Berserker nga një anije e vjetër e rrënuar jashtë qytetit. Ido refuzon ta instalojë atë në trup, duke pasur frikë pasojat e përputhshmërisë së plotë të zemrës së saj me të.

E zënë me Ido, Alita regjistrohet si një luftëtare gjahtari, pastaj ajo dhe Hugo hyjnë në Bar Kansas për t'u kërkuar të Gjahtar-Luftëtar tjerë që ta ndihmojnë të marrin Grewishka, por ata refuzojnë, pasi Grewishka nuk është në listën e kërkuar. Papritmas, një Grewishka i përmirësuar ngushton në bar dhe sfidon Alitën për një rikthim, duke zbuluar se ai është dërguar nga shefi i tij, Nova, për ta shkatërruar atë. Pavarësisht nga aftësitë e saj të guximshme dhe luftarake, trupi i Alitës është prerë nga gishtat e Grewishka para se ajo ta verbon atë me krahun e majtë dhe Ido, Hugo dhe një tjetër Gjahtar-Luftëtar e detyrojnë atë të tërhiqet. Ido transplanton Alita në trupin Berserker, i cili automatikisht ndërlidhet me sistemin e saj.

Duke u dashuruar me Hugo, Alita hyn në një garë provë me motor, si një mjet për të dërguar Hugo te Zalemi. Ido zbulon se garuesit e tjerë janë Gjahtarë-Luftëtar dhe kanë kërkuar cyborgs të punësuar nga Vector, një sipërmarrës që punon nën Nova, për ta vrarë atë. Ai paralajmëron Alitën, dhe ndërsa fillon gara, ajo shkatërron shumë nga garuesit me aftësitë e saj superiore. Ndërkohë, Hugo është duke u gjuajtur nga një Gjahtar-Luftëtar i quajtur Zapan, pasi ai e ka përgatitur Hugo për vrasjen e një cyborg. Hugo e thirr Alitën për ndihmë dhe ajo e lë garën e Motorball për ta shpëtuar atë. Ajo gjen Hugon sapo arrin Zapan dhe i zbulon asaj se Hugo ka sulmuar cyborg dhe duke vjedhur pjesët e tyre për Vector për përdorim në lojërat e tij të Motorballit. Duke ditur se Alita është në dashuri me Hugon, Zapani e plagos për vdekje dhe i thotë Alitës se ligji Hunter-Warrior dikton se ajo ose duhet të vrasë Hugo ose ta lejojë Zapanin ta përfundojë atë. Chiren, ish-gruaja e Ido dhe gjithashtu një inxhinier master i cyborg, arrin të shpëtojë Hugo duke e bashkuar kokën me zemrën e Alitës. Zapani përpiqet të ndalojë Alitin që të largohet dhe ajo e fërkon një pjesë të fytyrës së tij me shpatën e tij të çmuar, të cilën ajo e merr me vete.

Ido transplanton kokën e Hugos në një trup kibor para se t'i tregonte Alitës se veprimet e Hugos bazoheshin mbi besimin e rremë se ai do të ishte në gjendje që përfundimisht të blinte rrugën e tij në Zalem. Ido beson se kjo ishte një gënjeshtër e fabrikuar nga Vector, dhe se qytetarët e Qytetit të Hekurt nuk mund të hyjnë në Zalem përveç nëse ata bëhen kampion i Motorbullit. Alita vendos të përballet me Vectorin, i cili kontrollohet nga mendja e Nova, një shkencëtar i fuqishëm Zalem. Nëpërmjet Vector, Nova zbulon për Alitën që Chiren është korrur për organet e saj dhe më pas urdhëron Grewishka për ta vrarë atë. Alita betejë Grewishka përsëri dhe kësaj radhe, falë trupit të saj të ri, më në fund e vret me lehtësi, pastaj godet Vectorin, duke i thënë Nova se ai e ka bërë gabimin e nënvlerësimit të saj.

Ido i thotë Alitës se Hugo ka ikur dhe po përpiqet me dëshpërim të rritet në një fabrikë në Zalem. Alita i lutet Hugos që të kthehet me të, por një unazë masive e mbrojtjes e vendosur nga Nova shkërmoq trupin e Hugo dhe e hedh atë në ajër. Duke kërcyer pas tij, Alita nuk është në gjendje ta pengojë Hugën që të bjerë në vdekje, por jo para se ta falënderojë për ndryshimin e tij.

Muaj më vonë, Alita është atleti i yllit i turneut të Motorbollit. Ndërsa turma ngulmon, ajo tregon shpatën e saj drejt Zalem ndërsa Nova e sheh atë nga lart.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 dhjetor 2018, këngëtarja shqiptare Dua Lipa do të kishte një këngë të paraqitur në fonogramin e filmit të titulluar "Swan Song".[9] Këngë dhe video muzikore zyrtare u lëshua më 24 janar 2019.[10] Fonogrami u lëshua më 15 shkurt 2019 në Milan Records[11].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Camera Operator Winter 2017" (në anglisht).
 2. ^ "Alita: Battle Angel Home Page". FoxMovies (në anglisht). Marrë më 13 janar 2019.
 3. ^ "Alita: Battle Angel (2019)". Box Office Mojo. IMDb. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ McKenna Gray (7 shkurt 2019). "Alita: Battle Angel succeeds where other cyberpunk films have failed". TheASide.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2019. Marrë më 19 shkurt 2019.
 5. ^ O'Hara, Helen. "Alita: Battle Angel Trailer Breakdown". Empire (në anglisht).
 6. ^ Keys, Rob (13 nëntor 2018). "James Cameron's Avatar Was Originally Written to be Rated R". Screen Rant (në anglisht).
 7. ^ Ben Travis, Nick De Semlyen (27 nëntor 2018). "Alita: Battle Angel – Meet Cyborgs Zapan and Grewishka In Exclusive Images". Empire (në anglisht).
 8. ^ DrGrantAICN. "Dr. Grant discusses STARSHIP TROOPERS, ALITA: BATTLE ANGEL, and more with Casper Van Dien!!" (në anglisht).
 9. ^ "'Alita: Battle Angel' to Feature New Song by Dua Lipa". Variety (në anglisht). 18 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 10. ^ "Swan Song (From the Motion Picture "Alita: Battle Angel") - Single by Dua Lipa on iTunes". iTunes. 24 janar 2019. Marrë më 26 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Alita Battle Angel (Original Motion Picture Soundtrack) - Album by Tom Holkenborg on iTunes". iTunes (në anglisht). 15 shkurt 2019. Marrë më 2 shkurt 2019.